ŻD

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Wydawnictwo: Czwarta Strona
ЖД

Po odkryciu nowego gazu, na którym teraz opierał się cały przemysł światowy, Rosja została skazana na zapomnienie i izolację – złoża cudownego surowca zaczynały się dokładnie tuż za jej granicami. Kraj pogrążył się w wojnie domowej. Waregowie – uznający siebie za spadkobierców imperialnej przeszłości – toczą walki z Chazarami, wyznawcami liberalnych wartości. Bratobójczej walce w bierności i milczeniu przygląda się półpogańska, rdzenna ludność Rosji. Na tym tle rozgrywa się historia kilku mężczyzn i kobiet, których losy mają otworzyć nowy rozdział w dziejach kraju.

ŻD to futurystyczna, lecz niezwykle aktualna wizja Rosji, targanej odwiecznym konfliktem wewnętrznym, w której historia po raz kolejny zatacza koło.

źródło opisu: www.czwartastrona.pl

źródło okładki: www.czwartastrona.pl

Alien | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczne

ŻD to moje pierwsze spotkanie z rosyjskim pisarzem Dmitrijem Bykowem. Po książkę sięgnąłem z ciekawości po przeczytaniu opisu. Odkryto nowy gaz, cały świat jest w niego "zaopatrzony" oprócz mateczki Rosji. Więc nikt już nie potrzebuje ani rosyjskiego gazu, ani rosyjskiej ropy.

Rosja pogrąża się w wojnie domowej, podzielona na Waregów oraz Chazarów. Walce pomiędzy nimi przygląda się rdzenna ludność kraju, która jest bierna pod każdym względem.

Przyznam się, że powieść Bykowa trochę wykończyła mnie psychicznie. Na tle bezsensownej walki poznajemy historię kilku bohaterów: oficera Gromowa, Chazarki Żeńki i jej kochanka Warega Wołochowa, wołki Aszy - rdzennej mieszkanki i jej ukochanego - również Warega - Borozdina, Anny opiekującej się waśką Wasilim Iwanowiczem, a także Gurowa.

Przez odkrycie flogistonu, Rosja popada w izolację. Świat przestaję się interesować zarówno samą Rusią, jak tym co się w niej dzieje. Bez tego zainteresowania jest ona skazana na zapomnienie oraz niszczenie...

Michał | 2017-06-21

Absolutnie nie polecam, omińcie tę książkę z szerokim łukiem. Szkoda pieniędzy i czasu.

W przedmowie autor napisał, że nie zależało mu by napisać dobrą książkę. Cóż, udało mu się to co założył.

Kresyda | 2016-12-05
cambria | 2016-11-21