Świat grecki

historyczna

Książka omawia dzieje Greków od epoki archaicznej, której literackim symbolem dla wielu pokoleń Europejczyków był Homer, po zajęcie przez Rzymian Egiptu i śmierć Kleopatry VII,

Elevander | 2013-08-11
Przeczytana: czerwiec 2012

Ze wszystkich znanych mi podręczników do dziejów antycznej Grecji ten jest najbardziej zwięzły i najkrótszy. Na niecałych 250 stronach Autorka przedstawiła zarys historii Hellady od czasów mykeńskich aż po koniec epoki hellenistycznej. Z pewnością należy pochwalić umiejętność selekcji najważniejszych faktów, dobrym pomysłem wydaje mi się zamieszczanie na końcu rozdziałów ważnych fragmentów źródeł czy opracowań dokładniej naświetlających dany problem. Moje wątpliwości wzbudza jednak przeznaczenie tego podręcznika. Autorka kieruje swoją książkę do studentów historii, filologii klasycznej, kulturoznawstwa, europeistyki. Cóż... odnoszę wrażenie, że poziom wiedzy o starożytnej Grecji w przypadku historyków musi być większy niż w przypadku europeistów. O ile więc kierowanie "Świata greckiego..." do tych ostatnich wydaje mi się uzasadnione, to historykom przydałby się chyba książka obszerniejsza, bardziej szczegółowa. Tymczasem materiał na egzamin z historii starożytnej na moich studiach...

Dominik | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Studia, historia
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Bardzo przyjemny podręcznik. Czyta się go bardzo przyjemnie, spis pojęć i dat na końcu bardzo ułatwia naukę.
Nie mogłem się jednak oprzeć wrażeniu, że poziom przypomina bardziej liceum niż studia historyczne. Szczególnie teksty źródłowe na końcu każdego rozdziału wyglądały jak pomoc naukowa dla licealnego nauczyciela. Nie wydaje mi się, żeby był one potrzebne studentowi przygotowującemu się do egzaminu.

Pyro | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Historia