Pojazdy Polskich Sił zbrojnych na zachodzie 1939-1947

Wydawnictwo: L&L
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Książka Andrzeja Antoniego Kamińskiego i Tomasza Szczerbickiego znacznie wzbogaca wiedzę o historii zmotoryzowania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przede wszystkim dzięki obszernej dokumentacji fotograficznej. Czytelnik znajdzie tu około 750 zdjęć pojazdów, a także dokumentów osobistych, instrukcji itp. Autorzy przedstawiają ogólną organizację Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po kampanii wrześniowej, charakteryzują działania poszczególnych jednostek i ich wyposażenie. Podają szczegółowe dane techniczne różnorodnego sprzętu transportowego (motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów różnych typów i marek) i bojowego (czołgów, dział samobieżnych, transporterów opancerzonych i pojazdów specjalistycznych). Przekazują sporo - nieraz mało znanych - wiadomości dotyczących zarówno pojazdów używanych w oddziałach polskich walczących na różnych frontach zachodnich, jak i w Armii Krajowej - w formacji, która stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Opisują także losy żołnierzy polskich po zakończeniu wojny: tych, którzy nie wrócili do kraju i tych, którzy dalej toczyli walkę w kraju po 1945 roku.

źródło opisu: L&L Firma Dystrybucyjno-Wydawnicza, 2008

Koval | 2013-03-05
Na półkach: Militaria, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2013

Spośród nieco ponad 400 stron „Pojazdów Polskich Sił Zbrojnych” suchego tekstu jest łącznie niecałe sto (reszta to fotografie), więc na dobrą sprawę publikację tę można śmiało uznać za album z rozbudowanymi przypisami do zdjęć. Jeżeli za PSZ uznamy wszystkie formacje wojskowe walczące na froncie zachodnim oraz w różnych częściach świata w ramach jednostek aliantów zachodnich, to bez wątpienia Polacy brali udział w każdej znaczącej operacji w okresie Drugiej Wojny.
Nie miejsce tu na analizę sytuacji wojska polskiego po klęsce kampanii wrześniowej, gdyż nawet autorzy ograniczają się do niezbędnego minimum. To, na co warto zwrócić uwagę to zmiana w relacjach między naszymi żołnierzami, a aliantami. Początkowo byli traktowani chłodno, czasem nieprzyjaźnie, jako element obcy albo po prostu ignorowani przez dowództwa. Dopiero wskutek zabiegów politycznych i podejścia samych żołnierzy okazało się, że Polacy mogą okazać się przydatni i – jak pokazały późniejsze ich losy na frontach –...

WarHammster | 2016-07-20

Świetna chronologiczna prezentacja uzbrojenia PSZ urozmaicona masą zdjęć. Dla mnie jak encyklopedia. Ponadto znajdują są opisy co ważniejszych jednostek i relacje żołnierzy (nie tylko polskich).

Siabal | 2016-12-03
Na półkach: II Wojna, Chcę przeczytać