Czarnogórcy i Serbowie w rosyjskiej polityce księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (1802-1806)

Wydawnictwo: Homini
historyczna

źródło okładki: http://www.homini.com.pl

Działania księcia Czartoryskiego kierującego w początkach XIX stulecia rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych budzą sporo kontrowersji. Służba carowi Aleksandrowi I wydaje się czasem czynem niepatriotycznym. Trzeba jednak pamiętać, że książę Adam zawsze starał się działać na rzecz Ojczyzny, także podczas okresu sterowania rosyjską dyplomacją. Książka ta opisuje jego politykę względem narodów bałkańskich - Serbów i Czarnogórców. Działania te wiązały się ze stosunkami rosyjsko-tureckimi i rosyjsko-francuskimi. Czartoryski starał się poprzez akcję na Bałkanach wspierać budowę III koalicji antynapoleońskiej. Gdy klęska pod Austerlitz zmieniła sytuację międzynarodową, a pokój w Preszburgu przyznał część ziem nad Adriatykiem Francji zaczął książę Adam akcję ofensywną uprzedzającą przybycie Francuzów, czego efektem było opanowanie przez siły rosyjsko-czarnogórskie terenów Boki Kotorskiej. Niepowodzenie ofensywy na Republikę Dubrownicką oraz przybycie wojsk napoleońskich sprawiło, że...

Narcyz | 2014-12-03
Przeczytana: 04 lutego 2010