Pojazdy Polskich Sił zbrojnych na zachodzie 1939-1947

Okładka książki Pojazdy Polskich Sił zbrojnych na zachodzie 1939-1947 Andrzej Antoni Kamiński, Tomasz Szczerbicki
Okładka książki Pojazdy Polskich Sił zbrojnych na zachodzie 1939-1947
Andrzej Antoni KamińskiTomasz Szczerbicki Wydawnictwo: L&L powieść historyczna
powieść historyczna
L&L
2008-01-01
2008-01-01

Świetna chronologiczna prezentacja uzbrojenia PSZ urozmaicona masą zdjęć. Dla mnie jak encyklopedia. Ponadto znajdują są opisy co ważniejszych jednostek i relacje żołnierzy (nie tylko polskich).

Spośród nieco ponad 400 stron „Pojazdów Polskich Sił Zbrojnych” suchego tekstu jest łącznie niecałe sto (reszta to fotografie),więc na dobrą sprawę publikację tę można śmiało uznać za album z rozbudowanymi przypisami do zdjęć. Jeżeli za PSZ uznamy wszystkie formacje wojskowe walczące na froncie zachodnim oraz w różnych częściach świata w ramach jednostek aliantów zachodnich, to bez wątpienia Polacy brali udział w każdej znaczącej operacji w okresie Drugiej Wojny.
Nie miejsce tu na analizę sytuacji wojska polskiego po klęsce kampanii wrześniowej, gdyż nawet autorzy ograniczają się do niezbędnego minimum. To, na co warto zwrócić uwagę to zmiana w relacjach między naszymi żołnierzami, a aliantami. Początkowo byli traktowani chłodno, czasem nieprzyjaźnie, jako element obcy albo po prostu ignorowani przez dowództwa. Dopiero wskutek zabiegów politycznych i podejścia samych żołnierzy okazało się, że Polacy mogą okazać się przydatni i – jak pokazały późniejsze ich losy na frontach – nierzadko mieć ogromny wkład w sukces różnego rodzaju operacji.

Po kilkudziesięciu stronach tekstu wiodącego, gdzie rok po roku wyszczególnione zostały tworzone polskie jednostki oraz stopniowe zmiany w użytkowanym sprzęcie, zaczyna się usystematyzowany przegląd fotograficzny omawianych pojazdów. Począwszy od czołgów lekkich/szybkich jak Covenanter, Crusader czy Stuart przez średnie jak wszystkim znane Shermany po ciężkie Churchille i dalej samochody pancerne (Beaverette, Marmon Herrington, Rolls-Royce),pociągi pancerne, działa samobieżne (M10 Achilles, Wolverine, Archer, kanadyjski Sexton),różnego rodzaju transportery (nie mogło zabraknąć słynnego Universal Carrier’ a),artylerię (Hotchkiss, Boforsy, M1),ciągniki, buldożery, wozy ratownictw technicznego, samochody ciężarowe, pojazdy specjalne (jak sanitarki, wozy łączności),motocykle czy wreszcie samochody osobowe. Oczywiście każdy pojazd występował w wielu wersjach i odmianach w zależności od zapotrzebowania, a ponadto w książce ujęto także dane techniczne wybranych maszyn. Obfita uczta dla miłośników alianckich pojazdów z czasów wojny.

Jeżeli dodamy do tego kserokopie dokumentów (np. praw jazdy),instrukcji służbowych (dot. szkoleń),mnóstwo ciekawostek (jak samochód pancerny na bazie ciężarowego Chevroleta o wdzięcznej nazwie „Kubuś” wykorzystywany podczas Powstania Warszawskiego),fragmenty wspomnień, rozmowę z Kazimierzem Krajewskim z IPNu oraz opis losów żołnierzy PSZ którzy powrócili do kraju po 1945 roku (bynajmniej nie czekała na nich nagroda) to otrzymamy kompletny zbiór materiałów, który w bardzo przystępny sposób (co jest zasługą ogromnej ilości zdjęć) pozwoli nam poznać ówczesne realia, w jakich przyszło walczyć Polakom. Polecam każdemu tym chętniej, że nawet kompletny laik nie zagłębiając się w tekst, będzie miał okazję zobaczyć na czym to nasi „ułani” ruszali do boju.

• Militaria
  • II wojna światowa
  • II Wojna
  • Petofiego
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Pojazdy Polskich Sił zbrojnych na zachodzie 1939-1947