Zdrajca w naszym typie

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Our Kind of Traitor
Ag2S

Doskonała powieść o brudnych pieniądzach i jeszcze brudniejszej polityce. Gail i Perry, para zakochanych idealistów, postanawia zafundować sobie wakacje życia w ekskluzywnym ośrodku wakacyjnym na Karaibach: plaża, tenis… Ale pobyt w raju wkrótce przerywa pojawienie się pewnego Rosjanina, specjalisty od prania brudnych pieniędzy, który prosi ich o pomoc w ucieczce do Anglii. W zamian za...

Doskonała powieść o brudnych pieniądzach i jeszcze brudniejszej polityce.
Gail i Perry, para zakochanych idealistów, postanawia zafundować sobie wakacje życia w ekskluzywnym ośrodku wakacyjnym na Karaibach: plaża, tenis… Ale pobyt w raju wkrótce przerywa pojawienie się pewnego Rosjanina, specjalisty od prania brudnych pieniędzy, który prosi ich o pomoc w ucieczce do Anglii. W zamian za bezkarność Dima gotów jest i wydać swoich dawnych, knajackich współkatorżników, i ujawnić korupcję w świecie tak zwanej uczciwej finansjery i polityki. Młodzi Brytyjczycy to teraz dwa pionki w śmiertelnej grze, której wynik zależeć będzie od tego, kto zwycięży w bezwzględnej walce o władzę na szczytach brytyjskiej Secret Service.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2055/thriller-i-s...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2055/thriller-i-s...»

książek: 1971
Piotr | 2017-08-20

Dotarłem do 79 strony. Dawno nie czytałem tak słabego utworu. Dziwi mnie, że książkę wydała Sonia Draga.

Joanna | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

trochę dziwna ta książka. niby pomysł fajny a wykonanie tragiczne. ten autor nie przypadł mi do gustu. dużo opisów przez co dla mnie robi się nudno.

irka | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Rzadko czytam książki o tematyce szpiegowskiej, lecz tę powieść autorstwa Johna le Caree, byłego pracownika wywiadu brytyjskiego, przeczytałam z zainteresowaniem. Zwolennicy tego gatunku mogą być nieco rozczarowani fabułą, ponieważ nie ma w niej brawurowej akcji, zdemaskowań i ucieczek. Książka odsłania kulisy prania mafijnych brudnych pieniędzy przy udziale skorumpowanej elity politycznej i finansowej. Zakończenie powieści jest intrygujące i daje do myślenia.

almos | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Książka klasyka literatury szpiegowskiej opowiada o świecie po upadku muru berlińskiego. Skończyła się zimna wojna komunistów z Zachodem, ale mamy dziwne powiązania rosyjskich oligarchów i bandytów z elitami zachodnimi, pranie brudnych pieniędzy, korupcję, podejrzane interesy. Le Carre opisuje zatem nową formę ataku Rosji na Zachód, ale rzecz jest dosyć nudna, przegadana i powiela chwyty z poprzednich jego książek. Raczej tylko dla fanów autora, do których się zaliczam.

Zaczyna się tak, że młoda angielska para jedzie na wczasy na Karaiby i tam zawiera znajomość z jednym z najpotężniejszych rosyjskich oligarchów, Dimą, i jego liczną rodziną. A potem mamy niekończący się opis przesłuchań owych młodych ludzi przez służby specjalne jej królewskiej mości, oraz rozmowy i kłótnie funkcjonariuszy aparatu wywiadowczego, prawdę mówiąc to mało ciekawe. W ogóle to w książce niewiele się dzieje niestety.

A tematyka jest bardzo na czasie: Le Carre pisze o powiązaniach rosyjskich oligarchów,...

gwiazdka | 2012-12-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 26 grudnia 2012

„Powieść o polityce i brudnych pieniądzach”. Tak przynajmniej głosi opis na okładce, który obiecuje też „napięcie i tempo”, mówi, że książka jest „wybuchowym thrillerem”. Moim zdaniem jednak żadna z powyższych obietnic nie została spełniona. Powieść to jedno wielkie gadanie, brak akcji, w dialogach pełno wulgaryzmów. I niestety nic więcej. Chociaż moim zdaniem narracja jest dobra, jedyna zaleta książki. Wszystko niweczy nijakość akcji, chociaż pomysł był ciekawy, ale jakoś tak rozmył się wobec powyższego.

Dziub | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Niesamowita narracja. Do tej pory nie spotkałam się z takim zabiegiem u Le Carre'a, więc byłam nawet podejrzliwa względem tego stylu. Język jak zwykle zachwycająco lekki. I chociaż widzę już, jak ten autor lubi wgnieść czytelnika w fotel, to udało mu się przytłumić to oczekiwanie aż do końca. Nie spodziewałam się takiej akcji. To świetne, ale jednocześnie brakuje mi dopowiedzenia, bo można było napisać więcej o angielskich bohaterach, a tak pozostaje zwykła, prosta prawda: z pewnych układów się nie wychodzi.
Jak zwykle, powieść-gotowy scenariusz. Bardzo filmowo, czy też obrazowo, czytało mi się tę powieść. I jak zwykle w tym przypadku, bardzo szybko, co lubię.

DoTTi91 | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Uważam, że zmarnowano potencjał, który tlił się niemiarowo w książce. Miała trzymać w napięciu - nie.
Jednostajna, płaska, nużąca, spokojna - za spokojna, jak na powieść szpiegowską.
Początek niezrozumiany przeskakiwanie od A do F. Później stabilizacja i można było się poświęcić dalszej lekturze. Trzymałam się perypetii 'Wielkiej zróżnicowanej rodziny Rosyjskiej', które dawały przebłyski w fabule. Bohaterowie, którzy mieli odgrywać pierwsze skrzypce: Gail i Perry, zostali potraktowani pobieżnie, dodatkowo jak 'Rodzina zastępcza'. Mnóstwo postaci aż trzeba w schemacie znaleźć odpowiednie miejsce dla nowego osobnika. Brakowało konkretów - iskier. Zakończenie? Może jego brak bądź potraktowanie go po macoszemu. Niedosyt. Nie było to czytanie w którym się zatracamy tylko mordowanie czasu jak i książki.

Zwieńczę cytatem:
"(...) dość szkockich sawantek o cichym głosie, dość niedorośniętych szpiegokratów z akcentem z Eton, dość sierotek, dość pięknych jak marzenie Natasz, wujków ze spluwą...

maradiego | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

John LeCaree w dwóch odsłonach. Takiej pychoty dawno nie miałem. SUBTELNA PRAWDA i ZDRAJCA W NASZYM TYPIE. Jedna po drugiej. I powiem tak: wszystko jest na swoim miejscu. Nie może być inaczej. Jak w życiu. W życiutajnymprzezpoufneprzedprzeczytaniemspalićkluczdoszyfru. Można czytać te opowieści jako fabułę i sensacyjna bujdę. Pewnie, ze można. Nawet więcej: jeżeli spaliło się klucz do szyfru, inaczej się nie da. Ale, w przypadku gdy odbiorca przesyłki zachował resztki bądź pozory chociaż inteligencji, ma szansę dowiedzieć się o "życiutajnym....." prawie wszystkiego. Z akcentem na "prawie", Oczywiście.

Marietta | 2016-08-01

Czytałam w oryginale. Ciekawie poprowadzona narracja, dobrze skonstruowane postaci. Brak typowej "akcji", za to fascynujący klimat oczekiwania na to, co się zdarzy. Bardzo "flmowa" książka, poszczególne sceny niemal stają jako żywe przed oczami czytelnika.

Wątek zaufania Dimy przypadkowym turystom może być niesamowicie naciągany i naiwny (choć tłumaczę sobie, że to taka konstrukcja literacka, stawiająca nas - szarych ludzi w zderzeniu z brudnym światem mafii i tajnych służb), zakończenie może być przewidywalne, ale to nie zmienia faktu, że (o ile nie oczekuje się zwrotów akcji i "wybuchów") czyta się naprawdę dobrze i w pewnym momencie pojawiają się w czytelniku nawet filozoficzne - psychologiczne? - rozważania o naturze człowieka i zła - a to dla mnie znak dobrej literatury. Polecam!

Anna Klimek | 2018-03-19
Na półkach: Thriller, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 marca 2018

Kupiłam sobie tę książkę i żałuję, że wydałam na nią pieniądze. Zachęciły mnie recenzje z tyłu i informacja, że na jej podstawie został nakręcony film z Ewanem McGregorem w roli głównej. Niestety bardzo się rozczarowałam. Pierwsze 40 stron to była katorga, zero akcji, same nudy. Po kolejnych 40 zdecydowałam się odłożyć książkę i przeczytałam 2 inne, lżejsze. Postanowiłam w końcu ją skończyć i jakoś dałam radę, chociaż szło mi jak po grudzie. Koniec bezsensowny,nagły, jakby urwany. Nie wiadomo właściwie, kto z polityków był po złej stronie i co się dalej działo z pewnymi osobami. Nie polecam, chyba że wielkim fanom tego autora lub książek o szpiegach, ruskiej mafii i praniu pieniędzy.