Dzieje Raciborza i jego dzielnic

Wydawnictwo: WAW
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Monografia miasta, historycznej stolicy Górnego śląska, wydana z okazji 900-lecia pierwszej wzmianki zawartej w Kronice Galla Anonima (1108). Paweł Newerla jest lokalnym historykiem, autorem bestsellerowych Opowieści o dawnym Raciborzu i szeregu innych pozycji. Badacz dysponuje wyrobionym warsztatem naukowym, na który składa się znajomość źródeł oraz opracowań poświęconych Raciborzowi, publikowanych głównie w XIX wieku przez badaczy niemieckich. Newerla nawiązuje do ich dorobku, wzbogacając jednak treść o współczesne ustalenia historyków. Czytelnik otrzymuje więc wyjątkową edycję (pierwszą taką od ponad 120 lat), dostarczającą rzetelnej wiedzy we wszystkich aspektach życia miasta (dzieje polityczne, gospodarcze, Kościoła katolickiego i innych wyznań, kultura, architektura). Książka została wzbogacona archiwalną ikonografią, suplementem w języku niemieckim, wykazem nazw ulic (dawnych i współczesnych), wykazem burmistrzów, prezydentów i starostów, a także obszerną bibliografią.

Matemax | 2014-02-13

Każdy Raciborzanin chcący zapoznać się z historią swojego miasta powinien przynajmniej przeglądnąć tą pozycję.

MrPlaQ | 2016-03-31
reprise87 | 2014-11-10