Hans von Seeckt Twórca Reichsheer

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Do rąk Czytelników oddajemy biografię generała pułkownika Hansa von Seeckta, twórcy niemieckich sił zbrojnych okresu republiki weimarskiej.Książka podejmuje próbę wszechstronnego zaprezentowania tej ciekawej postaci, nie tylko z perspektywy historii wojskowości, ale przede wszystkim na tle ważnych wydarzeń historycznych przełomu XIX i XX w. Autor w szczegółach przedstawia jego służbę w czasie I wojny światowej, wpływ na kształt Reichsheer oraz na politykę wewnętrzną republiki weimarskiej. Poddaje analizie poglądy teoretyczno-wojskowe generała oraz dokonuje charakterystyki jego odczytów i publikacji.Dla polskiej historiografii niniejsza praca ma znaczenie szczególne, jest bowiem pierwszą tak wyczerpującą publikacją dotyczącą Hansa von Seeckta.

Doskonała biografia toruńskiego historyka, dr Jarosława Centka, poświęcona Hansowi von Seeckt, jednemu z najważniejszych (najważniejszemu?) niemieckich wojskowych okresu międzywojennego.

Należy tu już na początku zaznaczyć, iż nie jest to popularnonaukowe "czytadło", tylko poważne naukowe opracowanie zaopatrzone w aparat naukowy (dla niezorientowanych - wstęp, przypisy, bibliografia), absolutnie nowatorskie w polskiej historiografii, choć trzeba powiedzieć iż wnosi naprawdę mnóstwo do historiografii światowej. Biografia ta, której bazę źródłową stanowiły między innymi liczne archiwalia, "odkrywa" naprawdę liczne fakty na temat zarówno samej postaci von Seeckta, jak i Reichswehry lat 1921-1926. Niektóre ustalenia są wprost rewolucyjne i zmieniają całkowicie obraz rzeczy. Są one przy tym doskonale uargumentowane archiwaliami, do jakich jako pierwszy w ogóle Autor dotarł.

Sam zapoznałem się z pracą b. dokładnie, ze względu na moje zainteresowania badawcze. Ze szczerym sercem mogę...

LordVadel | 2015-09-19
Przeczytana: 2014 rok