W łóżku z królem

Okładka książki W łóżku z królem Eleanor Herman
Okładka książki W łóżku z królem
Eleanor Herman Wydawnictwo: Jeden Świat historia
historia
Sex with Kings. Five Hundred Years of Adultery, Power, Rivalry and Revenge
Jeden Świat
2006-01-01
2006-01-01
Katarzyna Kołaczkowska
metresy królewskie biografia

Szalenie interesujący temat, ale przedstawiony w jakby nudno-historyczny sposób. Na początku mnie wciągnęła, ale szybko zaczęła męczyć. To raczej zbieranina faktów, strasznie poszatkowana, brakowało mi tu dodatkowego omówienia, głosu autora. Szybko zaczęły mi się mylić imiona i daty. Szkoda też, że główną uwagę poświęca się dworom Anglii oraz Francji i niewiele można się dowiedzieć o obyczajach w pozostałych krajach.

Książka głównie skupia się dworach królewskich Francji i Anglii.Tak sobie myślę Gdyby przedstawiała również inne dynastie byłaby o wiele ciekawsza.

Ciekawe opracowanie ukazujące życie metres > Jak się okazuje wcale nie było ono usłane różami , jakby się niektórym wydawało > Cóż.... ale to był wybór tych kobiet , a zapewne i jedyny sposób polepszenia swego losu w czasach w jakich było im dane żyć.....Z uwagi na obszerną tematykę i wielość postaci trochę ciężko było mi zapamiętać wszystkie fakty. Warto przeczytać !!!

Nie lubię takiego stylu pisania, mianowicie 3 zdania o kochance króla Ludwika XIV, potem Karola II, następnie powrót do Ludwika XIV...straszny galimatias. Zaciekawiły mnie jedynie fragmenty dotyczące osób, które kojarzyłam z innych książek, innych nie byłam w stanie powiązać z konkretnymi wydarzeniami.

Czytałam tę książkę od wakacji, czyli bardzo dłuuuugo... Ale wcale nie dlatego, że jest nudna. Po prostu wciąż wpadało mi w ręce coś ciekawszego. Poza tym książka jest tak przesycona różnymi informacjami, anegdotami, szczegółami, że aż trudno przeczytać wszystko jednorazowo i nie dostać kręćka :).

Książka opisuje w ciekawy sposób nie tylko pikantne przygody władców. Można nawet powiedzieć, że seksualne upodobania i wybryki monarchów są jedynie pretekstem do pokazania siły i władzy metres, które niejednokrotnie stawały się szyjami królewskich głów.

Autorka najwięcej miejsca poświęciła kochankom, ale nie sposób pisać o nich w oderwaniu od królewskich małżonek, które niejednokrotnie stawały się ...przyjaciółkami swoich rywalek. Zwykle, oczywiście, były wrogami, ale bywało i tak, że same, zupełnie świadomie i celowo, podsuwały własnym mężom wybrane przez siebie kochanice.

Książka pokazuje ze szczerością, jak wyglądało życie na królewskich i cesarskich dworach. Tylko z pozoru wydawać się mogło bogate i szczęśliwe. W rzeczywistości aż kipiało od nienawiści, rywalizacji, bezwzględnych intryg i podstępów.
A królewskie metresy, opiewane przez poetów i uwieczniane przez malarzy, tak naprawdę bardzo rzadko miały życie usłane różami. Wciąż bowiem musiały walczyć o swoją pozycję, w myśl zasady, że nietrudno uraczyć władcę swoimi urokami - sztuką było go zatrzymać przy sobie jak najdłużej. A to udawało się tylko nielicznym.

Książka opisuje w ciekawy sposób nie tylko pikantne przygody władców. Można...

Historia od alkowy. Metresy przedstawione jako bezwzlędne, ciężko pracujące businesswoman. Bardzo dobrze napisana, w całości oparta na faktach historycznych nie-powieść, którą czyta się jak dobry romans.

Jedna z najlepszych książek opartych na faktach, jaką czytałam. Najbardziej podobały mi się ciekawostki z życia kobiet monarchów, o których mało kto wie (kwestie higieny, etykiety itd.). Polecam, choć głównie paniom ;)

• Historyczne
  • Biografie
  • Z historią w tle
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki W łóżku z królem