W czasach „potopu”

Okładka książki W czasach „potopu”
Antoni Mączak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie historia
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373842397
Tłumacz:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Tagi:
potop szwedzki
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Społeczeństwo polskie od X do XX wieku Ireneusz Ihnatowicz, Antoni Mączak, Janusz Żarnowski, Benedykt Zientara
Ocena 6,7
Społeczeństwo ... Ireneusz Ihnatowicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
299
231

Na półkach: ,

Natrafiłam na książkę Antoniego Mączaka, całkiem przypadkiem, nie została mi polecona, jak większość książek, które czytam. Najbardziej skusiła mnie informacja o samymi autorze zamieszczona na drugiej stronie. Antoni Mączak to profesor, wykładający na Uniwersytecie Warszawskim, dodatkowo kieruje Instytutem Historii Nowożytnej. Kwalifikacje, którym zaufa każdy przeciętny czytelnik. Dodatkowo wzięłam pod uwagę, że książka obejmuje dość ciekawy okres demokracji szlacheckiej i nieszczęśliwe panowanie Jana Kazimierza. Jak i czasy mu pokrewne, przyczyny najazdów Szwedów i późniejszą elekcję Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Książka jest częścią cyklu “A To Polska właśnie”, w którym Wydawnictwo Dolnośląskie wydało już wiele podobnych graficznie dzieł. W każdej zrezygnowano z przypisów na rzecz marginesów, każda wydana w wersji kieszonkowej, każda aż po brzegi wypełniona zdjęciami, mapami, obrazami, portretami i opisami do ilustracji. Powciskane, jak ubrania w damskiej szafie zmuszają tekst do ustąpienia, przez co zdanie podzielone jest na wiele sposobów. Czasem czytelnik zaczyna czytać zdanie, po czym przewraca stronę widzi mapę, ogląda ją, jakby miała wnieść coś do tego ów zdania, przewraca znowu i widzi obraz, znowu analizuje, a jak przewraca stronę po raz trzeci już nawet nie wie, o co chodziło w zdaniu. Nadmiar informacji zdezorientuje czytelnika, ale to nie zawsze ma wpływ autor, czasem to zapewne czysty pęd wydawnictwa do zysku. Gdyby poddać ilustracje selekcji można było by stworzyć, naprawdę dobrą książkę, głównie można było by zrezygnować z portretów władców, biskupów i innych osób, które są wspominane w książce, jest ich całkowity nadmiar, czasem parę razy tej samej osoby, albo takich osób, jak synowie rokoszanina Jerzego Lubomirskiego (ich postacie nie wnoszą za dużo do biegu opisywanej historii). Nie do końca też pojmuję sens pokazywania czytelnikowi zdjęć dokumentów, ale w tak małym rozmiarze, że nie jest w stanie nic w nim dostrzec.
Podoba mi się styl wypowiedzi prof. Antoniego Mączaka jest bardzo przystępny, dlatego książkę czyta się w miarę sprawnie. Używa wiele argumentów i stara się pokazać strony konfliktu obiektywnie, co sprawia, że nie poznajemy tej części naszej historii w sposób szkolny, a liczne opisy portretów pozwalają ją czytać bez większego trudu. Co ma również negatywną stronę, nie zmuszamy czytelnika do własnych poszukiwań, wszystko zostało mi podane na tacy. Ówczesna sytuacja w Europie moim zdaniem została tutaj bardzo dokładnie omówiona. Autor nie ominął różnicy pomiędzy Polską, a całą resztą krajów europejskich, wynikających z struktury władzy.
Mimo tytułu naukowego Antoniego Mączaka jestem zmuszona dojść do wątku błędów. Jako, że czytanie jego książki zeszło się u mnie z przygotowywaniami do matury moja wiedza była regularnie odświeżana. Najbardziej uderzyła mnie pomyłka profesora A. Mączaka w dacie traktatu w Radnot, co prawda o rok, ale to nie przystoi osobie z jego tytułem. Dodatkowo zauważyłam parę literówek, ale to jestem w stanie zrzucić na wydawnictwo. Jako młody, zadufany w sobie i oczywiście dumny z faktu, że przyłapał na błędzie samego profesora czytelnik od razu postanowiłam podzielić się swoim osiągnięciem z ludźmi w Internecie, przeszukując różne strony natrafiłam na recenzję Krzysztofa Kmąka#, gdzie ten całą swoją recenzję opiera na wytykaniu błędów w książce. Zszokowała mnie ilość pomyłek, nie śmiem przypisać sobie takiej spostrzegawczości i wiedzy, jaką posiada ten recenzent, więc jedynie przywołam jego pracę, którą uważam za dobrą.
Aktualnie głęboko odradzam każdemu tą książkę, doszukuje się spisku w tym, że każda filia w moim mieście posiada chociaż jeden egzemplarz, poza tym chyba straciłam całkowite zaufanie do tytułów naukowych.

1 Recenzję można przeczytać na stronie: www.historia.org.pl

Natrafiłam na książkę Antoniego Mączaka, całkiem przypadkiem, nie została mi polecona, jak większość książek, które czytam. Najbardziej skusiła mnie informacja o samymi autorze zamieszczona na drugiej stronie. Antoni Mączak to profesor, wykładający na Uniwersytecie Warszawskim, dodatkowo kieruje Instytutem Historii Nowożytnej. Kwalifikacje, którym zaufa każdy przeciętny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    17
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    3
  • A to Polska właśnie
    2
  • Historia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Książki z którymi mieszkam
    1
  • Książki 2010
    1
  • Książka papierowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W czasach „potopu”


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne