Łemkowie. Losy zaginionego narodu

Wydawnictwo: Replika
historia
TribalWarrior

Łemkowie. Losy zaginionego narodu Marka Koprowskiego to książka przybliżająca historię Łemków-Rusinów. Naród ten, żyjący od wieków w Karpatach, po przesiedleniu do ZSRR i na polskie Ziemie Odzyskane, utracił swoją ojczyznę. Owe „góry” są dla nich tym, czym dla Polaków Kresy − utraconą „Arkadią”, gdzie wszystko było lepsze, bo swoje. Choć nadal istnieje szansa na renesans tej narodowości, wciąż...

Choć nadal istnieje szansa na renesans tej narodowości, wciąż napotyka ona liczne przeszkody. Ukraińcy starają się zukrainizować wszystko, co zawsze kojarzyło się z Łemkami. Uważają bowiem, że jest to co najwyżej grupa etnograficzna i miano narodu jej nie przysługuje. W swych staraniach osiągają jednak tylko częściowy sukces.

Książkę otwiera obszerny szkic historyczny dotyczący dziejów Łemków-Rusinów od połowy XIX w. do chwili obecnej. W odróżnieniu od dotychczasowych opracowań, opisujących temat Łemkowszyzny w sposób hermetyczny, naukowy, szkic ten napisany został niezwykle przystępnie. Nie traktuje Łemków i ich kultury wyłącznie jako folkloru, ciekawostki czy „resztki po wielonarodowej Rzeczypospolitej”.

Łemkowie są pełnoprawnym narodem o własnej, odrębnej kulturze i tożsamości. Są także narodem skrzywdzonym. Pomimo wierności Rzeczypospolitej, zastosowano wobec niego surowe reguły Operacji „Wisła” i potraktowano jak Ukraińców, którzy wspierali działania OUN-UPA. Tymczasem na środkowej i zachodniej Łemkowszczyźnie formacja ta żadnych wpływów nie miała.

Publikacja Koprowskiego zawiera również bezpośrednie relacje rodowitych Łemków − Teodora Gocza i jego żony Marii z Zyndranowej koło Dukli w Beskidzie Niskim. Opowiadają oni o historii swoich rodzin, miejscowości, gdzie przyszło im mieszkać, a także dziele ich życia − Muzeum Kultury Łemkowskiej. Młode pokolenia Łemków są z kolei reprezentowane w książce przez Bogdana Gambala, działacza „Ruskiej Bursy” w Gorlicach − odrodzonej instytucji służącej społeczności łemkowskiej.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=now&id=78

źródło okładki: http://www.replika.eu/_ksiazki/78.jpg

TribalWarrior | 2016-08-18
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Łemkowie, jedna z czterech mniejszości etnicznych, samookreślających się jako Rusini, zamieszkałych na obszarach południowo-wschodniej Polski i południowo-zachodniej Ukrainy. Jak sami przyznają są mylnie utożsamiani z Ukraińcami, z którymi większość jest nastawiona nieprzyjaźnie. Kim są? Jakie mają polityczne i religijne poglądy? Dlaczego byli prześladowani przez Austriaków, Niemców i ukraińskich nacjonalistów? Dlaczego padli ofiarą akcji pacyfikacyjnej „Wisła” i wysiedleń do Ukraińskiej SRR tuż po zakończeniu II wojny światowej? Na te i inne pytania odpowiada najnowsza książka Marka. A. Koprowskiego...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/marek-a-koprowski-lemkowie-losy-zaginionego-narodu-recenzja/

Regent | 2017-04-03
Przeczytana: 26 czerwca 2017