rozwiń zwiń

Hamlet

Okładka książki Hamlet
William Shakespeare Wydawnictwo: W drodze Ekranizacje: Hamlet (1996) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
W drodze
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8370330568
Tłumacz:
Stanisław Barańczak
Ekranizacje:
Hamlet (1996)
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2293
1174

Na półkach: , , ,

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o sztuce Williama Szekspira ,,Hamlet” i nie pamięta słynnego cytatu ,,Być albo nie być”, albo tych mniej popularnych ,,Sowa była córką piekarza”, ,,Ofelio, idź do klasztoru” czy ,,Reszta jest milczeniem”? Ale ile z tych osób naprawdę przeczytało dramat Szekspira? Zapewne niewiele. A szkoda.

Po śmierci poprzedniego króla Danii, na tronie zasiadł jego brat Klaudiusz, który ożenił się z wdową po poprzedniku(w czasach Szekspira uważano małżeństwo z bratem zmarłego męża za kazirodztwo). Tymczasem po dworze krąży plotka o ukazującym się duchu poprzedniego króla. Zaszczytu rozmowy z Duchem dostąpi jednak tylko jego syn, Hamlet, który nie potrafi zaakceptować nowego małżeństwa matki. Gdy dowiaduje się, że to Klaudiusz stoi za śmiercią swojego brata, Hamlet postanawia pomścić ojca i zaczyna udawać szaleńca.

Nie czuję się kompetentną osobą do pisania rozważań na temat ,,Hamleta”, ale postaram się przekazać moje wrażenia. Jest to jedna ze sztuk Szekspira posiadająca wątki nadnaturalne, w tym przypadku pojawia się duch. Co ciekawe, brak innych elementów fantastycznych tworzy jednak wrażenie realności, przez co czytelnik naprawdę może zacząć się zastanawiać nad prawdopodobieństwem takich wydarzeń i tym, że ,,Więcej jest spraw na niebie, niż ich się śniło waszym filozofom”. Podczas czytania można się zastanowić, czy Hamlet naprawdę udaje szaleństwo, czy może rzeczywiście jest obłąkany. Ja przychylałabym się do stwierdzenia, że na początku Hamlet był całkowicie zdrowy umysłowo, a na skutek udawania rzeczywiście zaczął tracić zmysły.

Hamlet jest honorowy, szlachetny, a do tego wrażliwy i myślący, i właśnie to go zgubiło. Umie rozróżniać dobro i zło, bardzo chce postępować słusznie, i przeżywa tragedię, gdy okazuje się, że ludzie wokół niego nie są tak moralni jak on. Do tego młodzieniec sam w pewnym momencie zaczyna przekraczać kolejne granice, przekonany, że jego zemsta jest słuszna i sprawiedliwa. Problem jest taki, że przez swoją wrażliwość i honor Hamlet cały czas zdaje sobie sprawę, że postępuje źle i to wpędza go w coraz gorszy stan. Dochodzą do tego jeszcze niejednoznaczne stosunki z innymi – Hamlet kocha matkę, ale gdy odkrywa, że nie jest ona wcieleniem cnót, przeżywa bolesne rozczarowanie, jest rozdarty między miłością do Ofelii a chęcią pomszczenia ukochanego ojca. Jest też trochę takim młodym buntownikiem. Podobno najmłodszy aktor grający w Polsce tę rolę miał dwadzieścia trzy lub cztery lata i z jednej strony, rozumiem, że to jest trudna i wymagająca doświadczenia rola, a z drugiej dla mnie ta młodość Hamleta jest ważnym składnikiem tego bohatera. Hamlet ma w sobie młodzieńczy idealizm i jak każdy dojrzewający człowiek szuka swojej drogi, jest bezkompromisowy i buntuje się przeciwko temu, co nie dorównuje jego ideałom. A z drugiej strony w tym szalonym buncie jest duża doza racji, więc podczas czytania można się zastanowić, czy naprawdę warto podchodzić do buntujących się młodych ludzi na zasadzie ,,dorośnie i zmądrzeje”.

Podczas czytania uderzyło mnie właśnie to, że wszyscy bohaterowie są bardzo myślący. Niedawno recenzowałam ,,Tytusa Andronikusa” i zwróciłam uwagę, że tam bohaterowie nie mają żadnych refleksji czy ich postępowanie jest dobre. W ,,Hamlecie” wątpliwości nękają w gruncie rzeczy każdego bohatera, nie tylko Hamleta, który w pewnym momencie zaczyna trochę iść po trupach do celu, cały czas zdając sobie sprawę, że nie powinien tego robić. Ale nawet Klaudiusz, okrutny czarny charakter, zdaje sobie sprawę, że jego czyny są złe – co nie zmienia faktu, że się ich dopuszcza, po prostu robi to z pewną świadomością, że to nikczemne. Każdy bohater tego dzieła jest mieszanką dobra i zła, bo nawet czczony przez syna ojciec Hamleta cały czas powtarza, że umarł przepełniony grzechami. Równie ciekawa jest Gertruda – kobieta, której życiem kierują uczucia i instynkty, i ma to zarówno dobry wymiar(królowa jest bardzo kochającą matką), jak i zły(kierowana namiętnością wychodzi za mąż bardzo szybko po śmierci pierwszego męża) i jej przeciwieństwo – niewinna, dobra i całkowicie altruistyczna Ofelia, która jest równie wrażliwa jak Hamlet, i którą również ta wrażliwość gubi(i jeszcze wielka zdolność kochania).

,,Hamlet” to kolejny przykład geniuszu Szekspira. Imponuje nie tylko opowiedzianą historią, ale również językiem. Zdecydowanie warto znaleźć czas, by poznać i przemyśleć tę sztukę.

,, Miłość uszlachetnia,
Naturę ludzką, gdy zaś ta szlachetna,
Wtedy zamyka najlepszą swą cząstkę
W grobie tych, których kochała.”

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o sztuce Williama Szekspira ,,Hamlet” i nie pamięta słynnego cytatu ,,Być albo nie być”, albo tych mniej popularnych ,,Sowa była córką piekarza”, ,,Ofelio, idź do klasztoru” czy ,,Reszta jest milczeniem”? Ale ile z tych osób naprawdę przeczytało dramat Szekspira? Zapewne niewiele. A szkoda.

Po śmierci poprzedniego króla Danii, na tronie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19 889
  • Chcę przeczytać
    3 488
  • Posiadam
    3 153
  • Ulubione
    841
  • Lektury
    605
  • Klasyka
    238
  • Teraz czytam
    140
  • Lektury szkolne
    122
  • Dramat
    108
  • 100 książek BBC
    100

Cytaty

Więcej
William Shakespeare Hamlet Zobacz więcej
William Shakespeare Hamlet Zobacz więcej
William Shakespeare Hamlet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także