Spór o całość. Polska 1939-2004

Wydawnictwo: Antyk
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8389920026
historyczna

Studia i polemiki z lat 1988-2004 dotyczące faktów i ocen polskiej histori od 1939 roku do naszych czasów.

Piotrek | 2016-01-20

Trudna książka o trudnych tematach, ciężka do oceny, bo nie sposób wyrazić swojej opinii w jednym zdaniu. Jest to zbiór esejów, artykułów, polemik, pisanych w różnych latach, obejmujących bardzo różnorodne zagadnienia, ze wspólnym mianownikiem jakim jest historia Polski. Czy spór obejmuje „całość” ? to oczywiście zależy od samego czytelnika, problematyki, którą uważa za ważną, mnie brakuje paru elementów, kilka jest jedynie zasygnalizowanych, ale to co istotne wg mnie w większości autor dostrzegł i poruszył, w zasadzie szkoda, że niektóre rozdziały nie podlegają aktualizacji np. co kilka lat, powstałoby b. interesujące kompendium wiedzy o postawach, ich zmianach w społeczeństwie, o wszechwładzy mediów, itd.
Fragmenty i rozdziały, które mnie osobiście najbardziej utkwiły w pamięci.
Rozdział „O naprawę kultury Rzeczypospolitej” jest cały czas aktualny, co stwierdzam z przykrością. Uwagi zawarte w nim są celne, wciąż aktualne i w świetle moich obserwacji, narosły od czasu wydania...

moch | 2012-04-02
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu