Krzysiek

Może ta książka drażnić. Zbuntowany mieszczuch, anarchiczny intelektualista roztacza jak paw wachlarz swoich wierzeń, urojeń, gustów, przeświadczeń na poły religijnych. Jest cyniczny i naiwny, przenikliwy i sentymentalny, trzeźwy do szpiku kości i rozmarzony jak siedemnastolatek; umie liczyć grosze i marzy o rewolucji; zajmuje się tylko sobą i oświadcza poważnie, że przygotowuje wyzwolenie wszystkich; swoje natręctwa seksualne obnosi niczym czerwony sztandar, mistyczne zaś nostalgie maskuje poetyckimi marzeniami; uwielbia to, co czyste, dziecinne, pierwotne, a więc Afrykę, burdel, linoskoków: po namyśle dodaje także Racine’a. Upaja się i bawi mitologiami, które bada i rozkłada jak szyfr… Jeśli chcecie poznać paryskiego intellectuel de gauche od środka, nie nadętych „mandarynów”, czytajcie Wiek męski… bo złapany tam został in statu nascendi i na poziomie najszczerzej intymnym.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Cet ouvrage, publié dans le cadre du Programme d'aide à la publication BOY-ŻELEŃSKI, a bénéficié du soutien du Service de Coopération et d’Action Culturelle de l’Ambassade de France en Pologne.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

czytający | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Kiedy drgnienia duszy pisarza zostają przetransponowane na wyniki psychoanalitycznych dociekań, to zawsze doświadczam niepokoju związanego z zasadnością takiego postępowania. Czuję obawę przed rezultatem doświadczenia na które porywa się twórca tak szalonego wyczynu, jakim jest głęboka literacka spowiedź. Auto-da-fé to akt wyjątkowo trudny a jego ogłoszenie na łamach książki, wymaga posiadania subtelnej natury i umiejętności intensywnego wpatrywania się w swoją jaźń. Moje obawy o Michela Leirisa nie były bezpodstawne. Przedstawiane przez niego z pozoru bezkształtne i przypadkowe tematy, mógłbym uznać jedynie za estetyczny chwyt. Jednak maniactwo tej spowiedzi i przeżywanie jej poprzez wypełnianie życiowej pustki, daje mi o wiele więcej do myślenia. "Wiek męski" uważam za wybitnie szczery i prawdziwy przykład świadomości własnego siebie. Ten jeden powód wystarczy aby nadać mu wysoką rangę arcydzieła.

Zafascynował mnie motyw starożytnej Judyty i Lukrecji. Manipulując ideałami,...

Tomasz Wojewoda | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Fascynująca książka! "Wiek męski" wywodzi się gatunkowo z zapoczątkowanych w romantyzmie dzienników intymnych, Michel Leiris (1901-1990) zaś doprowadził ten gatunek do granic literatury, wiele granic przekraczając z nonszalancją i dezynwolturą godną lepszej sprawy. Przeciągnął strunę, która pękła i nic od tej pory nie będzie takie samo. "Wiek męski" jest efektem terapii psychoanalitycznej, której poddał się autor w latach 1929-1935. Nie dziwi więc fakt, że odnajdziemy w tej książce świadectwa niemal wszystkiego: narcyzmu, egoizmu, freudyzmu, kompleksu Edypa, sadyzmu, lęku przed kastracją, impotencji, mizoginizmu, alkoholizmu. To niesamowita, skupiona wokół własnego "ja" ekshibicjonistyczna ewangelia dziwactw, zboczeń, kompleksów i natręctw. Leiris sprawia wrażenie, jakby droczył się z czytelnikiem, pozornie mówiąc o sobie z niechęcią, jednak opowiada o sobie wszystko ze szczerością wykraczającą poza wszelkie, zwłaszcza estetyczne ramy, na siłę prezentuje się w jak najgorszym...

Mateusz | 2016-12-25

Jeśli "Wiek męski" miał być dla Leiris'a rachunkiem sumienia - sumienia zaszczutego w ciągłej ucieczce przed winą; jeśli ten 'intymny dziennik', niepozbawiony poetyki, był dla autora równoczesną zapłatą kary i pokuty...
Jeśli wreszcie "Wiek męski" jest dla Leiris'a tym czym dla torreadora musi być byk, to w tej corridzie francuski pisarz ponosi brutalną, krwawą i trzeba to przyznać - dość niespodziewaną klęskę. Jest to kolejna i bodaj najważniejsza porażka w całej serii emocjonalnych i psychicznych zawodów człowieka, dla którego wiek męski stanowi barierę nie do przejścia.

Autorowi należy się uznanie za odwagę, bo został nadziany na róg okrutnej bestii niewolny od lęku i hańby - ostatecznie jednak się pod nimi nie ugiął.

jssnapiecek | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Mentalny dziad, płaczący nad własnym nieszczęściem jest nieznośny, o ile nie zacznie się z własnego dziadostwa naśmiewać, a Leiris czyni to z gustownym poczuciem smaku (przy czym należy zaznaczyć, iż jest to smak rzygowin, co prawda szampańskich, lecz jednak mimo wszystko rzygowin). 200 stron o niczym, lecz w cudnym stylu.

Olga_Nieduza | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Pra-Moja walka Karla Ove Knausgarda ;)
Poważnie - doskonałe świadectwo, miniatura literacka, na temat dojrzewania i dorostania w pięknej epoce przed wojnami światowymi. Opis wsiąkania nadrealizmu, freudyzmu i ich bolesnej konfrontacji z nowym światem.

adalares | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

W erze Knausgarda książka Leirisa trąci myszką. Wystylizowana, zakropiona erudycją szczerość, prezentująca narcystyczne męskie ego jest po prostu przeraźliwie nudna.

Dwojra | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017