Τὰ σατραπικὰ νομίσματα. Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a.C.)

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Niniejsza publikacja powstała jako wynik wieloletnich studiów nad zagadnieniem mennictwa Azji Mniejszej w okresie panowania Achemenidów, a w szczególności nad problematyką monet bitych przez satrapów. Jakkolwiek temu ostatniemu zagadnieniu poświęcono stosunkowo dużo miejsca w literaturze naukowej, jak dotąd brak publikacji, która zaprezentowałaby je w zadowalający sposób. Celem pracy jest zdefiniowanie zjawiska zwanego „mennictwem satrapów”, umiejscowienie go w ramach generalnego obrazu mennictwa na obszarze państwa Achemenidów, w tym szczególnie określenie jego pozycji w stosunku do emisji królewskich. Na podstawie analizy ikonografii, metrologii oraz kontekstu historycznego podjęto próbę wyciągnięcia obiektywnych wniosków dotyczących funkcji i znaczenia monet bitych przez satrapów i/lub innych przedstawicieli administracji achemenidzkiej.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=117086

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=117086

Tematem niniejszej pracy są emisje monet bite przez perskich satrapów w okresie achemenidzkim. Po polsku chyba nikt o tej problematyce dotąd nie pisał, a mennictwo sporo mówi o perskim imperium. Autor nie tylko omawia poszczególne cechy bitych przez piąto- i czwartowiecznych satrapów monet (ikonografia, kruszec, legendy), ale też zestawia je z pieniądzem królewskim i analizuje znaczenie, jakie miały w państwie Achemenidów. Praca nie jest może nazbyt przystępna, ale napisana została fachowo i pomaga zrozumieć organizację Persji Dariusza i jego następców.

Bartosz Peruń | 2017-11-22
Scytia | 2017-05-13