Teoria opanowywania trwogi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar

W kulturze zachodniej, zsekularyzowanej i indywidualistycznej, śmierć to temat tabu, zepchnięty na margines egzystencji, której jest zwieńczeniem. I choć wyziera z ekranów telewizyjnych, zdjęć prasowych i innych doniesień medialnych, o osobistych doświadczeniach ze śmiercią nie mówi się wprost, podobnie jak nie mówi się o lękach i trwodze związanych z jej świadomością. W tym sensie pomysły twórców i kontynuatorów teorii opanowywania trwogi płyną niejako pod prąd tendencji dominujących w kulturze Zachodu, zachęcają bowiem do konceptualizacji lęku przed śmiercią i upatrują w nim uniwersalny wyznacznik człowieczeństwa. Być może ów niestandardowy sposób postrzegania współczesnego człowieka decyduje o sile przyciągania i mocy eksplanacyjnej tej teorii.
Autorka antologii, Marzena Rusaczyk, przedstawiając Terror Management Theory, prezentuje teksty jej zwolenników, a także oponentów.
W części pierwszej publikują więc: Abraham Rosenblatt, Jeff Greenberg, Sheldon Salomon, Tom Pyszczynski, Deborah Lyon, Jamie Arndt, Jeff Schimel, Clay Routledge, Cathy R. Cox, Jamie L. Goldenberg.
W drugiej zaś: C. David Navarrete, Robert Kurzban, Daniel M.T. Fessler, Lee A. Kirkpatrick.

źródło opisu: http://scholar.com.pl/

źródło okładki: google