Kartagina a Rzym przed wojnami punickimi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historia
Elevander

Praca pod tytułem "Kartagina a Rzym przed wojnami punickimi" dotyczy stosunków pomiędzy tymi państwami do czasów najdawniejszych po wybuch I wojny punickiej, a więc do 264 r. p.n.e. Przedstawiono je na tle rozwoju ogólnej sytuacji politycznej w zachodniej części Morza Śródziemnego, gdyż nie można rozpatrywać tego problemu w oderwaniu od wydarzeń, które pośrednio lub bezpośrednio wpływały na charakter stosunków łączących Kartaginę z Rzymem.

źródło opisu: Fragment książki (s. 4)

Wprawdzie dla Rzymian po roku 264 p.n.e. była Kartagina wrogiem par excellence, ale przed tą datą oba państwa połączone były układami pokojowymi, z których pierwszy został zawarty jeszcze pod koniec VI lub na początku V wieku p.n.e. Właśnie relacjom rzymsko-kartagińskim poprzedzającym wojny punickie poświęcił swą pracę H. Adamczyk. Książka jest przede wszystkim analizą kwestii związanych z traktatami łączącymi oba państwa, o których piszą Polibiusz oraz Liwiusz. Autor sporo miejsca poświęcił też związanych z tymi traktatami problemami rządów etruskich w Rzymie, a także stosunkami między Kartaginą a Wielką Grecją. Dobre opracowanie tematu, zwłaszcza że o sprawach kartagińskich rzadko się u nas pisze w oderwaniu od wojen z Rzymem.

Tomasz Babnis

Anders | 2017-11-27

Książka szczegółowa, aczkolwiek nie stroniąca od kontrowersyjnych interpretacji. prezentuje stan wiedzy sprzed czterech dekad, które niestety wiele zmieniły w spojrzeniu na wiele kwestii.

Bartosz Peruń | 2017-11-22
Fidel-F2 | 2017-11-09