The Comedy of Errors
9788328207417
Komedia omyłek, William, Szekspir

Katastrofa morska rozdziela bliźniaków o imieniu Antyfolus, synów syrakuzańskiego kupca. Jeden z nich trafia z ojcem Egonem do Syrakuz, drugi wraz z matką Emilią osiada w Efezie. Przez zbieg różnych okoliczności nie dowiadują się o swoim istnieniu aż do czasu, gdy po osiemnastu latach ich losy krzyżują się ponownie, co rzecz jasna powoduje całą masę zabawnych sytuacji. Pomylone tożsamości, bolesne pobicia, posądzenia o kradzieże czy w końcu areszt - to tylko niektóre konsekwencje tej "Komedii omyłek".

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

TheLostSymbol | 2014-05-13
Przeczytana: 08 maja 2014

Bardzo lekka komedia, którą dobrze się czyta. Nie wywarła ona na mnie ogromnego wrażenia, może dlatego, że zdecydowanie wolę tragedie, ale mimo to uważam, że przeczytanie jej jest dobrym pomysłem, gdy ma się wolne popołudnie.

Jednym z moich ulubionych dialogów, jest ten między Antyfolusem z Syrakuz a Dromiem z Syrakuz, o zaletach bycia łysym, bo przecież „łysy (…) nie tylko sobie użyje, ale ma inne jeszcze powody do uciechy”.

Wiórek | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Jedna z najlepszych komedii, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Sam pomysł, który jest główną osią całej fabuły wydaje się dosyć banalny. Ot, mamy dwóch bliźniaków, ich niewolników (którzy też są poniekąd bliźniakami) i ich rodziców, których rozłącza na długie lata nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Cały utwór koncentruje się na wielu omyłkach i zabawnych sytuacjach, które zaczynają wynikać z przebywania rzeczonych braci w tym samym mieście.

goskrzys | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 12 marca 2016

W zasadzie już odkąd w opisie występujących osób można doczytać się podwójnej pary bliźniaków - wiadomo już, na czym będzie polegać tytułowa komedia omyłek. To czyni ten utwór bardzo przewidywalnym i mało oryginalnym (zresztą historia ta mocno bazuje na antycznym utworze Plauta "Menaechmi").

Mimo wszystko znać tu znakomite rzemiosło Szekspira. Intryga komediowa, mimo iż przewidywalna, sformowana jest dość zabawnie. Nie ma tu jednak jakichś głębokich refleksji, treść przewidziana jest na prostą rozrywkę, na rozbawienie widza. Z pewnością lepiej się ten utwór ogląda na scenie, niż go odczytuje.

Ja osobiście wolę zdecydowanie Szekspira tragika, niż komediopisarza...

Kapitan Human | 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

W zasadzie przewidywalna i bazująca na naiwnym pomyśle, a potrafi zaskoczyć humorem, zachwyca teatralnością. Pomimo iż wiemy co się zaraz wydarzy, chcemy brnąć w fabułę dalej, cieszyć się Dromiem i Dromiem...

Pani Akne | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Krótki dramacik na jeden wieczór. Szekspir ewidentnie upodobał sobie motyw bliźniaków i eksploatuje go, gdzie się da. Do porzygu.

Paradoks11 | 2014-07-14

Zgrabnie i ciekawie napisana od początku do końca. Naprawdę przyjemna rozrywka, ukazująca przy okazji przeróżne niuanse owej epoki. Co najciekawsze, czytając tą komedię po takim czasie, poruszane w niej kwestie są nadal aktualne.

Milka555 | 2018-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Wolę tragedie ;) Choć nie sposób odmówić szekspirowskim komedyjkom uroku. Skądże współczesna literatura miała kopiować, jeśli nie od mistrzów :D

Kinga | 2016-12-03
Przeczytana: 06 listopada 2016

Oj, Shakespeare, Shakespeare. Jak wypadł on w roli komediopisarza? Otóż bardzo, bardzo dobrze. Nie tylko jego tragedie są na dość wysokim poziomie. Jak widać po "Komedii omyłek" potrafi on z banalnej historii opartej na prostych, codziennych wydarzeniach, stworzyć coś wyjątkowego. Bliźniacy rozdzieleni w dzieciństwie, trafiają przypadkowo do jednego miasta. Co z tego wyniknie? Nieoczekiwane rozegranie akcji. Miłość, władza, skąpstwo, zachłanność. Przede wszystkim jednak duża dawka humoru.

Sylwia | 2016-09-26
Przeczytana: wrzesień 2016

KOMEDIA OMYŁEK to super książka. Brawo dla Autora za pomysł i poprowadzenie akcji. Przez całą książkę nie wiemy o tym,że bracia występują jeden za drugiego nie wiedząc o tym, niepokoi nas sprawa złotnika (złotych: pierścionka i łańcuszka),jeden z braci ma być publicznie stracony za krzywoprzysięstwo,jest ucieczka do klasztoru,sprawy małżeńskie,a więc różności. Czyta się naprawdę szybko,jest wartka akcja i do końca nie wiemy o co jest sprawa. A kaliber jest spory przecież.

Komedia skupia się wokół dwóch par bliźniąt, a ponieważ przypadkiem znaleźli się w tym samym miejscu i czasie zrodziło to serię mniej lub bardziej zabawnych nieporozumień. Całość oczywiście się pięknie wyjaśnia i dąży do happy endu. Lektura w przekładzie Macieja Słomczyńskiego jest przyjemnością, która zaskakuje tak szybkim końcem.