NARODOWO RADYKALNI

Wydawnictwo: Arte Editiones
historyczna

Dzieje polskiego ruchu narodowego to zagadnienie, które w rzetelnych pracach naukowych mogło zagościć dopiero w latach 90. XX w. W zakresie tejże tematyki mieści się również zjawisko radykalizacji postaw młodzieży narodowej w połowie lat 30. XX w., którą zajął się Mariusz Bechta. Zagadnienie to stanowi zupełne novum, gdyż zakresem swoich badań autor objął teren południowego Podlasia. Za przykład posłużył zwłaszcza powiat sokołowski, który z racji dobrze rozwiniętych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego, a następnie Ruchu Narodowo-Radykalnego, tzw. Falangi oraz ich wzmożonej działalności, mógł stać się wzorcem, na bazie którego autor przedstawił model ideowych i organizacyjnych metamorfoz w postawie podlaskiej młodzieży narodowej w latach 1934-1939.

archiwista_cyklista | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, II RP, 2017