Pomarańczowa droga

Wydawnictwo: Novae Res
9788380831971
Mea Culpa

Pierwsza książka podejmująca otwarcie temat tzw. choroby sierocej w dorosłym życiu. „Pomarańczowa droga” to współczesna opowieść o kilkorgu ludziach doświadczonych przez życie, którzy według właściwego im klucza rozpoznają się i zbliżają do siebie. Spotkania między nimi stają się dla nich impulsem do osobistego rozwoju, umacniają wiarę w dobre życie, dają odwagę do realizowania potrzeb i...

„Pomarańczowa droga” to współczesna opowieść o kilkorgu ludziach doświadczonych przez życie, którzy według właściwego im klucza rozpoznają się i zbliżają do siebie. Spotkania między nimi stają się dla nich impulsem do osobistego rozwoju, umacniają wiarę w dobre życie, dają odwagę do realizowania potrzeb i pragnień, prostują ich indywidualne drogi. Wydarzenia łączą bohaterów na różnych płaszczyznach w scenerii przedwojennej kamienicy mazurskiego miasta.

Pierwsza książka podejmująca otwarcie temat tzw. choroby sierocej w dorosłym życiu. Wyjątkowa okazja, by poznać i spróbować zrozumieć to zjawisko, z jego specyfiką emocjonalną i behawioralną, z przykładami charakterystycznej percepcji i wyobraźni.

Mocno esencjonalna powieść do nieśpiesznej lektury, dedykowana szczególnie poszukującym prawdy o życiu, doświadczonym i rozwijającym się w kierunku świadomego przeżywania.

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pl

Czesia | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Nie wiem jak mam podejść do tej krótkiej książki napisanej przez Emilię Mieleszko, bo mam masę wątpliwości co do moich odczuć względem „Pomarańczowej drogi”. Sięgnęłam po nią, bo zainteresował mnie opis sugerujący ciekawe rozważania o chorobie sierocej. Temat ten niezwykle mnie interesuje. Zachęcająca wydała mi się też okładka w odcieniach pomarańczowych z rysunkiem drogi.
„Pomarańczowa droga” to krótka opowieść, w której narrator wszechwiedzący jako obserwator wydarzeń usiłuje opisać losy dwóch mężczyzn. Józef i Eryk to dorośli mężczyźni, którzy zmagają się z dorosłą odmianą choroby sierocej, Józef to dziwoląg, zawsze odpychany i odtrącany. Jego rodzice od dawna nie żyli, mieszkał samotnie i czuł się samotny. Nie potrafił uporać się z tęsknotą, wyobcowaniem i marazmem życia. Poznaje kobietę o imieniu Karolina, ale nie potrafi nawiązać z nią relacji pomimo, że mu się podoba. Jedyną osobą która go motywuje, wspiera i daje kopa do działania jest pan Karol, zajmujący się gołębiami....

Józef i Eryk, to mężczyźni, którzy w dorosłym życiu zmagają się z chorobą sierocą. Na swoich barach noszą wielkie brzemię w postaci doświadczeń z dzieciństwa. Józef wychowywał się w rodzinie alkoholików, natomiast Eryk przeżył straszny wypadek, który na zawsze pozostawił ślady na jego ciele. Na drodze tego drugiego staje Emilia, anioł, który ma pomóc przejść przez piekło przeżywania. Dziewczyna, tak samo jak pozostała dwójka, jest wrażliwa na krzywdę i ból, ma niebywale rozwinięty stan odczuwania, co niekiedy powoduje mnóstwo cierpienia. Czy zdoła wyciągnąć chłopaka z ciemnej piwnicy, ludzkiego dna? A kto pomoże Józefowi ulżyć w jego bólu, w walce z własnymi demonami? Czy Karol, przyjaciel mężczyzny, wyciągnie do niego pomocną dłoń?

Książka, tak jak wskazuję opis powyżej, podejmuje próbę opisania uczuć towarzyszących chorobie sierocej. Myślę, że autorce wyszło to naprawdę bardzo dobrze, jednak nie jest to niestety lektura dla mnie. Owszem, lubię książki, które mają wciągającą...

magdalena | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Bardzo prawdziwa i emocjonalna książka. Zapada w pamięć, nie jest to lekka pozycja,ale warto ją poznać.

b_acha | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016