Gangi Ameryki. Współczesne korporacje a demokracja

Wydawnictwo: Muza
8373195491
biznes, finanse

Korporacja stała się fundamentalną instytucją współczesnego świata i jego symbolem. Mając w swym założeniu zdobywanie zysków i władzy, dąży do nich nieprzerwanie i uporczywie, łamiąc prawo, a nawet rzucając wyzwanie suwerenności instytucji państwa. Skąd się wzięła korporacja? W jaki sposób zdobyła sobie aż taką władzę? Ted Nace analizuje rozkwit korporacyjnej władzy poprzez serię zajmujących historii, a każda z nich skupia się wokół innego aspektu głównego pytania, które brzmi: Jak to się stało, że korporacje zdobyły większe prawa niż ludzie? Gangi Ameryki ze swym zdecydowanie osobistym tonem łączą najnowsze badania z frapującą historyczną narracją, tworząc bogatą opowieść o rozkwicie korporacyjnej władzy w Ameryce.

gorzka | 2016-07-06
Przeczytana: 2016 rok

Opinie czytelników n.t. czytanych przez nich książek nie powinny zdradzać zbyt wiele o treści, pozwolę sobie jednak poniżej odstąpić od tej zasady, a to z uwagi na fakt, aby o pewnych mechanizmach opisanych w „Gangach Ameryki ...” dowiedzieli się również Ci z nas, którzy nigdy tej książki nie przeczytają. Wnioski płynące z lektury są smutne, a nawet zatrważające. Druzgocący wydał mi się fakt, iż nie dość, że amerykańskie korporacje, mają wiele na sumieniu w krajach o słabo rozwiniętym prawie chroniącym ludzi i środowisko naturalne, to jeszcze nie wahały się przed popełnianiem takich samych przestępstw wobec własnego narodu, gdzie teoretycznie prawo takie występuje. Autor pokusił się o prześledzenie procesu umacniania się pozycji korporacji na przełomie ostatnich dwóch wieków, szukając przyczyn obecnego stanu rzeczy. Początki przedsiębiorstw tego typu były niewinne: uzyskiwały one koncesje na działalność w danym stanie, na okres czasowy obejmujący wykonanie projektu, do którego je...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Za dużo historii, za mało współczesności, jeśli ktoś chce czytać o współczesnych korporacjach, trzeba poszukać innej pozycji.

Apfelbaum | 2012-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Książka dość ciekawa. Zawiera dużo informacji dotyczących zmian prawnych szczególnie wyroków sądów i ich interpretacji konstytucji. Jest w niej bardzo dużo anegdot. Trochę informacji o autorze, co sprawia że książka staje się bardzo osobista. Warto ją przeczytać.

Niestety książka nie przedstawia jakiejś teorii związanej z opisanym zagadnieniem. Poza przedstawieniem nieetycznego dojścia do stanu obecnego. Przedstawieniem lobbingu i krwi na rękach niektórych korporacji nie przedstawiono ogólnego teoretycznego uzasadnienia ich wad. Autor mało również mówi o ekonomii i o tym jak korporacje wpływają na rozwój. Pojawiają się również bardzo daleko idące uproszczenia.

Książka nie pozwoli zbudować pełnego oglądu korporacji, ale da kilka argumentów przeciw przejmowaniu przez nie praw człowieka.

Krzysztof Mroczko | 2014-09-28

Wszyscy wiemy, że korporacje to zło. Jak to się jednak stało, możemy dowiedzieć się z książki Teda Nace'a. Gangi Ameryki pozwolą nam prześledzić historię rozwoju korporacji, a ściślej rzecz biorąc historię uzyskiwania praw, które uczyniły z nich niejednokrotnie nietykalne byty.

Książka skupia się na Ameryce, co jest pewnym mankamentem. Od czasów kolonialnych po dzień dzisiejszy Nace prześledził historię prawnych kruczków, budujących instytucję korporacyjnego bytu w zupełnie niepojęty dla nas sposób. Firmy stały się osobami w sensie prawnym, uzyskały tym samym prawa przysługujące jednostce, między innymi wolność słowa. Staje się arcytrudne lub zupełnie niemożliwe skazanie jakieś wielkiej firmy za kłamstwa rzucane w reklamach, bo przecież wolność słowa dopuszcza także mówienie nieprawdy. Szokujące? Być może, choć takie przecież być nie powinno. Codziennie możemy dostrzec przykłady na działanie tych mechanizmów w praktyce. Oto całkiem niedawno polska odnoga HP przyznała się do...

Giero | 2014-01-08

Tą książkę męczyłem baardzo długo. Napisana dosyć ciężko strawnym językiem. Sporo jakiś prawniczych wtrąceń i rozważań naukowych. Masa odwołań do ustaw i żmudnych analiz. Generalnie z całej tej pisaniny można wyłowić obraz nienasyconej hydry, jaką jest korporacja, ale...kompletnie nic z tego nie wynika

Gibon | 2016-01-09
theo | 2015-12-10