Kultury i organizacje. zaprogramowanie umysłu

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
8320816858
biznes, finanse

W książce pokazano siłę i zasięg wpływu kultury i różnic kulturowych na procesy organizacji i zarządzania. Autor wyjaśnił, czym są sama kultura i zjawiska kulturowe (np. wartości, normy, symbole), czym jest kultura narodowa (na podstawie wyników badań w kilkudziesięciu krajach), jakie są praktyczne następstwa odmienności kulturowych oraz jak je pokonywać, aby możliwe było porozumienie między narod

Bardzo dziwna, niejednolita książka, której trudno jest mi wystawić jednoznaczną ocenę. Niektóre rozdziały czy ich fragmenty są pasjonujące, wciągające, piekielnie interesujące i odkrywcze, czyta się je z wypiekami na twarzy i bez tchu. Inne z kolei (niestety, w moim odczuciu stanowiące większość) odgrzewają x razy w kółko tego samego, z lekka zjełczałego kotleta i to, co można by opisać w jednym akapicie, ciągnie się przez 50 stron.
Niemniej, mimo ciężkiego stylu, trudnego do przebrnięcia, pozycja bardzo ciekawa, odkrywcza, wiele wyjaśniająca (czasami próbująca wyjaśnić wręcz za wiele, skąd dłużyzny) i bez wątpienia ważna. Myślę, że dobrze jest przysiąść nad nią raz jeszcze i jeszcze, póki się na spokojnie nie przyswoi wszystkiego, co w niej zawarte. Zatem z pewnością przyjdzie moment, kiedy do niej wrócę.

eli | 2016-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2015

klasyk. Dogłębna naukowa analiza różnic kulturowych, ich przyczyn i konsekwencji, na poziomie 'mikro' (kontakty międzyludzkie) i 'makro' (polityka, gospodarka, społeczeństwo). Mimo, że to książka naukowa, napisana jest bez żargonu i czyta się bardzo dobrze.

Palia | 2016-03-05
Przeczytana: maj 2015