Bałkany/Impresje. Album fotografii bałkańskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
albumy

Bałkany. Impresje – zbiór fotografii studentów i absolwentów Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi to subiektywna, wizualna podróż pełna raz przelotnych wrażeń, uchwyconych obrazów dalekich od widoków typowych, innym razem to reporterskie spojrzenia przepełnione emocjami i energią chwili. Impresja o Bałkanach to przede wszystkim zderzone ze sobą spotkania ludzi i miejsc z żywiołami historii i natury. W przemieszanych obrazach uderzają w nas formy, faktury i barwy, zatrzymane w kadrze spotkania, w których jedno spojrzenie może mieć moc objawienia, prowokującego do zadumy, do przejrzenia się zarówno w bliskich, jak i odległych miejscach, czasach i wydarzeniach, bo impresja – łacińskie Impressio – to także odbicie, odbicie w którym każdy może zobaczyć coś innego.

Album ma formę książki do samodzielnego układania – oddzielne karty/fotografie łączące w sobie różnorodne spojrzenia na Bałkany w pewnym sensie oddają charakter wizualnej i literackiej podróży. Przemieszane obrazy i cytaty nie są reprezentacją całego regionu, ich mozaikowa struktura próbuje jedynie zbliżyć się do specyfiki samego Półwyspu Bałkańskiego, który przy różnych założeniach politycznych, kulturowych i historycznych nie jest tworem o jednolitej naturze i granicach.

źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php/produkt/balkanyimpresje/

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php/produkt/balkanyimpresje/

kropka | 2016-07-14