Klucz do oznaczania najpospolitszych mszaków i paprotników

Cykl: Biblioteka przyrodnicza | Seria: Ilustrowane klucze do oznaczania roślin
Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
flora i fauna
Athoualia

Celem tego klucza jest ułatwienie miłośnikom przyrody ojczystej, a przede wszystkim młodzieży szkolnej,zapoznania się z najpospolitszymi przedstawicielami gromady Rodniowców, a więc z mszakami i paprotnikami. Co się tyczy mszaków, to w czasach dzisiejszych liczyć się należy z tym, że wielu spośród pragnących poznać najważniejszych przedstawicieli naszej flory mchów nie będzie miało możności posługiwania się mikroskopem, lecz najwyżej lupą (jeżeli to możliwe, przynajmniej 10-krotnie powiększającą). Z tego powodu starałem się w kluczach dobierać cechy przede wszystkim morfologiczne, a więc pokrój, zabarwienie darni itd. Wykonalne to było naturalnie tylko dla mchów dużych. Ale i tu dla dokładniejszego obejrzenia np. komórek blaszki liściowej potrzebny jest mikroskop i dlatego poznanie mszaków bez mikroskopu jest, niestety, niewykonalne.

źródło opisu: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1948

źródło okładki: Autorskie