rozwińzwiń

Mózg

Okładka książki Mózg Robin Cook
Okładka książki Mózg
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Seria:
Thriller
Tytuł oryginału:
Brain 2nd printrun
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2004-07-13
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8373013172
Tłumacz:
Marek Mastalerz
Tagi:
kryminał sensacja thriller horror robin cook
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
773 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
169

Na półkach:

Książka pierwszy raz przeczytana dawno temu. Powrót po latach i...nadal uważam ją za dobrą. Cook to jeden z moich ulubionych pisarzy i ta powieść tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

Książka pierwszy raz przeczytana dawno temu. Powrót po latach i...nadal uważam ją za dobrą. Cook to jeden z moich ulubionych pisarzy i ta powieść tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

Pokaż mimo to

avatar
287
284

Na półkach: , ,

Może to kwestia czasu i różnicy lat, które minęły od wydania książki, jednak jest dla mnie nazbyt rozseksualizowana.
Początek fabuły był płytki, nie ukrywam, że nie udało mi się przeczytać ją od deski do deski.
Pod koniec trzymała w napięciu, jednak mimo to, końcówka jest chaotyczna, kończy się w sposób A. a potem dzieje się B... również nawiązuje do seksualizacji kobiet....

Posłowie autora napawa lękiem, co do kwestii nielegalnych lub "nielegalnych" badań na ludziach. Straszy obecnymi czasami, w momencie, w którym rozwija się medycyna wraz z fizyką i neurologią.

Jestem zniesmaczona całością. Czuję się jak po przeczytaniu literatury napisanej przez zwolennika teorii spiskowych, który został ogłoszony najlepszym pisarzem thrillerów medycznych... nie wiem, co o tym sądzić.

Osobiście nie polecam tej książki.

Może to kwestia czasu i różnicy lat, które minęły od wydania książki, jednak jest dla mnie nazbyt rozseksualizowana.
Początek fabuły był płytki, nie ukrywam, że nie udało mi się przeczytać ją od deski do deski.
Pod koniec trzymała w napięciu, jednak mimo to, końcówka jest chaotyczna, kończy się w sposób A. a potem dzieje się B... również nawiązuje do seksualizacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1282
948

Na półkach:

Fabularnie sztampa, niemniej końcówka wgniata w fotel i ryje beret jak bardzo autor nie mija się z prawdą, jeśli idzie o nieetyczne eksperymenty medyczne na ludziach. Wiadomo, nie można przeprowadzać eksperymentów na ludziach bez ich zgody, czy zgody opiekunów prawnych ... ale czy nie powinno mieć znaczenia, w jaki sposób ta zgoda jest uzyskiwana np. czy osoby biorące udział w eksperymencie medycznym wiedzą o tym, że biorą w nim udział albo czy też np. forsowana przez lekarza nowa tabletka lub też szczepionka, na której zastosowanie pacjent wyraża zgodę jest faktycznie wystarczająco przebadana w testach medycznych, czy też może dopiero jest testowana w ramach eksperymentu medycznego? Ważkie pytania, szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach.

Fabularnie sztampa, niemniej końcówka wgniata w fotel i ryje beret jak bardzo autor nie mija się z prawdą, jeśli idzie o nieetyczne eksperymenty medyczne na ludziach. Wiadomo, nie można przeprowadzać eksperymentów na ludziach bez ich zgody, czy zgody opiekunów prawnych ... ale czy nie powinno mieć znaczenia, w jaki sposób ta zgoda jest uzyskiwana np. czy osoby biorące...

więcej Pokaż mimo to

avatar
433
134

Na półkach: ,

Autor powinien zostać przy medycznym trailerze, techno-horror mu nie wychodzi.

Autor powinien zostać przy medycznym trailerze, techno-horror mu nie wychodzi.

Pokaż mimo to

avatar
6
6

Na półkach:

Przeczytałem wszystkie książki Cooka, ale to "Mózg" zrobił na mnie największe wrażenie. Większość książek tego autora jest dość schematyczna, ale "Mózg" się z tego schematu wyłamuje. Motyw przewodni - czyli użycie 18FDG do eksperymentów na mózgu "in vivo" to majstersztyk, a to dlatego, że autor musiał być bardzo na czasie z publikacjami. 18FDG była po raz pierwszy używana na przełomie lat 70. i 80., a przecież "Mózg" został napisany w 1981 r.

Po drugie - cały wątek związany z cybernetyką, analizą obrazu i sztuczną inteligencją jest bardzo sprawnym połączeniem ówczesnego stanu techniki i przyszłości widzianej oczyma wizjonerów technologii. Cook właściwie bezbłędnie przewidział przyszłość - czyli naszą teraźniejszość. Owszem, osiągnęliśmy ją bez eksperymentów na ludziach, ale jak możemy przeczytać w epilogu - postęp bardzo często się łączył z nieetycznymi badaniami.

W końcu - autor bardzo sprawnie posługuje się terminologią medyczną. Procedury medyczne, nazwy leków, dawki, to wszystko jest tożsame z rzeczywistością.

Z książkami Cooka, na początku lat 90. poznał mnie mój ojciec, który jest lekarzem anestezjologiem. Mimo, że byłem wtedy dzieckiem, do tej pory uważam, że te książki wpłynęły istotnie na moje życie.

Przeczytałem wszystkie książki Cooka, ale to "Mózg" zrobił na mnie największe wrażenie. Większość książek tego autora jest dość schematyczna, ale "Mózg" się z tego schematu wyłamuje. Motyw przewodni - czyli użycie 18FDG do eksperymentów na mózgu "in vivo" to majstersztyk, a to dlatego, że autor musiał być bardzo na czasie z publikacjami. 18FDG była po raz pierwszy używana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
764
147

Na półkach:

Ciekawa, wciągająca, niektóre sceny zaskakujące, jak sobie wyobrażę panią w rejestracji w przychodni zdrowia z papierosem....

Ciekawa, wciągająca, niektóre sceny zaskakujące, jak sobie wyobrażę panią w rejestracji w przychodni zdrowia z papierosem....

Pokaż mimo to

avatar
461
428

Na półkach:

Ciekawa książka dla zainteresowanych neurologią. Końcówka mocno stuknięta, ale czyta się samo.

Ciekawa książka dla zainteresowanych neurologią. Końcówka mocno stuknięta, ale czyta się samo.

Pokaż mimo to

avatar
38
3

Na półkach:

Jedna z moich prze ulubionych, na pewno wrócę do niej.

Jedna z moich prze ulubionych, na pewno wrócę do niej.

Pokaż mimo to

avatar
3130
2064

Na półkach: , ,

Jednym z moich ulubionych pomysłów na nową książkę, gdy nie mogę się zdecydować, co chcę czytać jest rzucenie do M: wybierz liczbę od (dajmy na to 1 do 70, bo tyle jest stron an Kindle) i z danej strony wybieram sobie książkę. Strona wybrana przez M okazała się dziewicza, dawno tam nie byłam, a tytuły na niej brzmiały naprawdę dobrze! Robina Cooka pokochałam gdzieś w okolicach gimnazjum/liceum, ale muszę szczerze przyznać, że już od wieków go nie czytałam! Wybór więc był prosty.

Niestety muszę przyznać, że ta książka była zła. Nie wiem, na ile zmienił się mój gust czytelniczy, a na ile to po prostu wina książki, ale w pewnym momencie kompletnie nie miałam ochoty jej kontynuować, a już pod sam koniec ominęłam kilka akapitów, byle tylko dotrzeć do końca. Zapowiadała się ona naprawdę dobrze, bo, cholera, wiecie, ja kocham thrillery medyczne, seriale medyczne, medyczne dramy, a o ile seriali widziałam mnóstwo, to książek już niekoniecznie!

Zaczęło się dobrze! Jakieś tajemnicze objawy, podejrzenia lekarza, znikające pacjentki - tu był materiał na naprawdę dobry thriller z niezłym klimatem, ale to, co się zaczęło dziać od mniej więcej połowy książki to woła po prostu o pomstę do nieba! Ulubiony moment? Ten z operacją mózgu, w którym pacjentka podczas operacji wbiła sobie elektrody po samą czaszkę (początek książki). Co się okazało? Że to był najlepszy moment tej książki... Później fabuła zaczęła się sypać, niczym domek z kart.

Bo, cholera, ja zrozumiem naprawdę wiele, serio, jestem odporna i cierpliwa i w swoim życiu czytałam już nie jedno. Ale poważnie? Połączyć intrygę, diabelskie plany, neurologię z... ginekologią? POWAŻNIE?! Jestem kompletnie nieusatysfakcjonowana rozwiązaniem, w ogóle nie podoba mi się zakończenie i szczerze mówiąc, to ja większego debilizmu w życiu nie widziałam! To, na jakiej zasadzie oni sobie wybierali ofiary, to nawet w najdurniejszych serialach na takie rzeczy nie wpadli. No brońcie mnie, bo spalę tą książkę. A czytałam na czytniku, to by było trochę ciężko...

Chyba najśmieszniejsze w tym wszystkim było rozwiązanie dotyczące samego mózgu, przy którym już mi totalnie opadły ręce i gdybym nie była już tak znużona tą książką, to zdecydowanie wybuchnęłabym głośnym śmiechem! Książka nie ma nawet 280! stron, a ja totalnie nie mogłam jej skończyć, bo kogoś tutaj grubo poniosła fantazja. Oj mocno, mocno.

Ale zdradzę wam sekret - jeśli od tego zaczęliście przygodę z Cookiem - nie skreślajcie go! On ma naprawdę parę dobrych książek, bo je pamiętam. Po prostu zapomnijcie o istnieniu tej albo omińcie ją szerokim łukiem, bo tylko niepotrzebnie stracicie czas i nerwy ;).

Jednym z moich ulubionych pomysłów na nową książkę, gdy nie mogę się zdecydować, co chcę czytać jest rzucenie do M: wybierz liczbę od (dajmy na to 1 do 70, bo tyle jest stron an Kindle) i z danej strony wybieram sobie książkę. Strona wybrana przez M okazała się dziewicza, dawno tam nie byłam, a tytuły na niej brzmiały naprawdę dobrze! Robina Cooka pokochałam gdzieś w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
265
18

Na półkach:

Kolejna książka Cook'a. Autor znany jest z tego, że publikuje podobne fabularnie książki i tym razem nie było inaczej, rząd USA, FBI, spisek na skalę globalną. Pisana w latach 80, ma zarys futurystyczny, który teraz może wydawać się "śmieszny". Doceniam opisy medycznych badań, pojęć, których nie było zbyt dużo, ani nie były zbyt skomplikowane. 6/10

Kolejna książka Cook'a. Autor znany jest z tego, że publikuje podobne fabularnie książki i tym razem nie było inaczej, rząd USA, FBI, spisek na skalę globalną. Pisana w latach 80, ma zarys futurystyczny, który teraz może wydawać się "śmieszny". Doceniam opisy medycznych badań, pojęć, których nie było zbyt dużo, ani nie były zbyt skomplikowane. 6/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 198
  • Chcę przeczytać
    499
  • Posiadam
    178
  • Ulubione
    20
  • Robin Cook
    16
  • Thriller medyczny
    11
  • 2012
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Thriller/sensacja/kryminał
    7
  • Thriller
    7

Cytaty

Więcej
Robin Cook Mózg Zobacz więcej
Robin Cook Mózg Zobacz więcej
Robin Cook Mózg Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także