Magazyn Literacki Książki 6/2016 (237)

Seria: Magazyn Literacki Książki
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
20837747
czasopisma
EIGHT

Wszystkie spory Sienkiewicza Na 2016 rok przypada 100. rocznica śmierci oraz 170 rocznica urodzin pierwszego z czwórki rodzimych noblistów w dziedzinie literatury. Z tej okazji Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz to postać problematyczna, co nie znaczy, że nieciekawa. W kraju gdzie literackie dyskusje to rzadkość, na temat...

Wszystkie spory Sienkiewicza
co nie znaczy, że nieciekawa. W kraju gdzie literackie dyskusje to rzadkość, na temat twórczości pisarza urodzonego w Woli Okrzejskiej na Podlasiu niezmiennie toczą się długie i zażarte kłótnie. Jedni widzą w Sienkiewiczu ojca narodu, który pociesza Polaków w najtrudniejszych momentach, inni raczej literackiego szkodnika, który już od lat wychowuje młodzież w duchu ignorancji i zadufania – pisze Tomasz Gardziński

Uczciwie szukać prawdy
Człowiek uzależniony od anoreksji, alkoholu albo od leków zrobi wszystko, żeby nie przyznać się do uzależnienia. Gdybym więc napisała książkę skierowaną do młodej dziewczyny chorej na anoreksję, ona spojrzałaby tylko na okładkę, a nawet gdyby ją przeczytała, to nosi w sobie tak silny mechanizm zaprzeczania, że połowy z tego nie dopuściłaby do swojej świadomości, a o drugiej połowie powiedziałaby, że to jej nie dotyczy, bo jej przypadek jest inny. Dlatego nie napisałam książki skierowanej wprost do osoby chorej na anoreksję. Jeżeli ona sięgnie po tę książkę i będzie już w takim punkcie swojego życia, że sama chce znaleźć odpowiedzi, to je znajdzie. Ale ważniejsze jest to, co mogą zrobić ludzie, którzy są blisko. Jeśli chcesz pomóc, musisz najpierw zrozumieć, na czym w ogóle polega mechanizm uzależnienia – opowiada Beata Pawlikowska o swojej książce „Narkotyki, anoreksja i inne sekrety” w rozmowie z Ewą Tenderendą-Ożóg

Książki miesiąca
„Harda” Elżbiety Cherezińskiej oraz „Atlas historyczny Soboru Watykańskiego II”
„Żywot człowieka zmałpionego” Henryka Jerzego Chmielewskiego oraz „Narkotyki, anoreksja i inne sekrety” Beaty Pawlikowskiej

źródło opisu: Magazyn Literacki Książki

źródło okładki: Magazyn Literacki Książki

• Cienie
  • Zaginione Miasto Boga Małp
  • Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
  • Niedoskonali
  • Cudowny chłopak
  • Czerwony Parasol
  • Czy można umrzeć dwa razy?
  • Legenda o samobójstwie

8,18 (17 ocen i opinii)
Zaginione Miasto Boga Małp
Douglas Preston

7,5 (2 ocen i opinii)
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
Paweł Cieliczko , ks. Radek Rakowski

8,16 (601 ocen i opinii)
Czerwony Parasol
Wiktor Mrok

7,32 (22 ocen i opinii)
Czy można umrzeć dwa razy?
Leif GW Persson

7 (2 ocen i opinii)