Okładka książki Responsive Web Design. Projektowanie elastycznych witryn w HTML5 i CSS3. Wydanie II Ben Frain
Ben Frain Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Responsive Web Design with HTML5 and CSS3, 2nd Edition
Helion
2016-07-04
2013-11-12
Łukasz Piwko
html5 css3 rwd responsive

Chociaż do zrozumienia tej książki nie potrzeba wysokiej wiedzy IT, to jednak, aby docenić zalety proponowanych technologii warto dobrze znać podstawy HTML i CSS. Nowości, które dla mnie warte były poznania (czyli takie, których jeszcze nie znałem, a były ciekawe),to flexbox (każdy, kto próbował pisać strony RWD przy pomocy ‘float’, to wie, że było to niezbyt wygodne, a i nie do końca skuteczne),znaczniki <main>, <picture>, jednostka ‘rem’, zawijanie i obcinanie tekstu przy pomocy word-wrap, @font-face, cienie i gradienty oraz przejścia, transformacje i animacje, których nie trzeba już pisać w JavaScripcie.
Co do innowacji w formularzach w HTML5 i CSS3, to chociaż są one ciekawe, to tylko dla kogoś kto wysyła dane klasycznym formularzem (Ajaxem można wysyłać dane z pól typu ‘input’ bez znacznika <form>).
Na koniec autor udziela wskazówek co do ogólnych zasad tworzenia stron RWD. I tu niestety reklamowane przez niego narzędzie BrowserSync nie działa na Win7, za to Ja używam NetBeans 8.2 z Google Chrome z NetBeansConnector, które działa. Z kolei nie radzi on stosowania Bootstrapa, ale jeżeli zbada się statystycznie jakie technologie są w internecie stosowane w praktyce, to niestety prym wiedzie ta technologia. Wystarczy zbadać ile szablonów WordPressa jest opartych na Bootstrapie.

Bardzo dobra książka dla początkujących. Napisana lekko i zabawnie, dużo przykładów, przez co jest łatwa w zrozumieniu. Polecam.

Na temat RWD i technik pracy mamy poświęcony jeden rozdział. Reszta to wypunktowanie określonych właściwości HTML5 i CSS3. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie powaliła na kolana, ale nie była też beznadziejna. Dobra na start dla osób nie znających html5 i css3 lub techniki RWD. Ówczesny webmaster mający minimum 3 lata w zawodzie, znudzi się.

• Informatyka
  • Informatyka