Kultury i organizacje. zaprogramowanie umysłu

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
8320816858
biznes, finanse

W książce pokazano siłę i zasięg wpływu kultury i różnic kulturowych na procesy organizacji i zarządzania. Autor wyjaśnił, czym są sama kultura i zjawiska kulturowe (np. wartości, normy, symbole), czym jest kultura narodowa (na podstawie wyników badań w kilkudziesięciu krajach), jakie są praktyczne następstwa odmienności kulturowych oraz jak je pokonywać, aby możliwe było porozumienie między narod

AnnaSikorska | 2018-03-28

Różnice, jakie występują między ludźmi wynikają z ich wychowania w określonej kulturze, która dostarcza wzorców postępowania i systemu wartości, które realizują bohaterowie swoim postępowaniem. Kultura przekazuje również wzorce zachowań społecznych (hierarchia członków; okazywanie uznania, szacunku). Znaki, zachowania mogą być trafnie interpretowane jedynie przez członków społeczności określonej kultury. Do elementów naszej kultury należy również język.
Wychowywanie w konkretnej kulturze jest zaprogramowywaniem umysłu. Późniejsza zmiana postępowania wymaga zwielokrotnionego wysiłku, ponieważ musimy oduczyć się dotychczasowych nawyków i przyswoić sobie nowe.
Do pierwszego zetknięcia z kulturą dochodzi podczas pierwszych lat życia w domu rodzinnym. Sposób w jaki byliśmy wówczas wychowywani ma wpływ na nasza osobowość. Kolejnym etapem kształtowania naszych wartości, sposobu postępowania w społeczeństwie jest grono rówieśnicze (szkoła).
Podczas naszego dorastania kształtowane są różne...

Bardzo dziwna, niejednolita książka, której trudno jest mi wystawić jednoznaczną ocenę. Niektóre rozdziały czy ich fragmenty są pasjonujące, wciągające, piekielnie interesujące i odkrywcze, czyta się je z wypiekami na twarzy i bez tchu. Inne z kolei (niestety, w moim odczuciu stanowiące większość) odgrzewają x razy w kółko tego samego, z lekka zjełczałego kotleta i to, co można by opisać w jednym akapicie, ciągnie się przez 50 stron.
Niemniej, mimo ciężkiego stylu, trudnego do przebrnięcia, pozycja bardzo ciekawa, odkrywcza, wiele wyjaśniająca (czasami próbująca wyjaśnić wręcz za wiele, skąd dłużyzny) i bez wątpienia ważna. Myślę, że dobrze jest przysiąść nad nią raz jeszcze i jeszcze, póki się na spokojnie nie przyswoi wszystkiego, co w niej zawarte. Zatem z pewnością przyjdzie moment, kiedy do niej wrócę.

eli | 2016-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2015

klasyk. Dogłębna naukowa analiza różnic kulturowych, ich przyczyn i konsekwencji, na poziomie 'mikro' (kontakty międzyludzkie) i 'makro' (polityka, gospodarka, społeczeństwo). Mimo, że to książka naukowa, napisana jest bez żargonu i czyta się bardzo dobrze.

Pyzia269 | 2018-07-17
Deremyth | 2017-09-14