Mózg

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Brain 2nd printrun
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook

Inne wydania

Martin Philips, neuroradiolog z nowojorskiego Szpitala Klinicznego, testuje komputer, który może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Urządzenie z obwodami sztucznej inteligencji doskonale wykrywa zmiany w mózgu. Wśród przebadanych klisz coraz częściej pojawia się niepokojący zespół objawów, a pacjentki, których dotyczy, znikają w tajemniczych okolicznościach. Philips prowadzi prywatne śledztwo, myśląc, że odkrył metody rozpoznawania stwardnienia rozsianego. Tymczasem wpada na trop potwornych eksperymentów, w które zamieszanych jest wiele osób, poczynając na personelu szpitala, a na agentach rządowych kończąc.

"Mózg" to jeden z pierwszych thrillerów medycznych autora, jednak nie jest to specjalnie odczuwalne podczas czytania. Dla mnie terminologia medyczna nie jest niczym nowym, ale myślę, że nawet osoba w ogóle niezwiązana z tą dziedziną nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem tematów poruszanych przez autora. Cook potrafi również bez zbytniego przynudzania wytłumaczyć kliniczne zagadnienia i stosuje względnie łatwą terminologię.
Neurologia nie jest moim ulubionym działem medycyny, wręcz przeciwnie - ten egzamin wspominam jako jeden z gorszych. Mimo to "Mózg" czytało mi się dobrze, aż do samego zakończenia, które jednak było dla mnie trochę przekombinowane. Dlatego ocena końcowa to 6/10.
Nie była to moja pierwsza książka autora, więc już wiedziałam jak to mniej więcej będzie się rozgrywać. Można to uznać za jej wadę, ale ja mimo braku efektu zaskoczenia i tak bardzo lubię thrillery medyczne w wykonaniu pana Cooka :)

Hana | 2016-09-08
Na półkach: Cook Robin, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

Martin Philips bada mózgJest neuroradiologiem.Zachłystnął się możliwościami komputerowego odczytu zdjęć tego organu.Jego przyjaciel Michaels,cudowne dziecko Wydziału Nauk Cybernetycznych,napisał do tego program i zbudował prototyp maszyny.Zadaniem Martina jest wczytanie jak największej ilości zdjęć – maszyna się uczy.Jest świetna w wykrywaniu zmian w mózgu.Dr Philips znajduje kilka jednakowych przypadków zmian,których pomimo konsultacji z innymi specjalistami,nie może zidentyfikować.Drąży temat a to okazuje się być szkodliwe… Zarówno on jak i jego partnerka Denise Sanger popadają w kłopoty.Wszak ciekawość to pierwszy stopień do piekła.Udana książka Cooka.Miło,że tym razem autor traktuje czytelnika z szacunkiem i nie tłumaczy mu wszystkich obcych słów.Tym razem domyslił się,że czytelnik ma mózg.

Thomas886 | 2015-05-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Głównym bohaterem powieści jest neuroradiolog Martin Philips, który wraz ze swoim znajomym próbują wdrożyć system sztucznej inteligencji do rozpoznawania różnic w radiogramach. Okazuje się, że pacjentki poddawane prześwietleniom znikają ze szpitala lub giną i nie zjawiają się na badaniach kontrolnych.
Po tych długich rozdziałach, które mnie czasem męczą, warto jest doczekać się akcji jak w filmie, gdzie główny bohater jest ścigany, strzelają do niego, próbują zabić etc.
Co do zakończenia to sam byłem w szoku do czego potrzebne były pacjentki szpitala...
Do badań nad ludzkim mózgiem...

Warto czytać Cook'a, wiec to kolejna książka, którą chętnie polecę każdemu.

odAdoZ | 2014-03-01
Przeczytana: 26 lutego 2014

Thrillery medyczne Cooka mają bardzo podobny schemat. Zawsze mnóstwo terminologii fachowej, zawsze - wyodrębniony w sposób jednoznaczny - organ lub czynnik medyczny, zawsze wielki przekręt, będący w sprzeczności z etyką lekarską.
Mamy tu do czynienia z cybernetycznymi badaniami mózgu ludzkiego i mózgu innych naczelnych. Badając efektywną organizację, mechanizmy kontroli i komunikacji, grupa lekarzy za przyzwoleniem władz rządowych dopuszcza się porwań młodych i zdrowych kobiet w celu zawładnięcia ich mózgów.
Zarówno rodzaj, jak i sposób badań - bardzo kontrowersyjny.

ennkaa | 2012-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

Bardzo dobra pozycja wśród thrillerów medycznych, co zresztą nie zaskakuje gdyż mamy do czynienia z mistrzem gatunku. Mistrzem co prawda już nie najmłodszym i czującym oddech następców na karku ale mimo mojego zachłyśnięcia tymi następcami właśnie,doceniam pióro i chylę czoła. Czuć tu kawał dobrego rzemiosła no i..rękę mistrza.
Tematyka bardzo ciekawa. Dobrze zarysowane i dające się lubić postacie. Nawet teoretycznie drugoplanowe nazwiska dostają twarze i osobowości więc łatwo się przejąć losem każdego. A los niektórych bywa nieciekawy. Grzebanie w mózgach, medyczne eksperymenty i dziwaczne doświadczenia. To wszystko w szczegółowo opisanym klimacie sal operacyjnych, laboratoriów badawczych i prosektoriów. Do tego porządna dawka żargonu informatycznego, który mimo upływającego czasu nie wydaje się całkiem zamierzchły bo jednak sztuczna inteligencja to nadal science-fiction:).

Lilly_ | 2010-08-24
Na półkach: Thriller, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2010

Robin Cook uważany jest za mistrza thrillerów medycznych i muszę przyznać, że to widać czytając chociażby właśnie "Mózg". Książka została wydana w 1981 r. zaskakujące i trochę przerażające jest to, że zupełnie nie odczuwa się tych 30 lat...
W tym widać rękę mistrza. Oczywiście my domyślamy się, że wszystko dzieje się w latach osiemdziesiątych, ale tylko i wyłącznie dlatego, że podane są niektóre daty przełomowe dla naszych bohaterów. Książka nie straciła na aktualności w dalszym ciągu prawda, która wychodzi na jaw jest przerażająco- szokująca...
Po przeczytaniu zastanawiamy się, czy to jest możliwe? Czy coś takiego mogłoby się wydarzyć?
A co gorsza, czy gdyby się wydarzyło, scenariusz nie wyglądałby dokładnie tak, jak przedstawił to pan Cook? Ile warte jest życie jednego człowieka gdy w grę wchodzą wielomilionowe zyski ogromnych korporacji, działających na zlecenie rządu?
Aktualności książce dodaje również fakt, że chociaż od napisania jej minęło już 30 lat wciąż zagadką pozostaje...

Anna | 2014-02-01
Przeczytana: wrzesień 2011

Tę książkę czytałam ponad dwa i pół roku temu, ale ostatnio znów się na nią natknęłam u koleżanki i postanowiłam napisać o niej kilka słów.
W szpitalu uniwersyteckim w NY, w tajemnicy - lecz z aprobatą i pod ochroną rządu i tajnych służb - prowadzone są badania nad ludzkim mózgiem, mające na celu stworzenie tzw. "sztucznej inteligencji". Eksperymenty przeprowadzane są na młodych, niczego nieświadomych studentkach, które pozbawia się życia, a pracę ich mózgu podtrzymuje się w warunkach laboratoryjnych. Całą sprawę ujawnia młody neurochirurg, który nieświadomie uczestniczy w tym eksperymencie. Gdy jego życie staje się zagrożone, lekarz prosi o azyl w Szwecji. Trzymająca w napięciu, jak każda niemal książka Cooka.

Forrest | 2014-08-22

Był to mój pierwszy thriller medyczny i szczerze mówiąc nie jestem do końca przekonany czy akurat ta pozycja całkowicie spełniła moje oczekiwania..
Zaczynając od początku, pierwsze rozdziały to opis różnych części szpitala - oddziału neuroradiologii, bloku operacyjnego, a także opis różnych czynności medycznych - badania tomograficznego, ginekologicznego czy operacji neurochirurgicznej. Tutaj jak dla mnie autor bardzo zapunktował, opisy te były bardzo ciekawe, nie zanudzały, nie przytłaczały. Zastanawiam się tylko czy podobało mi się to dlatego, że na co dzień jestem związany z medycyną czy może to rzeczywiście jest dobrze opisane.
Akcja rozkręca się w dalszych rozdziałach, dodatkowo występują liczne opisy miejsc w których się ona toczy, jest ich na szczęście odpowiednia ilość, nie jest ich za dużo.
Książka potrafi wciągnąć, czyta się ją w miarę szybko i przyjemnie. Jednak wydaje mi się, że głównemu bohaterowi zbyt łatwo przyszło rozwiązanie całej tej sprawy ze znikającymi...

dona | 2011-05-01
Na półkach: Kryminał, Przeczytane

Książka trzyma w napięciu do końca. Warto przeczytać.

Cherry_Darling | 2013-12-03
Przeczytana: lipiec 2013

Sięgnęłam po Robina Cooka ponieważ nigdy wcześniej nie miałam styczności z thrillerem medycznym, a że w bibliotece akurat był "Mózg" nie miałam innego wyboru ;). Naczytałam się sporo pochlebnych opinii na temat twórczości owego pana. Nie można zaprzeczyć iż talent do pisania posiada, a jak! Książka wciągająca a opisy są wyjątkowo obrazowe (szczegółowy opis operacji mózgu wywołał we mnie ciarki). A to chyba najlepsza rekomendacja. Szybko, łatwo i przyjemnie. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa. Osobiście nie wiem czy szybko wrócę do książek R. Cooka. Jest jeszcze tyle czytadeł do poznania ;)