Spowiedź ojca zamordowanej Lusi. Przyczynek do procesu Gorgonowej

Okładka książki Spowiedź ojca zamordowanej Lusi. Przyczynek do procesu Gorgonowej Henryk Zaremba
Henryk Zaremba Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Unikaty kryminał, sensacja, thriller
Unikaty
Wydawnictwo CM
2016-05-01
2016-05-01
Ciekawe Miejsca CM Henryk Zaremba Lusia Zarembianka Lwów patronat proces retro Rita Gorgon Rita Gorgonowa Spowiedź ojca zamordowanej Lusi Unikaty

Sprawa zamordowanej Lusi i oskarżonej o to Gorgonowej jest mi znana z książki „Koronkowa Robota” i z wielu innych źródeł , a nawet filmu ale to nie przeszkadzało mi przeczytać kolejnej książki o tej sprawie. W końcu została napisana przez ojca Lusi i ukazuję wydarzenia z jego perspektywy. Powiem szczerze , że książka jest świetna i dzięki niej można dowiedzieć się więcej o sytuacji w wili w Brzuchowicach , gdzie zginęła Lusia. A także o konflikcie zamordowanej z Gorgonową. Zaskoczyło mnie także , że książka nie skupia się tylko na ostatnim wieczorze Lusi i późniejszym procesie Gorgonowej , ale także zostaję tu opisane całe życie Henryka Zaremby. Oczywiście w skrócie. Czyli poznajemy jego dzieciństwo , problemy z żoną , która miała chorobę psychiczną. Mamy też wspomniany wątek wojny i jego pracy i to jak opiekował się dziećmi. A także początki pracy Gorgonowej jako opiekunki jego dzieci i w końcu ich związek , narodziny dziecka , konflikt Gorgonowej z Lusią i w końcu rozstanie Henryka i Gorgonowej. No i oczywiście morderstwo i proces(choć procesu było mało) A także co się działo z niektórymi osobami po procesie. Dowiedziałem się również kilka nowych rzeczy np: wiedziałem wcześniej , że w ten ostatni wieczór Lusia chciała spać z młodszą siostrzyczką , ale Gorgonowa się sprzeciwiła , ale nie wiedziałem , że proponowała też by brat spał w jej pokoju ogrodzony ścianką , ale i tu Gorgonowa się sprzeciwiła. Albo , gdy byli w innym mieszkaniu , który Henryk kupił dla siebie i dzieci i nagle przyjechała Gorgonowa to Lusia w nocy zastawiła drzwi swojej sypialni komodą , bo bała się Gorgonowej. I powiem szczerze , że zanim przeczytałem tą książkę to byłem rozdarty tak pół na pół na temat tego czy Gorgonowa jest winna czy nie. Jednak teraz o ile wydarzenia przedstawione przez Zarembę faktycznie były takie jak je opisał to jestem przekonany w 60 procentach , że faktycznie Gorgonowa zabiła. Jednak te 40 procent też jest ważne , bo jednak jest prawdopodobieństwo , że zabił ktoś inny. I trzeba też dodać , że Zaremba wierzył w winę Gorgonowej więc książkę piszę tak by czytelnik też uwierzył w jej winę. I przyznam też szczerze , że nie polubiłem Zaremby. Jasne , że mu współczuję morderstwa córki i ogólnie ciężkiego życia , ale irytował mnie , gdy opisywał wydarzenia przed śmiercią Lusi i mówił , że tylko obecność córki sprawiała , że wracał do wilii w Brzuchowicach. A co z synem? To wygląda jakby miał go gdzieś i liczyła się dla niego tylko Lusia i od czasu do czasu Romusia – córeczka , którą miał z Gorgonową , a jak już wspominał o synu to mówił , że chodził własnym ścieżkami. I ma się też wrażenie , że był tchórzem , który nie potrafił sobie poradzić z obecnością Gorgonowej w domu i wolał znikać w innym pokoju zostawiając wszystko na głowie Lusi. Lub zaszyć się w swoim innym mieszkaniu , a jak Gorgonowa zaczęła mu przeszkadzać to nie miał odwagi by ją zwolnić. I czasami ma się też wrażenie , że robił wszystko by siebie wybielić oskarżając o każdą rzecz Gorgonową. Nie twierdzę , że kłamał , ale są takie momenty , które naprawdę drażniły np: opisywał jak pierwszy raz doszło do ich zbliżenia i według jego historii po prostu się poddał woli Gorgonowej i robił wszystko automatycznie. Albo po procesie chciał zaskarżyć obrońców Gorgonowej za to co mówili o nim na procesie(nie udało mu się) i twierdził , że robiono z jego syna wariata, ale przemilczał fakt , że na wizji lokalnej Staś nie rozpoznał koszuli nocnej Gorgonowej , którą ponoć widział na niej w noc morderstwa. A także nie rozpoznał cienia za choinką choć podczas przesłuchań był pewny , że to Gorgonowa. Tak samo wątek drugiej córki Gorgonowej , którą urodziła w więzieniu i twierdziła , że jest Zaremby , a on się do niej nie przyznał. Mimo , że jeszcze za życia Lusi jest sugestia , że przespali się z Gorgonową. Jak dla mnie mężczyzna był ojciec tej dziewczynki , ale był tchórzem by się przyznać. Irytowało mnie też , że ciągle narzekał jak to jego kariera i znajomości się posypały i zamiast skupić się na małej córce i synu latał po adwokatach by zaskarżyć innych adwokatów:/ Albo też pominął pożegnanie ze zmarłą Lusią. Swoje pożegnanie opisał , ale to , że Gorgonowa też żegnała się ze zmarłą dziewczyną to już nie napisał. Tak samo wątek psa. Mężczyzna twierdził , że pies zawsze szczeka na obcych , ale jednak pominął znany fakt , że na wizji lokalnej pies podbiegł radosny do obcych ludzi. Co do rozwiązania tej całej tajemnicy to jestem pewny , że prawda już nigdy nie wyjdzie na jaw , bo każdy , który mógł być zamieszany w tą sprawę nie żyję. Żyją chyba jeszcze tylko córki Gorgonowej. Z czego Romusia wierzy w winę matki , a Ewa nie. Ja myślę , że są trzy opcję tych wydarzeń. 1: Zabiła Gorgonowa. 2: Zabił Staś. 3: To ktoś obcy. Tak czy siak sprawa jest tajemnicza i jeszcze długo będzie omawiana przez ludzi

Pozycja obowiązkowa dla każdej zainteresowanej osoby tzw. "Sprawą Gorgonowej". To, moim skromnym zdaniem, szczera, starająca się być obiektywną, próba przedstawienia całej dramatycznej historii z punktu widzenia ojca ofiary. Choć jest sama treść jest w w nieco archaicznej formie, to jednak jest to tekst pasjonujący, ciekawy, pełen bólu, rozpaczy, emocji, żywy. Stwierdzenie, że obraz stara się być obiektywny i szczery nie jest zarzutem. Wręcz przeciwnie. To wyraz uznania dla człowieka, który mimo ogromnego bólu po stracie ukochanej córki, próbuje całą historią odkłamać i rzetelnie zobrazować dla ówczesnego i współczesnego czytelnika. Gorąco rekomenduję ten tytuł...

Polowałam na to dawno temu, jeszcze zanim zaczęto wydawać „Unikaty”.

Kiedy już przedrzeć się przez to emocjonalne morze, momentami nieco trudne do sforsowania z uwagi na nadmierną dawkę egzaltacji, można wyłowić w nim sensowne spostrzeżenia, logiczne wnioskowanie, a także fakty. Jak na przykład, że oskarżona była silną fizycznie kobietą i bez problemu rąbała drwa dżaganem, czy że nie miała oporów przed widokiem krwi i chętnie przyglądała się np. ofiarom wypadków komunikacyjnych. Z kolei z listów Elżbiety Zarębianki do ojca wynikają relacje obojga, oparte na wzajemnej miłości rodzica i dziecka.

Manierę pisarską i motywację Autora może sygnalizować już tytuł. „Spowiedź”, a zatem w zamyśle – szczere wyznanie prawdy, potrzeba naprawy mocno sponiewieranego wizerunku. „Ojca zamordowanej” – a więc także ofiary, która powinna mieć status pokrzywdzonego w sprawie, jeśli nie formalnoprawny, to przynajmniej w odczuciu powszechnym. Strata ukochanego dziecka boli tak samo rodzica, który jest człowiekiem słabym psychicznie i niedecyzyjnym, jak i silnego człowieka czynu. A ten aspekt zbrodni raczej umknął wszystkim prasowym hienom (szczęście doprawdy, że nie było wówczas telewizji i internetowego hejtu),które w czasie procesu do woli używały sobie po Zarembie i jego małoletnim synu.

Niewątpliwie pamiętnik byłby bardzo cennym źródłem dowodowym, gdyby został napisany przed zabójstwem Elżbiety Zarębianki. W takim przypadku zawarte w nim treści dotyczące cech fizycznych, osobowości, charakterów i wzajemnych relacji wszystkich członków tej rodziny, stanowiłyby zbiór danych osobopoznawczych o wiarygodności trudnej do podważenia. Pamiętnik został napisany i wydany w 1933 roku, kiedy oskarżoną dwukrotnie uznano za winną popełnienia zabójstwa Zarębianki i skazano. Napisał go ojciec ofiary, przekonany o winie oskarżonej, rozgoryczony i rozwścieczony wywodami Ireny Krzywickiej, Elgi Kern i Marka Romańskiego, które nadawały ton tej części opinii publicznej, która oskarżonej broniła jego kosztem. Trudno więc, aby nie zawierał elementów równie mocno subiektywnych.

Moją szczególną uwagę zwróciły zawarte w epilogu wypowiedzi na temat procesu, pochodzące od ostatniego z adwokatów, których Autor próbował przekonać do zainicjowania sprawy o zniesławienie i znieważenie. Gdyby nawet z maksymalną dozą sceptycyzmu uznać, że wypowiedzi te są li tylko chwytem literackim, to nie sposób odmówić im logicznej treści i znajomości specjalistycznej wiedzy.

Polowałam na to dawno temu, jeszcze zanim zaczęto wydawać „Unikaty”.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku sprawa zabójstwa siedemnastoletniej Lusi Zarembianki nie schodziła z pierwszych stron gazet jeszcze długo po zakończeniu sądowych procesów. Dziewczyna mieszkała wraz z młodszym bratem oraz ojcem w willi w Brzuchowicach pod Lwowem. Głowa rodziny – wzięty architekt Henryk Zaremba z powodu choroby psychicznej swej żony zmuszony zostaje do zatrudnienia kogoś do opieki nad dziećmi i prowadzenia domu. Znajoma poleca mu pochodzącą z Dalmacji dwudziestotrzyletnią kobietę Ritę Gorgon. Kobieta zajmuje się dziećmi Zaremby, w krótkim czasie zostaje również jego kochanką. Pomiędzy nią a córką wytwarza się pełna wzajemnej niechęci atmosfera.

Więcej na:

• Pitaval
  • U mnie
  • Nieznalezione
  • Może kiedyś
  • *** 📦📚🎁

Dodaj cytat z książki Spowiedź ojca zamordowanej Lusi. Przyczynek do procesu Gorgonowej