Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
historia
komestor

Myć się czy się nie myć? Historycznie biorąc, odpowiedź wcale nie jest oczywista. Przez długie wieki nie chodziło o kąpiel, lecz o czystość - odpowiednio pojętą. Ta książka zasłużonego francuskiego historyka życia codziennego Georges'a Vigarella (ur. 1941) rozważa poczucie i normy "czystości" na tle procesu cywilizacyjnego od średniowiecza do dziś. Człowiek "czysty" nie zawsze oznaczał człowieka umytego. Powszechnie znane a bardzo nam niemiłe przygody woni, by nie rzec odoru cielesnego w minionych stuleciach (zebrane tu przykłady co wrażliwsi czytelnicy zapewne ominą) mają przyczyny w dominującym w danej epoce pojmowaniu ciała, zdrowia i środowiska. Na przykład długi okres w epoce nowożytnej obaw przed szkodliwością wody brał się z poglądów (i przesądów) ówczesnych nauk. Autor pokazuje ewolucję rozumienia czystości także w kontekście zmian relacji między ciałem a "publicznością".

źródło opisu: Z okładki

źródło okładki: Skan własny