Szczecin przełomu wieków XIX/XX

Wydawnictwo: Księży Młyn
8 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Szczecin, życie, historia
historyczna

Szczecin przełomu wieków to książka pokazująca dawne miasto nad Odrą w okresie jego najbardziej dynamicznego rozwoju. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat, od końca XIX wieku do pierwszej połowy wieku XX, niemiecki Stettin stał się jedną z największych aglomeracji Europy! Autor pokazuje burzliwe dzieje miasta, przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca, pisze o sukcesach i o problemach oraz o ludziach, którzy sto lat temu mieszkali w Szczecinie. Nowa książka Romana Czejarka jest niezwykłym przewodnikiem zabierającym czytelnika w magiczną podróż w czasie. W szczecińskim Vulcanie na przełomie wieków budowano największe i najszybsze statki na świecie. W 1897 roku czterokominowy transatlantyk Kaiser Wilhelm der Grosse zdobył prestiżową Błękitną Wstęgę Atlantyku, po raz pierwszy w historii odbierając to trofeum Anglikom. Dawna fabryka Stoewera produkowała nad Odrą cieszące się olbrzymim powodzeniem nowoczesne samochody. Praktycznie w każdym roku wypuszczano na rynek nowy model! W 1901 roku rozpoczęto budowę monumentalnych Tarasów Hakena. Ich niezwykły wygląd na prawie sto lat stał się symbolem dynamicznie rozwijającego się Stettina. Jeżeli dodamy do tego naśladujące Paryż gwiaździste ronda w centrum miasta oraz wzorcowe parki wraz ze słynnymi wieżami widokowymi, otrzymamy zatrzymany na kartach książki obraz dawnego Szczecina. Książka zawiera wiele ciekawostek, niepublikowanych dotąd fotografii, danych statystycznych oraz dokumentów. Ma też wyjątkowo atrakcyjną szatę graficzną. Cennym uzupełnieniem jest indeks starych niemieckich nazw wraz z ich nowymi polskimi odpowiednikami. Szczecin przełomu wieków to obowiązkowa lektura dla każdego, kto kocha miasto nad Odrą. Do książki dołączone są bezpłatne dodatki: reprint planu miasta z początku XX wieku, płyta CD z utworami szczecińskich kompozytorów z przełomu wieków: Carla Loewe, Leona Jessela oraz Carla Teike.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2008

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=98

agnieszka0911 | 2014-02-27
Przeczytana: 22 listopada 2013

Gorąco polecam dla wszystkich zainteresowanych przedwojenną historią Szczecina.Bardzo dużo pięknych zdjęć.

Carinae | 2014-11-10
Agata | 2013-10-23