zdrowie, medycyna
Athoualia

Farmakognozja - jedna z zawodowych dyscyplin farmaceutycznych - jest nauką o naturalnych, głównie o roślinnych surowcach leczniczych. Obejmuje ona wiedzę na temat ich morfologii i anatomii, składu chemicznego, działania farmakologicznego, a także wykorzystania do produkcji leków. „Farmakognozja", podręcznik dla studentów farmacji, jest kontynuacją poprzednich wydań, znacznie poszerzony o...

„Farmakognozja", podręcznik dla studentów farmacji, jest kontynuacją poprzednich wydań, znacznie poszerzony o surowce roślinne, wprowadzone do lecznictwa w ostatnich latach, a także o wyniki badań fitochemicznych i farmakologicznych, potwierdzających aktywność biologiczną.

Uwzględnia dane z najnowszych opracowań, zawierających monografie surowców: Farmakopea Europejska, FP VI, Komisja E, ESCOP i WHO, a także z piśmiennictwa źródłowego, materiałów zamieszczanych na stronach internetowych producentów leków roślinnych łub druków informacyjnych producentów leków.

Surowce roślinne podzielono na 18 grup według grup związków czynnych, decydujących o działaniu farmakologicznym. Każdy rozdział poprzedza zwięzły wstęp, dostarczający informacji o budowie chemicznej, niektórych właściwościach fizyko-chemicznych i działaniu farmakologicznym omawianej grupy
związków naturalnych.

Monografie surowców zawierają opisy cech morfologicznych i anatomicznych, pozwalające na ich rozpoznanie, a także skład chemiczny, działanie, zastosowanie oraz dawkowanie, niekiedy również działanie uboczne i przeciwwskazania. Ponadto wymieniono leki roślinne (w tym suplementy diety), których składnikami są surowce, wyciągi z nich otrzymane, związki naturalne wyodrębnione z roślin bądź ich syntetyczne lub półsyntetyczne odpowiedniki.

Pierwsze wydanie tego podręcznika ukazało się w 2005 roku, a drugie w 2006 roku. Aktualnie przygotowany podręcznik jest trzecim wydaniem poprawionym i uzupełnionym.

źródło opisu: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008

źródło okładki: Autorskie