Biały trop

Wydawnictwo: Media Rodzina
Vita spår
Anna Urban, Miłosz Urban
Ag2S

Druga część przygód znanej już polskim czytelnikom prokurator Jany Berzelius. W bestsellerowych Naznaczonych na zawsze Jana odkryła szokującą prawdę o swojej przeszłości, która okazała się znacznie mroczniejsza i bardziej krwawa, niż kobieta mogła sobie wyobrazić. Teraz postanawia zamknąć te drzwi, przeszłość jednak nie daje o sobie zapomnieć. Jana prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa, a trop wiedzie do człowieka, którego prokurator wolałaby nie pamiętać... Jana rozpoczyna niebezpieczną grę, której przyświeca jeden cel – dotrzeć do mężczyzny, zanim odnajdzie go policja.

"Biały trop" jest drugą częścią serii szwedzkiej autorki Emelie Schepp. Pierwsza część, "Naznaczeni na zawsze", okazała się wielką sensacją i rozeszła się w liczbie ponad 100 000 egzemplarzy.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1390/Bialy-trop

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1390/Bialy-trop

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 61

Wyścig z czasem

Mroźnej nocy na dworzec w szwedzkiej miejscowości Norrköping dociera pociąg z młodą martwą kobietą. Okoliczności śmierci nastolatki nie są jasne. Od początku wiadomo jednak, że można wykluczyć samobójstwo. Nie ulega także wątpliwości, że ofiara nie podróżowała sama. Towarzyszyła jej przyjaciółka, która zniknęła bez śladu krótko po zaalarmowaniu o sprawie konduktora. Kim były dziewczyny? Dlaczego jedna z nich musiała umrzeć oraz co stało się z jej towarzyszką? Czego się obawiała i dlaczego uciekła? Z tymi pytaniami po raz kolejny przychodzi się zmierzyć wybitnie inteligentnej prokurator Janie Barzelius. Sprawa, do której prawniczka podchodzi – jak zawsze – z chłodnym umysłem, nienaganną rzetelnością i wysokimi kompetencjami okazuje się szybko kwestią osobistą. Traumatyczna przeszłość dobrze zapowiadającej się prokurator ponownie daje o sobie znać. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Barzelius musi poznać prawdę, zanim dotrze do niej policja. Na szali leżą bowiem skomplikowane i niechlubne tajemnice z przeszłości pani prokurator.

„Biały trop” to drugi tom bestsellerowej serii przetłumaczonej dotychczas na 29 języków. Autorka, szwedzka pisarka i dziennikarka, debiutowała powieścią „Naznaczeni na zawsze”, która szybko okazała się międzynarodową sensacją. Kontynuacja debiutanckiej powieści skonstruowana jest w taki sposób, że choć znajomość pierwszego tomu pozostaje wskazana, to absolutnie nie jest ona konieczna w odbiorze lektury.

Powieść jest wielowątkowa i wieloaspektowa, od...

Powieść jest wielowątkowa i wieloaspektowa, od początku ma się do czynienia z mnogością bohaterów, których losy poszatkowane zostały w krótkie partie i podrozdziały. Ten zabieg kompozycyjny okazał się w przypadku Emelie Schepp strzałem w dziesiątkę. Powieść ma dobrą wewnętrzną dynamikę, stanowi zamkniętą w sobie całość, choć wyraźnie otwartą na kontynuację. Wydaje się, że trzecia część jest już przesądzona. Wiele pytań zostało pozostawionych w dalszym ciągu bez odpowiedzi. Owszem, autorka odsłoniła znacznie więcej z życia swojej enigmatycznej głównej bohaterki aniżeli w pierwszym tomie. Nie zmienia to jednak faktu, że Jana Barzelius i jej przeszłość w dalszym ciągu pozostają dla czytelnika tajemnicą.

„Biały trop” wciąga od pierwszych stron. Książka ma w sobie potencjał, by poruszać i zapadać w pamięć. To bardzo dobra propozycja dla miłośników szwedzkich kryminałów oraz wszelkiej maści thrillerów z dobrze dawkowanym napięciem oraz trafnym komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Emelie Schepp z powodzeniem stworzyła mroczną, wciągającą i niebanalną serię, która idealnie nadaje się na scenariusz filmowy. Wydaje się zresztą, że jest on już wyłącznie kwestią czasu.

Ewelina Tondys

allison | 2016-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2016

„Biały trop” Emelie Schepp to trzymająca w napięciu powieść, w której wątki kryminalne przeplatają się z prywatnymi perypetiami szwedzkich policjantów i głównej bohaterki, atrakcyjnej i skrywającej osobiste tajemnice pani prokurator. Te kwestie są równie ciekawe jak prowadzone śledztwo, które dotyczy śmierci młodej Tajki i zaginięcia jej przyjaciółki. Gdy okazuje się, że podające się za pełnoletnie osoby nastolatki powiązane są z handlem narkotykami, atmosfera się zagęszcza, a na jaw wychodzą kolejne intrygi, które – zamiast prowadzić do rozwiązania zagadki – jeszcze bardziej wszystko komplikują.

Szybkiej i ekscytującej lekturze na pewno sprzyjają częste zwroty akcji oraz wyraziste postacie, których losy śledzi się z dużymi emocjami. Interesujące są również retrospekcje, które odsłaniają sporo prawd o skomplikowanym dzieciństwie prokurator Jany Berzelius i przeszłości jej rodziców. Wszystkie te elementy początkowo przypominają rozsypane puzzle, jednak stopniowo układają się w...

Wkp | 2016-10-01

CZERŃ I BIEL

Emelie Schepp swój literacki debiut, „Naznaczeni”, wydała własnym sumptem. Oczywiście wielu nieznanych autorów tak robi, z bardzo różnym zresztą skutkiem, ale niewielu zdobywa przy okazji popularność i sławę, która przenosi się na rynki innych krajów. A taki sukces stał się właśnie udziałem Schepp, która idąc za ciosem przedstawia właśnie drugi tom losów Jany Berzelius.

Czasem każdy z nas potrzebuje pieniędzy. Pilnie, dużo i najlepiej w sposób łatwy. Pim, na kilka tygodni przed Wigilią za namową swojej przyjaciółki, Noi, decyduje się na nielegalny krok. Dilerzy narkotyków chętnie wykorzystują ludzi do przenoszenia w żołądkach tabletek, obie dziewczyny mają to właśnie zrobić. Wszystko idzie dobrze, narkotyki zostają połknięte, podróż samolotem się udaje, ale kiedy dziewczyny wsiadają do pociągu dochodzi do tragedii…
Tymczasem w życiu Jany Berzelius znów zaczyna się źle dziać. Po rozwiązaniu sprawy morderstwa, która doprowadziła śledczych w zupełnie nieoczekiwane...

Bożena | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 lutego 2017

Tak jak się spodziewałam druga część jest lepsza od pierwszej. Mamy już tutaj porządne śledztwo. Postaci nam się też ciekawie rozwijają, a niektóre tajemnice wyjaśniają, pojawiają się też nowe. Wszystko wskazuje na to, że kolejna część zostanie napisana.
Oprócz zagadki i ciekawie skonstruowanych bohaterów dostajemy również nieco informacji o problemach szwedzkiej policji jako instytucji. Żaden kraj nie jest wolny od "racjonalizatorskich" pomysłów polityków.
Mam nadzieję, że seria się rozwinie i następne tytuły będą coraz lepsze.

Bogdan Brykman | 2017-03-05
Przeczytana: 04 marca 2017

Prokurator Jany Berzelius w tej części dowiaduje się wiele o swojej przeszłości Oraz dlaczego jej adopcja została utajniona przez jej ojca.

Katarzyna | 2017-03-28
Przeczytana: 27 marca 2017

Śledztwo dotyczy przemytu narkotyków do Szwecji. Wykorzystywane są do tego celu młode Tajki, które transportują towar we własnych ciałach. Policjanci z Norrkoping po otrzymaniu reprymendy za poprzednią sprawę, teraz bardzo chcą się wykazać. Mają na karku samego szefa Centralnego Biura Śledczego.
Autorka ukazała całą grupę śledczą w taki sposób, że argumenty o ich nieudolności, zdają się potwierdzać. Wszyscy są mało profesjonalni i rozkojarzeni. Mia zachowuje się jak rozwydrzona nastolatka, Henrik cacka się z podejrzanymi, a Gunnar daje ponosić się emocjom związanym z jego życiem prywatnym.
Każdy ma jakieś swoje osobiste problemy i sprawia wrażenie, że zajmuje się bardziej nimi, niż prowadzonym śledztwem.

Niestety nie polubiłam głównej bohaterki Jany Berzelius. Jej zachowanie jako pani prokurator jest nieodpowiedzialne. Jana przedkłada swoje własne interesy nad bezpieczeństwo innych osób i powodzenie całej akcji. Poza tym to typowy „bohater z czarną przeszłością”.
Szkoda również,...

beatak955 | 2017-09-08
Przeczytana: 02 września 2017

Książka nalezy do gatunku kiedy czytając wiesz że jest wyjątkowa.
Główny wątek to prowadzone śledztwo w sprawie przemytu narkotyków w ciałach nastoletnich azjatek,które nabiera rozmachu gdy jedna z nich umiera w pociągu a drugiej udaje sie uciec.Jednak drugi wątek- postać prokurator Jany przykuwa uwage czytelnika. Kobieta nadzoruje prowadzone śledztwo ale drugie ,które prowadzi sama, okazuje się ściśle związane z prowadzonym oficjalnie, w dodatku skrywa niesamowitą i niebezpieczną tajemnicę Jany...
Polecam serdecznie

Maria | 2017-04-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Duży zawód. Po bardzo udanej pierwszej części oczekiwałam dobrego kryminału. Otrzymałam zlepek tym razem luźno powiązanych wątków, często byle jak pokończonych i nie bardzo wiadomo po co wprowadzonych. Książkę skończyłam czytać trzy dni temu, a już nie pamiętam w jaki sposób ekipie śledczej udało się rozwikłać zagadkę i dotrzeć do sprawców ohydnego procederu.
Pani prokurator tym razem w ogóle nie bierze udziału w śledztwie, tylko walczy o ukrycie swojej przeszłości - wątek intrygujący w poprzedniej części tym razem znudził mnie błyskawicznie.
Właściwie to można z tej książki wydzielić trzy zasadnicze i rozłączne, a w każdym razie niekolidujące z sobą, wątki:
1. perypetie pani prokurator - wg mnie mało interesujące;
2. śledztwo dotyczące afery narkotykowej - jakoś tak samo-dziejące się, bez specjalnego planu i pracy ekipy śledczej, za to z zarysem intryg wokół komisariatu w tle;
3. życie uczuciowe policjantów - naszkicowane bardzo pobieżnie, aby wypełnić tło obyczajowe.
O klasie...

Ewelina Tondys | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

"Biały trop" jest drugą częścią serii o prokurator Janie Barzelius. Pierwsza "Naznaczeni na zawsze" stała się międzynarodową sensacją.

antonina25 | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Zanim dotarłam do połowy książki kilka razy zastanawiałam się, czy jej nie odłożyć. Nie miałam żadnego punktu zaczepienia, który by mnie zainteresował. Może dlatego, że nie przepadam za kryminałami związanymi z narkotykami, chociaż bohaterowie również nie wzbudzili mojej sympatii, trochę życia w sobie miał może tylko ten uganiający się za główną bohaterką.
Dopiero po przeczytaniu połowy książka zaczęła mnie ciekawić na tyle, żeby dobrnąć do końca.
"Biały trop" bardzo szybko się czyta, co jest na plus. Może gdybym czytała pierwszą część, moja ocena uległa by zmianie.

Mino | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Muszę stwierdzić, że zmyliła mnie recenzja na okładce książki. Myślałam, że będzie to opowieść o poszukiwaniach zaginionej dziewczyny, tymczasem fabuła koncentruje się na handlu narkotykami. Nie przepadam za tego rodzaju książkami.

Patronaty tygodnia

Widać, że zaczął się wrzesień. Więcej osób czeka na przystankach, w miastach uniwersyteckich pojawiają się pierwsi studenci, na ulicach w ciągu dnia jest ciszej, chłodniejsze i niższe jest poranne światło. Pierwsze symptomy jesieni widać też w księgarniach: jak co roku o tej porze wydawcy zasypali nas nowościami. Polecamy te pod naszym patronatem.