Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM/KMA

Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
9788362020393
album, Karl-Marx Allee, MDM, Warszawa
albumy

Książka poświęcona jest Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) w Warszawie i Karl-Marx Allee (aleja Karola Marksa) w Berlinie – sztandarowym przykładom zespołów zabudowy powojennej, które całościowo, od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną, aż do detali, zostały podporządkowane zasadom socrealizmu. Mimo iż zespoły te powstawały w różnych państwach, to podobieństwa w kompozycji, formie architektonicznej, stylistyce i dekoracjach są uderzające. Organizowana według socrealistycznych założeń przestrzeń miejska miała przekazywać komunikat o potędze ustroju oraz być nośnikiem komunistycznych idei. Album i ekspozycja zostały przygotowane w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i obchodów jubileuszu dwudziestolecia partnerstwa Warszawy i Berlina. Album zawiera teksty w języku polskim, niemieckim i angielskim.

źródło opisu: http://bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/17#/top

źródło okładki: http://bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/17#/top