Tajne związki i stowarzyszenia

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka przedstawia tajne stowarzyszenia od starożytności do czasów współczesnych. Autorzy w swobodnej literackiej formie zdradzają tajemnice często zabronionych, czy prześladowanych stowarzyszeń, omawiają ich wpływ na dzieje i czasy współczesne, przedstawiają tajne praktyki np. składanie ofiar z ludzi..

Gracjan Triglav | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Tytuł niemieckiego oryginału to: Geheimbünde von der Antike bis zur Gegenwart, o wiele lepiej oddaje treść książki, niż polski odpowiednik, mamy tu bowiem historyczne przedstawienie tematu, nie zaś zgłębianie się w sensacje czy teorie spiskowe.
Książka pisana z myślą o niemieckim czytelniku, z niemieckiej perspektywy – niemniej jest to na tyle subtelne że tłumaczenie może spokojnie iść na eksport. Treść i forma tekstu budzą zainteresowanie – nie ma tu w zasadzie słabszych rozdziałów. Język jest przedni, lektura dostarcza wiele przyjemności pod kątem stylistyki, fakty są interesujące, interpretacje trafne. Tam gdzie coś zostało niedopowiedziane, bądź autorów poniosło – spieszy nam z pomocą tłumacz z przypisami (a warto to zaznaczyć: jakość przypisów poświadcza tak zaangażowanie jak i wiedze osoby przekładającej).

Bardzo dobra lektura rekreacyjna, może zachęcać do dalszego zgłębiania przedstawionej problematyki tajnych związków i stowarzyszeń. Autorzy zdają się być z natury...

MArian | 2017-01-17
Na półkach: Różne, Przeczytane