Klątwa dziewiątych urodzin

Wydawnictwo: Bajka
PABLOPAN

Co robić, gdy wiatr wciąż dmie i huczy? Trąby powietrzne porywają ludzi z ulic. W Warszawie zostają zamknięte szkoły i lekcje odbywają się przez internet. Początkowo Mai się to nawet podoba, ale ile można siedzieć w domu? Na dodatek rodzice wpadają w manię konstruowania coraz to nowych, zadziwiających wynalazków i nie mają dla niej czasu. Na szczęście z niespodziewaną wizytą przyjeżdżają...

Na szczęście z niespodziewaną wizytą przyjeżdżają ciabcia i Monterowa… Na szczęście? Akurat! Wraz z nimi zjawia się nie tylko kot, Foksi i tajemniczy sakwojaż, ale też bardzo zła nowina – nad Mają zawisła klątwa!
Aby jej uniknąć, dziewczynka musi do dnia swoich dziewiątych urodzin odnaleźć… cegłę, która po wojnie przywędrowała do odbudowywanej Warszawy aż ze Szczecina. Pomogą w tym zagadki skrywane przez… warszawskie legendy.
Ech, te legendy... Ile w nich prawdy?! Syrena podkradająca „słoikom” słoiki, Złoty Kaczor knujący na Tamce, przedsiębiorczy Wars i Sawa oraz piszcząca w gnacie, wszechwiedząca nadwiślańska Bieda… A wichura z każdym dniem przybiera na sile i na domiar złego w stolicy szerzy się „Zaraza miłości”, na którą zapada także Monterowa…

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/klatwa-dziewiatych-urodzin

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/klatwa-dziewiatych-urodzin

PABLOPAN | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Wzięcie książki Szczygielskiego do rąk, to zawsze początek nowej, ekscytującej przygody. Tym razem również się nie zawiodłem! Pogrążona w chaosie Warszawa staje się miejscem poszukiwań... cegły. Pomóc w tym mają legendy warszawskie, które, dzięki "Klątwie dziewiątych urodzin", można sobie przypomnieć. Jak zwykle na uznanie zasługuje zmysł Autora do tworzenia świetnych opisów, jak również jego bogata polszczyzna. Błyskotliwy, pełen humoru język jest wielkim atutem jego książek. W książce znajdziemy też sporo podtekstów, nawiązujących do współczesnej i przeszłej Warszawy. Zaczynając od słoików, a na 'Syłence Wałszawskiej' kończąc, możemy się świetnie bawić snując domysły i szukając drugiego dna. Z książki możemy też się dowiedzieć, dlaczego bieda piszczy :) Z niecierpliwością czekam na kolejną część historii. Zdecydowanie polecam!

Nina | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Najbardziej szczęśliwa jestem z powodu ostatnich słów - CIĄG DALSZY NASTĄPI :) Mamo, jak ja uwielbiam tę historię. I w nosie mam, że to literatura dla nieco młodszego odbiorcy. Sięgając po książki Szczygielskiego wiem, że będzie to super przygoda, inteligentna i zabawna zarazem. Tak było i tym razem, a świadczyć o tym może fakt, że przeczytałam ją w ciągu jednego dnia.
Tym razem Maja musi rozwiązać zagadkę, od której będzie zależała jej przyszłość czarownicy. Czy uda jej się pokonać klątwę dziewiątych urodzin? Ciabcia i Monterowa zrobią wszystko, aby Mai się powiodło. Jak to się skończy? Nie powiem, żeby nie spojlerować, ale powiem wam, że takiego zakończenia się nie spodziewałam :)

ania | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Co czytający rodzice lubią słyszeć od swoich pociech? Poczytaj mi mamo!, oczywiście.
I widzisz, która książka nie daje im o sobie zapomnieć, a której sluchają z grzeczności, bo nie powiemy matce, że przynudza, nie wypada.
Klątwa dziewiątych urodzin należy oczywiście do tej pierwszej, lepszej kategorii (nie mylić z lepszym/gorszym sortem).
Jak wszystkie książki pana Marcina.
Trzyma w napięciu przez cale 300 stron, bo do dziewiątych urodzin już tylko kilka dni, więc czy Maja zdąży...
Jest mnóstwo przezabawnych momentów, gdzie wszyscy pokładamy się ze śmiechu, ale są też specjalne bonusy dla rodziców, jak Złoty Kaczor czy niewymawiająca "r" Wałszawska Syłenka.
I wróciła Foxi. A czy Foxi to wiewiórka czy lisica, czy może... Dowiecie się na końcu.
A końcówka zwiastuje kolejną część, przynajmniej taką mamy nadzieję.

eMka_Bezunia | 2016-12-12
Przeczytana: grudzień 2016

Kończę czytać ostatnią stronę, smutna, że to już prawdopodobnie ostatnia przygoda tej fantastycznej ekipy i jeszcze nie do końca z happy endem... i co wiedzę?!! Ciąg Dalszy nastąpi!!!! Hura, hura!!!! No takiego banana to dawno nie miałam kończąc książkę.
Dalsze przygody rezolutnej Mai. Tym razem kolejny kataklizm przyrody – silne wiatry i wichury, a nawet trąby powietrzne!!! Ale teraz to do Mai przyjeżdżają Ciabcie – Pola i Lili.
Mają ze sobą tajemniczy sakwojaż... a w nim?! Ciabciny ogród razem z kotem i tą zwariowaną i zarozumiałą wiewiórą ( upsss przepraszam – z lisicą )!
Ale, ale... czy to takie sobie odwiedziny? Otóż nie! Mai grozi klątwa dziewiątych urodzin, która podobno trwa od pokoleń i dotknęła także mamę Mai!!!! Co to takiego? No cóż jak się okazuje jeśli do dziewiątych urodzin Maja nie rozwiąże tajemnicy zniknięcia Niny – swojej ileś tam prababci – to straci pamięć. No może nie tak do końca. Po prostu zapomni o tych wszystkich przygodach, które przeżyła u ciabci...

Michal Zacharzewski | 2017-04-24
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Szczygielski może i kojarzy się z Playboyem, ale pisze też dla dzieci. Jego "Za niebieskimi drzwiami" przeniesiono już do kin. "Klątwa..." byłaby trudniejszym wyzwaniem, bo to powieść pełna magii, niezwykłych zdarzeń i postaci z warszawskich legend. Szalejące nad miastem huragany zmuszają ludzi do noszenia cegieł, ale i tak niektórzy latają niczym na paralotniach. A prawie-dziewięcioletnią bohaterkę odwiedza babcia oraz nie mniej szalona ciotka, by wspólnie z nią poszukać pewnej cegły zawierającej ważną wskazówkę. Nie obejdzie się bez spotkania z Warsem i Sawą, Złotą Kaczką oraz nie mniej znaną Syrenką ;-)

Generalnie jest zabawnie i mocno zwariowanie.

Zielonooka | 2017-06-07

Rewelacyjne! Majka za tydzień skończy 9 lat,ale tym razem nie cieszy się na urodziny-w ich dniu zapomni o wszystkim związanym z magią i straci magiczne umiejętności. Z pomocą przybywają jej ciabcia i Monterowa,a także (na gapę)kot i Foksi. Muszą odnaleźć Ninę.

Tymczasem wichura w Warszawie wzmaga się,a pod ziemią żyją...legendy. Złoty Kaczor knuje pod fontanną, Wars i Sawa prowadzą rozległy biznes,Syrena choruje na metabolizm,a Skarbnik imieniem Bolek zakochuje się w Monterowej...
Jeśli juz mowa o miłości,to ,,Zaraza miłości" szerzy się w stolicy,a wyzej wspomniana Monterowa na nią zapada...

Po ,,Klątwie 9-tych urodzin"... Now I can't wait to...read next part(wiem,mało śmieszne).Powieść śmieszna,pomysłowa i ciekawa,tylko że brakuje mi Foksi:(

magdat | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Jak zwykle Marcin Szczygielski stanął na wysokości zadania. To już 3. część przygód Majki. Tym razem akcja rozgrywa się w Warszawie. Ciabcia i Monterowa razem z Majką nadal szukają Niny. Spory udział mają też Kot i Wiewiórka Foksi. Przy okazji czytelnicy, nie tylko najmłodsi, mają okazję, żeby przypomnieć sobie znane warszawskie legendy: o Złotej Kaczce, o Syrence, o Warsie i Sawie i inne. Jednocześnie okazuje się, że te przekazywane z pokolenia na pokolenie i czytane w szkole nie do końca zgadzają się z prawdziwą wersją, opowiedzianą oczywiście przez same legendarne postacie.
Tak jak i w poprzednich częściach jest tu mnóstwo inteligentnego humoru. Moim zdaniem "Klątwa..." jest chyba nawet jeszcze lepsza. A najlepsze jest to, że historia będzie miała dalszy ciąg. Już nie mogę się doczekać.

Marghot | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Dla Ady, Biblioteka

dla mnie momentami nieco odjechana i bardzo baśniowa. Wspaniale przeplatają się wątki nowoczesne, współczesne z polskimi baśniami, tradycjami. Na pewno gratka dla warszawiaków. Rówieśnica głównej bohaterki zachwycona trzecim tomem i czeka na kolejny :)

Kinzetka11 | 2017-08-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

książka nieciekawa inaczej NUDNA...

MalyMysz | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

To jest najlepsza książka ever!!!

Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami dziesiątej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Specjalne wyróżnienie – tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Spośród ponad czterystu zgłoszeń jury wybrało dwanaście tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Pula dla laureatów wynosi 200 tysięcy złotych.