Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej. Plany Hitlera wobec Polski, mity i fantazje wokół prowokacji gliwickiej, nieznane szczegóły obrony Warszawy

Wydawnictwo: Bellona
historia

Książka zawiera nieznane wątki i ciekawostki historyczne, które mogą zainteresować nie tylko zawodowych historyków. Mimo upływu 70 lat od września 1939, w tej bogatej historii brak tematów i faktów, które podejmuje publikacja zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej. Rozdział polskiej historii najnowszej jeszcze dzisiaj razi mylnymi relacjami, interpretacjami względnie niewiedzą o istotnych epizodach Września. Wykorzystane przez autora wątki nie zostały do tej pory dostrzeżone przez historyków. Przykładowo, nawet historycy prasy polskiej nie wiedzą, że właściciel IKC, największej gazety dwudziestolecia, gotów był sprzedać dziennik... Goebbelsowi. Podobnych przykładów w tej książce jest więcej.

Pożeracz | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Nieduży tomik pod intrygującym tytułem dawał mi nadzieję na "Sensacje XX Wieku" w bardziej szczegółowym ujęciu, dostałem jednak coś zupełnie innego. Nie zawiodłem się jednak.

Sam tytuł jest mylący, Po pierwsze zwrot, którego bardzo nie lubię, czyli "kampania wrześniowa", jak gdyby Wrzesień (ale też Październik) 1939 r. był tylko niewielką operacją, a nie wojną, w której Polska odpierała potężnych przeciwników na całej długości granic.
Po drugie - nawet jeżeli przyjmiemy to utarte określenie jako prawidłowe - Autor nie eksploatuje nieznanych epizodów z pól bitew Września, nie szuka zakulisowych operatorów działań wojennych, ba, mało tego - sięga do korzeni stosunków Polska - Rzesza, czas przedwojenny aż do zakończenia wojny.
Po trzecie - nie są to zagadki operacji wojennych, a stosunków dyplomatycznych, działań na poziomie rządów i ambasad, poparte żmudną kwerendą w nieznanych dotychczas w polskiej literaturze historycznej dokumentach z archiwów III Rzeszy.
Już pierwszy rzut oka...

jarr74 | 2011-10-13
Przeczytana: 09 października 2011

„ Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego się nie nauczyły z historii ”

Wydawać by się mogło, iż kampania wrześniowa z 1939 roku jest tak obszernie opisana i udokumentowana że nie kryje już przed nami żadnych tajemnic.
Nic bardziej mylnego!!!
Jak się okazuje, sam jej przebieg oraz wydarzenia ją poprzedzające, jakże dramatyczne dla Polski i Europy, nadal kryją wiele zagadek i niewyjaśnionych faktów. Na niektóre z nich odpowiedź znajdziemy w tej książce. Stopniowo, po latach otwierane są archiwa, odtajnione zostają akta, na światło dzienne wychodzą skrzętnie skrywane dotychczas dokumenty i zeznania świadków.
Możemy przyjrzeć się jak krętymi drogami chadzała angielska i francuska dyplomacja. Poznać podstępne i bezlitosne działania służb wywiadowczych, intrygi, prowokacje, oszustwa. Nieznane fakty z życia politycznych elit, wojskowych sztabów i arystokratycznych salonów. Okazuje się iż niektóre zdarzenia miały zupełnie inny przebieg, niż uczono nas na lekcjach...

Łukasz | 2015-03-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 marca 2015

Jestem z tej książki zadowolony :) W końcu historyczna pozycja polskiego autora, o której mogę powiedzieć, że jest dobra, ciekawie napisana i faktycznie przedstawia słabo znane i nieznane fakty z okresu II WŚ.

W książce E. Guza znajdziemy przede wszystkim niewygodne fakty, dla Polaków i aliantów, a także kilka ciekawostek. Pozycja dobra bo pozwala zrozumieć, że nic nie jest tak proste i oczywiste w historii jak może się wydawać. Dodatkowy plus za wykorzystanie licznych źródeł naukowych głównie mało znanych.

Polecam.

Paulina Kwiatkowska | 2012-10-19

,,Książka zawiera nieznane wątki i ciekawostki historyczne, które mogą zainteresować nie tylko zawodowych historyków. Mimo upływu 70 lat od września 1939, w tej bogatej historii brak tematów i faktów, które podejmuje publikacja zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej. Rozdział polskiej historii najnowszej jeszcze dzisiaj razi mylnymi relacjami, interpretacjami względnie niewiedzą o istotnych epizodach Września. Wykorzystane przez autora wątki nie zostały do tej pory dostrzeżone przez historyków. "

Eugeniusz Guz to autor, który postanowił skorzystać z jeszcze nieodkrytych źródeł dotyczących II wojny światowej i na ich podstawie napisać swoją książkę. ,,Zagadki i tajemnice kampanii wrześniowej" ujawniają nowe fakty na temat wydarzeń historycznych w tamtym czasie.

Jak do tej pory wiele wydarzeń nie zostało jeszcze odkrytych przez historyków. Eugeniusz Guz skupił się na wydarzeniach z września 1939 roku. Polacy po odzyskaniu niepodległości nie spodziewali się natarcia ze strony...

Pio | 2014-12-12
Na półkach: 2014, Posiadam, Sprzedam, Przeczytane