BLAME! Edycja Specjalna tom 2

Tłumaczenie: Paweł Dybała
Cykl: BLAME! Edycja Specjalna (tom 2)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
ブラム!
manga, seinen, s-f, cyberpunk, dramat
komiksy
Dejikos

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

ZCYKLU | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

Trudno powiedzieć, by "Blame!" stracił na świeżości, ale tym razem narracja jest bardziej linearna, prosta. Zamiast poszatkowanych scenek z podróży dostajemy spójną, ciągłą minihistorię o wyprawie protagonistów do enklawy Elektrybaków, a także o konsekwencjach ich przybycia w to miejsce. Siłą rzeczy zatem bogactwo krajobrazów jest mniejsze, co nie oznacza, że Tsutomu Nihei znowu nie zaserwował swoim odbiorcom imponującej kolekcji cyberpunkowych koszmarów, wykraczających poza ludzkie wyobrażenia.

Zabrakło nieco tej atmosfery dantejskiej wędrówki po cybernetycznym piekle, zapierających dech w piersiach kadrów niepojętych, geometrycznych struktur, rozległych przestrzeni mechaniczno-organicznych krajobrazów. Zmiana to oczywiście nic złego, zresztą zapewne jeszcze wiele cudów z wyobraźni mangaki przed nami. A jednak tęsknota za początkami podróży pozostaje (mimo że przedstawione tym razem wydarzenia zdecydowanie posuwają opowieść do przodu), choć zdałoby się, że nie da się tak szybko...

Killy_Kaiju | 2017-08-08
Martinus | 2017-06-12