Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku

9788377021996
opowiadanie polskie
klasyka
Adrian Tync

Czwarty tom serii Archiwum Edytorskie to pierwsze wydanie znanych dotąd tylko z bibliografii dwóch utworów Bolesława Leśmiana, które od lat elektryzują znawców i wielbicieli twórczości poety. Rękopisy zostały wywiezione z płonącej Warszawy w 1944 r., przez Mauthausen i Londyn, razem z żoną i córką Leśmiana, trafiły do Argentyny. Pod koniec lat 60. odsprzedano je do Harry Ransom Center w Austin w USA. Opowiadanie Satyr i Nimfa powstało prawdopodobnie w 1934 r. Bajka o złotym grzebyku jest trzecim i ostatnim aktem obyczajowej farsy (zachował się tylko jeden akt dramatu), sygnowanej pseudonimem "Jan Łubin", napisanej około 1915 r. Przesycone erotyką i humorem teksty z jednej strony ukazują typowego Leśmiana, z drugiej znacząco uzupełniają literacki portret autora Łąki. Po prawie siedemdziesięciu latach wędrówki rękopisy zostały odczytane i przygotowane do wydania. Edycji dopełniają aparat naukowy oraz liczne podobizny autografów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/

Adrian Tync | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Wspaniałe wydanie dwóch nieosiągalnych wcześniej ineditów Leśmiana: opowiadania
"Satyr i nimfa" oraz fragmentu dramatu "Bajki o złotym grzebyku". Oba teksty dają pojęcie o tym, co jeszcze mogło zostać wspaniałego po Leśmianie-prozaiku i dramaturgu. Nie brak tu humoru, zwiewności i wyjątkowej fantazji. Doskonały styl, czyta się te dwa utwory z wielką przyjemnością! A do tego niezwykle staranne opracowanie edytorskie: barwne faksymilia, bogaty dodatek edytorski, a w nim nie zabrakło oczywiście dziejów rękopisu oraz wariantów tekstu. Oby więcej takich wzorowych edycji!

Na półkach