7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Rituelen
Piktor

Gapcio | 2016-09-29

„Następna historia”:
Racjonalne spojrzenie na świat kontra spojrzenie emocjonalne; istnienie kontra nieistnienie duszy; podważanie linearności i jednokierunkowości czasu, bardzo ciekawa wizja śmierci, a w końcu nowatorskie, intrygujące konstrukcje językowe i liczne nawiązania do klasyki. A jednak nie składa mi się to w zwartą całość, bardziej przypomina żonglerkę ideami i pojęciami niż solidną powieść. Tymczasem obiecano mi jednak powieść, nawet jeśli tylko w wersji mikro.

„Rytuały”:
Mniej hermetyczne, choć nie mniej oryginalne, przynoszą „Rytuały” potwierdzenie, iż jedną z obsesji Nootebooma jest czas, który autor rozciąga, ugniata i przepuszcza przez wyżymaczkę, nie godząc się z jego ustaloną strukturą.
Główne zagadnienie zdradza jednak holenderski pisarz w tytule dzieła. Próbuje tu dać opis sposobów, do jakich uciekają się ludzie, by uporać się z pustką w życiu, a może raczej pustką życia. Świetnie gra to językowo, problematyka też jest niebanalna, ale mimo wszystko ta...

sowidyl | 2016-10-23
Lemur | 2015-10-10