rozwiń zwiń

Prawdziwa historia

Okładka książki Prawdziwa historia
Delphine de Vigan Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Prawdziwa historia (2018) literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
D’après une histoire vraie
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2016-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-21
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379997695
Tłumacz:
Joanna Kluza
Ekranizacje:
Prawdziwa historia (2018)
Tagi:
Francja kobieta literatura francuska pisarka przyjaźń relacje rodzinne strach śmierć
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Między prawdą a fikcją



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
91 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
353
334

Na półkach: , ,

Wielopoziomowa, niejednoznaczna, angażująca czytelnika książka-zabawa z gatunku pisania o pisaniu, pisaniu siebie oraz, co rzadsze, o kryzysie pisania. W jakimś sensie przypomina też stronę Wikipedii z hasłem „powieść”, odsyłającą do kolejnych podstron.

Delphine de Vigan pisze, że nagrywała na dyktafon to, co napisała. Albo inaczej: przez dyktafon donosi o tym, że napisze to, co już podyktowała. Wie, że się powtarza. Posługuje się kliszami, które w tym przypadku wydają się uzasadnione, bo pokazują, jak literatura wysługuje się nimi do opisu „rzeczywistości”. Słowem operuje za to z chirurgiczną precyzją, odcinając od niekiedy przerośniętej francuskiej frazy niepotrzebne tkanki.

Główny wątek, czyli emocjonalna szarpanina dwóch parających się słowem kobiet, zdaje się równie ważny co intertekstualność. Pojawiają się tu nazwiska tuzów tuzów teorii literatury (Barthes, Genette, Girard, Poulet) i prądów (le structuralisme, le nouveau roman, la nouvelle critique). Migają inni współcześni de Vigan francuscy pisarze, a także powieści, które grają w tej powieści (tak, tak) znaczną rolę, w tym wydana u nas nawet niedawno alaskańska łazęga z truchłem autorstwa Davida Vanna.

„Prawdziwa historia” zaprasza do zgłębiania procesu pisania, pozwala patrzeć autorowi przez ramię. Na stronie czterysta czterdziestej ósmej mojego egzemplarza leci puszczone oko Delfiny: „projekt literacki – napisać książkę, która w całości sprawiałaby wrażenie historii prawdziwej, tak zwaną książkę inspirowaną wydarzeniami autentycznymi, w której wszystko lub prawie byłoby wymyślone”. Wiesz, czegoś świadkiem, czytelniku.

Był to okazyjny zakup niezamierzony, bez wiedzy o filmowych zamiarach Romana, a jednak satysfakcjonujący i stymulujący. Wypadł nieźle jako deser po tłumaczącym się z pisania i kondycji autora szóstym tomie „Mojej walki”. Najsilniejszą myśl, którą książka pozostawia, można rozwinąć w: literatura tworzeniu, jak i w odbiorze, to wątpliwość.

Wielopoziomowa, niejednoznaczna, angażująca czytelnika książka-zabawa z gatunku pisania o pisaniu, pisaniu siebie oraz, co rzadsze, o kryzysie pisania. W jakimś sensie przypomina też stronę Wikipedii z hasłem „powieść”, odsyłającą do kolejnych podstron.

Delphine de Vigan pisze, że nagrywała na dyktafon to, co napisała. Albo inaczej: przez dyktafon donosi o tym, że napisze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    639
  • Przeczytane
    303
  • Posiadam
    84
  • 2018
    16
  • 2021
    8
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2019
    6
  • Teraz czytam
    6
  • 2020
    5

Cytaty

Więcej
Delphine de Vigan Prawdziwa historia Zobacz więcej
Delphine de Vigan Prawdziwa historia Zobacz więcej
Delphine de Vigan Prawdziwa historia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także