Orynin 28. X. 1618

Wydawnictwo: INFORTeditions
historia

Tatarzy uderzyli najpierw z dużym impetem i wyparli dwie chorągwie kozackie, stojące z przodu ugrupowania, ale pod ogniem dział i piechoty natarcie ich załamało się. Kantymir, widząc, że i tutaj podczas obrony przewaga ogniowa przeciwnika jest zbyt duża, przez następną godzinę próbował wywabić Polaków z obozu. Stąd powtarzające się po sobie harce, połączone z ostrzałem tak z łuków jak i janczarek. Wojska Zamoyskiego nie broniły się rotami, a raczej spontanicznie bez porządku „... skupiwszy się kilkadziesiąt, tak się strzelali z Tatarami, a Tatarowie w wielkie hufce się kupili, kiedy nasze spierali”. Podczas walki żołnierze zdobyli chorągiew Kantymira, którą przyniesiono następnie Zamoyskiemu. W starciu pochwycono również jednego więźnia.

Celem pracy oddanej do rąk Czytelnika jest opisanie wydarzeń kampanii 1618 roku oraz określenie celów strategicznych i politycznych, jakimi kierowały się obie strony konfliktu. Wobec ogromnej krytyki hetmana Żółkiewskiego autor dużo uwagi poświęcił temu właśnie wątkowi, starając się zrozumieć przyczyny takich, a nie innych działań wodza podczas opisywanej kampanii.

źródło opisu: www.infort-sklep.pl

źródło okładki: www.infort-sklep.pl

pietruszka | 2016-04-05
Na półkach: Historia, Przeczytane

Zaiste niczym sucha praca magisterska napisana. U mnie to duuuuży minus. Przeczytałem bo musiałem, coś o tym okresie po prostu pisałem.

Dariusz | 2012-03-25
Przeczytana: 01 lutego 2011

Jestem jedyną osobą, która to przeczytała- je. Dla niewtajemniczonych książka ukazuje ostatnie potknięcia Stanisława Żółkiewskiego. Cecora to ostatnia jego bitwa, ale błąd pod Cecorą popełnił wcześniej trzy razy. Chciał dorównać on Janowi Zamoyskiemu, który zwyciężył pod Cecorą w 1595r. Uczeń Żółkiewski nigdy nie przerósł mistrza z herbem Jelita. Żółkiewski prowadził bitwę w taki sam sposób pod Cecorą jak Zamoyski i przegrał. Książka ukazuje, że zwycięstwo generała zależy od dobrych żołnierzy, dobrego generała, czasu, miejsca i od czynnika zwanym szczęściem. Książka jest zwykłym dokumentem przypominającym pracę magisterską.

Marchi | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015