ZŁA POGODA

Wydawnictwo: Astarot
fantastyka, baśń, fantasy, romans
Beata

Shay urodziła się podczas drugiej pełni księżyca w miesiącu, przez co jej emocje wpływają na pogodę. Kiedy jest smutna – przychodzi mgła. Kiedy boi się – pada deszcz. Mieszka w lesie razem z mamą i babcią, w drewnianym domu, który nosi miano Złej Pogody. Mogłoby to wydawać się normalne, ale takie nie jest. Shay zakochuje się i jest kochana, to również wydaje się normalne, ale również normalne nie jest. Jej ukochany umiera, a ona wybiera się w podróż, by go odnaleźć.
czarownice, magia, zaczarowany dom to zasłona za którą znajdziemy prawdziwy świat, którego jednak nie można opisać bez uciekania się do zaklęć i rytuałów. To książka prawdziwa, o bólu i cierpieniu, który są zbyt silne by móc je znieść „tu i teraz”. Zostają więc przeniesione do tajemniczego miasteczka i tajemniczego domu, włożone w serce młodej czarownicy, bo tylko czarownica posiadająca dostęp do magii może sobie z nimi poradzić.
To książka o miłości silniejszej niż śmierć, miłości zakazanej, potępionej przez innych ludzi. Książka o nietolerancji, zawiści, małomiasteczkowej ciemnocie, ale też o wnoszeniu się ponad nietolerancję, zawiść i głupotę. Książka o wierności sobie i własnym ideałom, szacunku do samego siebie. Książka o wierze, nadziei i miłości napisana pięknym, obrazowym malarskim językiem, zaskakująca, wzruszająca.

Jest urzekająca jako całość, ale może też być traktowana jako zbiór obrazów, bo czytając czujesz się jak w galerii: podoba ci się temat wystawy, ale też zachwycasz się poszczególnymi eksponatami. I wracasz do nich, odkrywasz na nowo, wzruszasz się i czekasz na więcej.

źródło opisu: http://www.astarot.com.pl/z%C5%82a-pogoda/

źródło okładki: http://www.astarot.com.pl/z%C5%82a-pogoda/

Zuzajustyna | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

"Zła pogoda" Beaty Matuszewskiej, to powieść której akcja rozpięta jest miedzy światem realnym, a wyobrażeniami jak pajęczyna. Narratorka zwodzi nas na manowce swoich snów i przeczuć, zachwyca dojrzałością sądów, wizją świata małego miasteczka. Miasteczka, które przypomina tak wiele prowincjonalnych miasteczek. Którego mieszkańcy są niepokojąco znajomi.
Książka jest przepięknie namalowanym obrazem - uwodzi surrealizmem, przypomina obrazy Magritte'a, oczarowuje. Kunszt literacki i niepospolita wyobraźnia autorki robią wrażenie. "Zła pogoda" jest książką pełna nieomówień i mgieł, czasem można się w nich zgubić. Kiedy ją czytałam zupełnie zapomniałam o zewnętrznym świecie, a kiedy skończyłam ja czytać jeszcze długo błądziłam po tamtym lesie zadając pytania...

Beata | 2016-07-18
Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-08-08