czasopisma
Maciek

Niemożliwe? Sprawdzimy Wydawało się to niemożliwe. A jednak pewnego dnia grupa śmiałków postanowiła związać się liną konopną i zdobyć szczyt Mont Blanc. Tak powstała nowa dziedzina sportu, czyli wspinaczka, dzięki której dowiedzieliśmy się więcej o świecie i o człowieku. Alpy, Andy, Himalaje. Zdobycie pierwszego ośmiotysięcznika w 1954 r. było uważane za granicę ludzkich możliwości. Ale przecież w naturze człowieka jest przesuwać granice – pierwsza wspinaczka solo, nową drogą, pierwsze zdobycie wierzchołka zimą. Dziś wydaje się, że wyzwań eksploracyjnych zostało niewiele. A jednak pojawił się ktoś taki jak Jędrek Bargiel. Ma 28 lat, jest skialpinistą, wspina się samotnie. Szczyt Broad Peak (8051 m) osiągnął w rekordowym czasie 11 godzin i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z jego wierzchołka na nartach. W sumie ma na koncie trzy ośmiotysięczniki, każdy zdobyty w świetnym stylu, oraz rekord w biegu na Elbrus. Zadziwia ponadprzeciętną szybkością i wytrzymałością. I wychodzi poza schematy. Za tę inność w podejściu do himalaizmu kapituła Travelerów, najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, postanowiła uhonorować go tytułem Człowieka Roku 2015. Przez ostatnie 10 lat wyróżniliśmy w tym konkursie takie osobistości jak: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Krzysztof Wielicki, prof. Aleksander Wolszczan czy Janina Ochojska. Doceniamy tych, którzy się wspinają, żeglują, tworzą inicjatywy społeczne, ale też w zaciszu laboratoriów pracują nad nowymi projektami naukowymi. Tych, których napędza myśl, jak sięgnąć dalej, głębiej, zrobić coś lepiej. Choć kiedyś wydawało się to niemożliwe.

W numerze:

28 - Jędrek Bargiel: Człowiek Roku NG

Jeśli zjeżdżanie na deskach ze szczytów ośmiotysięczników nie jest szaleństwem, to co nim jest?

Tekst: Julia Lachowicz
Zdjęcia: Marcin Kin

42 - Indianie Amazonii

Choć może trudno w to uwierzyć, w deszczowym lesie żyją jeszcze tzw. plemiona bez kontaktu.

Tekst: Emma Marris

Zdjęcia: Charlie Hamilton James

66 - Haiti od katastrofy do katastrofy

Kraj uchodzi za skazany na łaskę możnych. Ale młodzi mieszkańcy chcą widzieć go inaczej.

Tekst: Alexandra Fuller
Zdjęcia: uczniowie FotoKonbitu

86 - Oko natury

Mimo że ewolucja jest ślepa, swoje dzieła potrafiła wyposażyć w doskonały wzrok.

Tekst: Ed Yong
Zdjęcia: David Liittschwager

122 - Filipiny okiem fotografa

Próba pokazania życia społecznego przez pryzmat obrazków klatki schodowej to dobry koncept? Zobaczcie sami.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Janiszewski

• Ludzie na drzewach
  • Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
  • Lem. Życie nie z tej ziemi
  • Locus Solus
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Widzę cię

7 (11 ocen i opinii)
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Colson Whitehead

7,17 (216 ocen i opinii)
Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński

7,09 (22 ocen i opinii)
Locus Solus
Raymond Roussel

7,82 (33 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

7,75 (4 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8 (0 ocen i opinii)
Widzę cię
Clare Mackintosh

6,5 (16 ocen i opinii)
Wielki marynarz
Catherine Poulain

6,68 (22 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

7,75 (8 ocen i opinii)