Umiejętność rządzenia i rozkazywania

Seria: Biblioteka Radia Maryja
Wydawnictwo: Instytut Edukacji Narodowej
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka

Nie wystarcza o czynach myśleć, trzeba ich chcieć stanowczo i wytrwale, bez czego do ich sprawnego wykonania nigdy się nie dojdzie. Od tego prądu woli zależy zdolność do wzbudzania go w innych. Sama wymiana myśli nie może wystarczyć. Można się dowiedzieć ze słów, co ktoś myśli, a bynajmniej nie chcieć tego, czego on chce. To włączenie cudzej woli do prądu, który własną porusza, musi się posługiwać myślą i słowem, ale konieczne jest do tego coś więcej, mianowicie, udzielenie czegoś z tego prądu, który wolę ożywia. To znaczy właśnie „dać siłę rozkazem”

źródło opisu: Instytut Edukacji Narodowej 2001

źródło okładki: Instytut Edukacji Narodowej 2001

Przemysław Zyra | 2016-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2016

Chęć rozkazywania tkwi w większości ludzi. Ale umiejętność roztropnego rozkazywania, umiejętność rządzenia, umiejętność "dania rozkazu i siły z rozkazem" nie jest tak często spotykana. Z pewnością pomocą w wyrobieniu tych umiejętności może być ta właśnie książka. Autor przedstawia zarówno pozytywną stronę rządzenia, karcenia i rozkazywania jak i analizuje błędy i antyprzykłady. Wiele stwierdzeń może wydać się oczywistych, ale takie zestawienie z pewnością jest cenne bo szereguje pojmowanie konkretnych zjawisk. Wzmocnieniem treści z pewnością są cytaty zawarte w treści.
Książkę z pewnością warto przeczytać, jeżeli staje się na pozycji przywódcy - czy to rodziny, czy społeczności, klasy, drużyny harcerskiej. Jedną z podstawowych cech dobrego przywódcy jest roztropność i przewidywanie następstw swoich działań. W kształtowaniu tej cnoty książka z pewnością może pomóc.

Mariusz Ka | 2017-09-30
Przeczytana: 29 września 2017