Irzykowski i inni. Twórczość Fryderyka Hebbla w Polsce 1890-1939

Wydawnictwo: Universitas
9788324209040
historyczna

Irzykowski i inni to pierwsza i oryginalna próba określenia znaczenia twórczości Fryderyka Hebbla (uznawanego obok Ibsena za prekursora literatury modernistycznej) dla odbiorców polskich w okresie 1890-1939. Przedstawiając studentów germanistyki we Lwowie, kierowanej w latach 1883-1910 przez austriackiego Profesora Richarda Marię Wernera, autorka analizuje zjawisko przekazuwania idei w relacji mistrz uczeń, mechanizmy kształtowania literackiego kanonu. Wnikliwy opis spotkania Karola Irzykowskiego z myślą Fryderyka Hebbla, inspirują Irzykowskiego do określenia własnej formuły nowoczesności, zawiera wiele cennych i nowych spostrzeżeń badawczych.

faworka | 2012-01-04