Ukraińskie tradycje parlamentarne XIX - XXI wiek

Wydawnictwo: Mozaika
historyczna

Formowanie państwowego porządku prawno-ustrojowego jest zadaniem ustawodawstwa, które w różnych krajach i okresach historycznych przybierało różne formy, często bazując na lokalnych, zastanych już tradycjach. Dlatego początków parlamentaryzmu ukraińskiego niektórzy badacze dopatrują się w XI w., w systemie starosłowiańskich wieców książęcych i w zbiorze praw Rusi Kijowskiej (Upaeda i Cmamym) ogłoszonym przez księcia Jarosława Mądrego. Upadek Kijowa w XIII w. powstrzymał rozwój prawodawstwa na Rusi, a w następstwie ekspansji politycznej Litwy przeważająca część ziem ukraińskich znalazła się w zasięgu oddziaływania Statutu Litewskiego..