7,33 (9410 ocen i 271 opinii) Zobacz oceny
10
1 036
9
1 416
8
1 563
7
2 928
6
1 253
5
794
4
190
3
182
2
20
1
28
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Hamlet
data wydania
liczba stron
149
język
polski
dodał
Jakub

"Hamlet", napisany ok. r. 1602, otwiera drugi okres w twórczości Williama Shakespeare'a, zapoczątkowując wielkie pesymistyczne dramaty, jak "Otello" (1605), "Król Lir" (1605-6), "Makbet" (1607), "Tymon Ateńczyk" (1607). Pełny tekst tego dramatu w oparciu o wydania "Quarto 2" i "Folio 1", prezentujemy Czytelnikom w przekładzie i interpretacji Witolda Chwalewnika, badacza i tłumacza literatury...

"Hamlet", napisany ok. r. 1602, otwiera drugi okres w twórczości Williama Shakespeare'a, zapoczątkowując wielkie pesymistyczne dramaty, jak "Otello" (1605), "Król Lir" (1605-6), "Makbet" (1607), "Tymon Ateńczyk" (1607). Pełny tekst tego dramatu w oparciu o wydania "Quarto 2" i "Folio 1", prezentujemy Czytelnikom w przekładzie i interpretacji Witolda Chwalewnika, badacza i tłumacza literatury angielskiej, autora prac monograficznych o "Hamlecie"i studiów o pisarzach angielskich, a także autorsko-redakcyjnych opracowań przekładów dzieł klasyków angielskich na język polski.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie Kraków, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (19663)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1550
Caroline Anne | 2018-04-01
Przeczytana: 31 marca 2018

„Być uczciwym w dziejach tego świata na jedno wychodzi, co być wybranym między tysiącami.”

"Hamlet" to pierwsze przeczytane przeze mnie dzieło spod pióra Szekspira. Unikałam dotąd jego twórczości, gdyż byłam przekonana, że nie spodoba mi się ona przez formę, w jakiej została napisana.
Co zatem skłoniło mnie do zmiany zdania?
Czytałam jakiś czas temu książkę Amy Harmon pt. „Making faces” i w owej książce autorka zawarła kilka cytatów z Szekspira, które wydały mi się wyjątkowo intrygujące. Postanowiłam zatem dać szansę „Hamletowi”, z którego w głównej mierze pochodziły te cytaty.
I za to, Pani Harmon, dozgonnie dziękuję!

„W rzeczy samej, nic nie jest złem ani dobrem samo przez się, tylko myśl nasza czyni to i owo takim.”

Historia zaczyna się, gdy tytułowy Hamlet - książę Danii - zrozpaczony po śmierci ojca, powraca z Wittenbergi do Elsynoru. Tam dowiaduje się od swojego przyjaciela Horacego, że nocą na terenie zamku kilkakrotnie widziany był Duch jego zmarłego ojca.
Hamlet,...

książek: 1485
PABLOPAN | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 16 października 2016

"Hamlet" wymyka się wszelkim gwiazdkom. To opowieść o życiu, a w dość krótkim tekście zawarte jest wszystko - miłość, zdrada, śmierć, przyjaźń, lojalność... Hamlet ma rację, a jednak postrzegany jest jako szaleniec, chociaż nieustannie walczy o ujawnienie prawdy i do niej dąży. Mimo że triumfu nie dożywa, jego losy nie zostają zapomniane, a historia po raz kolejny okazuje się najlepszym sędzią. Warto uczcić rok Williama Shakespear'a pochylając się nad jego dziełem i odpowiedzieć sobie na pytanie "być, albo nie być".

książek: 26295

„Być albo nie być – oto jest pytanie,
Kto postępuje godniej: ten, kto biernie
Stoi pod gradem zajadłych strzał losu,
Czy ten, kto stawia opór morzu nieszczęść
I w walce kładzie im kres?”
Hamlet jest księciem Danii, synem zmarłego króla. Teraz władzę objął brat ojca Hamleta i już nie cały miesiąc po śmierci ożenił się z żoną poprzedniego władcy. Hamlet nie może się z tym pogodzić. Tym czasem Fortynbras młodszy chce pomścić śmierć poprzedniego króla Norwegii, który był dla niego bardzo bliską osobą. Władca Norwegii w uczciwym pojedynku przegrał z walecznym ojcem Hamleta. Zemstą ma być obiór ziem zyskanych przez Danię przy śmierci władcy Norwegii – zupełnie nieszlachetne i nieprawe posunięcie. Obecny władca Danii w ramach bezpieczeństwa stawia straże. Pewnego dnia trzej żołnierze pełniący nocną wartę donoszą Hamletowi, że trzy noce z rzędu widzieli ducha jego umarłego ojca – mimo przemów, ten nie odpowiedział ani razu. Decyzja księcia jest natychmiastowa i już następnej nocy stoi z...

książek: 739
Monika | 2019-03-21
Na półkach: Teatr mój..., Przeczytane

Bezczelnością jest próbować, próbować! podkreślam, napisać coś o "Hamlecie".

Więc krótko. Porażająca dla mnie jest myśl, jak bardzo natura ludzka jest niezmienna. Ilu takich Hamletów, Gertrud, Klaudiuszy spotykamy na co dzień. Może nie mordują ciała (choć ducha zabijają), ale intrygują, sączą jad, knują. Dla zdobycia władzy, kobiety, czy innych korzyści.
Nie Hamlet a Henryk, nie Gertruda a Gabrysia, nie Klaudiusz a Kacper. Nie Dania a Polska.

A reszta jest milczeniem.

książek: 6205

Kiedy się pominie szkolne interpretacje, nakazujące widzieć w tym dramacie problemy egzystencjalne głównego bohatera (zwłaszcza to krańcowe zderzenie idealizmu z rzeczywistością:) i kiedy odrzuci się parapsychologiczne biadania nad stosunkiem Hamleta do matki czy do Ofelii:) czy motywy metafizyczne (Ducha)– pozostaje to, co ja kocham w tym dramacie – czyli genialny kryminał z motywem zemsty!:)

Dla mnie „Hamlet” – to kryminał IDEALNY. Nie znalazłam dotychczas lepszego:) Młody chłopak, w trakcie studiów w Wittenberdze – dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Wraca do domu na pogrzeb – i nagle wszystko wywraca się do góry nogami – bo nasz bohater od razu zacznie podejrzewać, że ojca zamordowano. Co gorsza, od razu zrozumie, że zabił ktoś z jego zaufanego otoczenia. Ale kto?? I Hamlet, otoczony przez potencjalnych zabójców, będzie próbował znaleźć winnego.

W tym miejscu muszę zaznaczyć – że racjonalnie zakładam, że duchy nie istnieją:) Zatem dla mnie Duch tego dramatu – to zwykłe...

książek: 1280

Trzecie spotkanie z Szekspirem. Przedtem dwie komedie, teraz tragedia. W domu czekają na mnie jeszcze "Romeo i Julia" oraz "Makbet" - kupione kilka lat temu, przeczytane tylko fragmenty - jako lektury szkolne nie zachęcały, ale jak się teraz sama zabrałam za sztuki tego autora, to będzie dobrze.

"Hamlet" nie należy do utworów łatwych, język sprawiał nawet sporo problemów, nieraz zastanawiałam się co oznaczają dane wyrażenia, ale po dwóch aktach zaczęło mi się lepiej czytać, bowiem akcja ruszyła bardziej do przodu.
A o czym jest "Hamlet"? W skrócie, tytułowy bohater spotyka ducha swojego ojca i poprzysięga zemstę na jego mordercy; upewnia się, że jest nim jego wuj (a zarazem ojczym); zabija przez pomyłkę Poloniusza - według mnie to najważniejszy moment utworu, bo daje początek wielu złym wydarzeniom, gdyby do tego nie doszło, to myślę, że nie byłoby tylu tragedii - potem zostaje wysłany do Anglii, żeby tam niechybnie zginąć (z polecenia owego mordercy)... reszty nie dopowiem,...

książek: 3716

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o sztuce Williama Szekspira ,,Hamlet” i nie pamięta słynnego cytatu ,,Być albo nie być”, albo tych mniej popularnych ,,Sowa była córką piekarza”, ,,Ofelio, idź do klasztoru” czy ,,Reszta jest milczeniem”? Ale ile z tych osób naprawdę przeczytało dramat Szekspira? Zapewne niewiele. A szkoda.

Po śmierci poprzedniego króla Danii, na tronie zasiadł jego brat Klaudiusz, który ożenił się z wdową po poprzedniku(w czasach Szekspira uważano małżeństwo z bratem zmarłego męża za kazirodztwo). Tymczasem po dworze krąży plotka o ukazującym się duchu poprzedniego króla. Zaszczytu rozmowy z Duchem dostąpi jednak tylko jego syn, Hamlet, który nie potrafi zaakceptować nowego małżeństwa matki. Gdy dowiaduje się, że to Klaudiusz stoi za śmiercią swojego brata, Hamlet postanawia pomścić ojca i zaczyna udawać szaleńca.

Nie czuję się kompetentną osobą do pisania rozważań na temat ,,Hamleta”, ale postaram się przekazać moje wrażenia. Jest to jedna ze sztuk Szekspira...

książek: 705
Stasia | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

„Co żyje musi umrzeć”

"Hamlet" nie wywołał u mnie łez jak "Romeo i Julia", nie oczarował magią i brutalnością "Makbeta", jednakże był zachwycający i piękny.
Ciężko ocenić dzieło, nad którym można rozpływać się godzinami.
To było jak burza z piorunami, którą obserwujemy, bezpiecznie skryci w pokoju, otulając się wełnianą kołdrą i popijając od czasu mocną, czarną herbatę.
Nie mogę znaleźć w sobie odpowiednich słów, by przekazać moje uczucia do twórczości Shakespeare, gdy czytam jego dzieła mam wrażenie, że śnie.

książek: 339
Lodołamacz | 2015-12-11
Przeczytana: 2000 rok

Bardzo ciężko jest opisać dzieło literatury światowej. Nieporadnie mierząc się z klawiaturą próbuję sklecić kilka sensownych zdań wyłowionych z najdalszych zakamarków podświadomości, ale nadal mam wrażenie, że są to tylko "słowa, słowa, słowa".

Największym atutem Hamleta jest główny silny bohater i rodzący się w nim konflikt wewnętrzny kiedy musi wybierać między spełnieniem obowiązku i zemstą za zabicie ojca, a jego wrażliwością, poczuciem piękna i szlachetnością.
Główny bohater cały czas napędza tą historię. Powoduje, że czytelnik zaczyna wczuwać się w jego położenie.

Hamlet to dzieło, które na długo zapada w pamięci. Zmusza do zastanowienia się nad sensem naszego istnienia nad systemem naszych wartości. Jeśli wszystko nieubłaganie przemija. Co tak naprawdę się dla nas liczy?

Po przeczytaniu Hamleta już nic nie będzie takie samo.
Gorąco zachęcam do zmierzenia się z tym niewątpliwie trudnym w odbiorze, ale też najlepszym dziełem Shakespeare'a.

książek: 440
czytający | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2017

Jeszcze szumi w moich uszach echo najczęściej zadawanego w dziejach świata pytania. Słynne hamletowskie rozważania nad etycznymi konsekwencjami zemsty i ich przełożenie w sztuce, zaabsorbowały mnie tak mocno, że podjąłem się postawienia zupełnie innego zapytania. Czy warto wciąż czytać Wiliama Szekspira? Czy warto przywoływać z pamięci jakże znany nam wszystkim, skłaniający do refleksji widok Hamleta, trzymającego w dłoni czaszkę Yoryka? Jaki wpływ na przyszłe pokolenia może mieć autorytet tragedii, w której działanie i jego zaniechanie prowadzą do sytuacji bez wyjścia? To ciężkie rozterki. Tym bardziej, iż towarzyszy im przekonanie, że nie można zostawić zbrodni bez kary. Zepsutego porządku, który ukazuje naszym oczom Szekspir, nie należy utrzymywać a tym bardziej nie wolno go przyjąć za podstawę istnienia sprawiedliwego świata. To wszystko sprawia, że z wielkim zainteresowaniem przyglądam się podstawowym dylematom moralnym postawionym przez angielskiego dramaturga.

Posiadanie...

zobacz kolejne z 19653 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nowa interpretacja Szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy”

Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, stworzyła świeżą i pomysłową wersję jednej z najpopularniejszych komedii Szekspira. Powieść ukazała się w czerwcu w ramach Projektu SZEKSPIR.


więcej
„Kupiec wenecki” w nowej odsłonie

Już w najbliższą sobotę przypada 400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Z okazji tego jubileuszu wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy i poprosił ich o opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Właśnie ukazuje się druga książka serii – „Shylock się nazywam” Howarda Jacobsona. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd