Wiek męski-zwycięski

Wydawnictwo Iskry
1976-01-01
1976-01-01
Fiedler podróże świat

Bardzo ciekawa książka autobiograficzna, ukazująca zarówno niezwykle bogate i ciekawe życie p. Arkadego Fiedlera, jak również jego zamiłowanie do podróżowania i życia. Polecam, można poczuć klimat dawnych lat, które z taką gracją opisuje autor.

Nie lubię oglądać starych, czarno-białych filmów. Nudzą mnie, nie potrafię odczytywać emocji u aktorów. Podobnie myślałem o książkach podróżniczych z XX wieku. Wydawało mi się, że to jak kupowanie przewodnika Lonely Planet sprzed 10 lat, kiedy to już wszystko dookoła się zmieniło.

Traf chciał, że jakimś sposobem trafiłem na autobiografię Arkadego Fiedlera (1894-1985) i zanurzyłem się kompletnie w jego stylu. Prawdopodobnie skusiła mnie cena w Dedalusie (12zł).

Człowiek, który urodził się w niepewnych latach. Przeżył obie wojny światowe, komunizm w Polsce i jakoś tak go ciągnęło w nieznane. Amazonia, Kanada, Madagaskar, Tahiti - w czasach bez internetu, Airbnb, TripAdvisora, czy tanich lotów.

To, że zdjęcia mogły się zdeaktualizować i są czarno białe nie umniejsza wartości jego książkom. Śmiem twierdzić nawet, że dziś nie ma już takich książek podróżniczych - pisanych z takim polotem, tak wysublimowanym, płomiennym językiem, rozpalającym w czytelniku silne emocje.

Co więcej, Fiedler pokazuje zakulisowe życie osób, o których słyszeliśmy na lekcjach (Melchior Wańkowicz, Piłsudski, Starzyński, Rydz-Śmigły, Eugeniusz Bodo i wielu innych, współczesnych Fiedlerowi) - to w bardzo dosadny sposób potrafi skruszyć ewentualne autorytety. W ciekawy sposób oddaje XX-wieczne nastroje społeczne, podejście do przedsiębiorczości, prezentuje poznańsko-warszawską śmietankę świata kultury. Wydaje się, jak gdyby ludzie byli zdecydowanie mniej skrępowani myślowo i ideowo, niż po II wojnie światowej. Fiedler ma świetne reporterskie oko, ale to sposób, w jaki opisuje emocje o wiele bardziej mniej zafascynował.

Sam tytuł tj. "Świat męski-zwycięski" może dziś budzić kontrowersje, jednocześnie jak to z każdą autobiografią bywa, pewne rzeczy należałoby przepuścić przez palce i spojrzeć na nie z uśmiechem i dystansem, zamiast szukać dziury w całym.

Dawno tak nie miałem, ale po przeczytaniu tej książki od razu zamówiłem jego książkę o Madagaskarze, oraz książkę "Noa Noa" Paula Gaugina (tak, tego słynnego malarza),który to zainspirował Fiedlera do podróży na odległe Tahiti.
Polecam, bo rozpala wyobraźnię!

Dla mnie wszystkie książki Arkadego Fiedlera są arcydziełami. To wspomnienia mojego dzieciństwa, młodości i marzeń o podróżach rozbudzonych jego twórczością.

Genialna autobiografia.
Osoby podchodzące do życia sentymentalnie będą zachwycone. W niniejszej pozycji Arkady opisuje całe swoje życie i genezę rozwoju żyłki obieżyświata. Porusza tutaj swoje problemy życiowe, miłostki, opisy życia towarzyskiego i wyprawy podróżnicze. Całość okraszona życiem i kulturą świata sprzed niemal stu lat. Część książki ukazuje zabawne opisy wybitnych ludzi dwudziestolecia międzywojennego, których Fiedler napotkał na swojej drodze. Książka tak malowniczo napisana, że niejednokrotnie doznawałem odczucia, jakbym razem z autorem siedział przy stoliku bawiących się życiem ludzi lub grzał się w słońcu odległych krain. Pojawiła się również nostalgia za nieżyjącymi już bywalcami, mojego własnego domu. U wielu z nich za życia także dostrzegałem nadzwyczajność postaci, którą tak wyraźnie widać w opisach autora.
Książka z racji romantycznej kochliwości Arkadiusza zapewne bardziej ucieszy męskich odbiorców, a zwłaszcza rozdziałami poświęconymi Bajecznej wyspie Tahiti i kobietom tam żyjącym. Rozdziały te znajdują się na końcu, więc warto doczytać, nawet jeśli komuś książka nie przypadnie do gustu.
Niektórzy twierdzą, że autor przynudza opisami cyganerii. Osoby tutaj przedstawione, warto bliżej poznać czytając o nich, wtedy książka robi się jeszcze lepsza i pełniejsza, a dodatkowe ciekawostki historyczne dopełniają smaczku. Odradzam bezwiedne klepania kartek.

Genialna autobiografia.

Czołgiem
Książka ta różni się od innych dzieł autora.
Nie opisuje odległych ludów a odległy świat międzywojennej Polski.
Fiedler w barwny sposób spisuje historie swych podróży poświęcając lwią część dzieła poznańskiej śmietance towarzyskiej. Osób, które w tamtym czasie wypełniały jego codzienność.
Jest to o tyle ciekawe, że przyzwyczajeni jesteśmy
(a przynajmniej ja byłem) do postrzegania Fiedlera jako już ukształtowanego podróżnika a tu niespodzianka Fiedler Człowiek.
Arkady przedstawia nam anegdoty często bardzo obrazowe o osobach znanych z podręczników do historii a o których przeciętny zjadacz chleba nie ma pojęcia. A szkoda. Oprócz anegdot poruszane są też poważniejsze nuty. W końcu dwudziestolecie kończy wojna. I sporo jej w tym dziele, głównie w postaci cienia, który o dziwo kroczy przed nami.
Jeśli interesujecie się okresem międzywojennej Polski i macie rozeznanie w tamtejszych Tuzach spodoba się wam.
Jeśli lubicie prozę A. F. i tak po to dzieło sięgniecie.
Ciekawie byłoby poczuć egzotykę międzywojennej Polski to dzieło troszkę nam o tym mówi

Czołgiem
Książka ta różni się od innych dzieł autora.
Nie opisuje odległych ludów a odległy świat międzywojennej Polski.
Jest to o tyle ciekawe, że przyzwyczajeni jesteśmy
(a przynajmniej ja...

Zaskoczyła nie ta książka. Arkady Fiedler, odważnie, albo nawet można by rzec: bezpruderyjnie, opisuje koleje swojego życia w latach 20-tych i 30-tych XX w. A działo się wtedy u niego niemało! Czegoś innego można by się spodziewać po autorze lektur szkolnych…
Książka zaczyna się w Poznaniu, a kończy na Tahiti. Po drodze Madagaskar, Kanada, Amazonia i nie tylko. Bardzo dobry, barwny, wciągający styl pisania. Bardzo barwne było także życie samego autora w tym czasie. W książce jest mowa o Eugeniuszu Bodo, pojawia się Melchior Wańkowicz, Reri, wielu znanych twórców okresu międzywojennego. Pokaźna encyklopedia wiedzy o tamtych czasach!

Arkady Fiedler w autobiograficznym rysie ukazuje nam koleje losu w nazwanym przez siebie wieku męskim. Wieku w który dane mu było wkroczyć wraz z zakończeniem I wojny światowej. Atmosfera Polski, a zwłaszcza kawiarnianego Poznania, w latach międzywojennych. Pierwsze miłości, trudy w pracy, podróże. Powolne dorastanie do decyzji o podróżach tych dalszych. Opis wydarzeń otaczających kolejne wyjazdy, których owocem są znane na całym świecie publikacje, spina klamrą życie Arkadego i śmiało można rzec II Rzeczpospolitej.

Według mnie Arkady Fiedler jest najlepszym pisarzem-podróżnikiem!

Według mnie Arkady Fiedler jest najlepszym pisarzem-podróżnikiem!

Na początku książka mocno wciągająca. Opisuje początki przygody z podróżami Arkadego Fiedlera, jego perypetie i przeżycia na tle międzywojennego Poznania. W połowie lektury opisy życia polskiej inteligencji z lat 30-tych i 40-tych XX wieku mogą znużyć czytelnika, który musi stoczyć walkę z samym sobą by nie skazać w tym momencie książki na wieczne nieprzeczytanie. Dodam tylko, że mimo wszystko warto dotrwać do końca, dla znowu interesująco i żywo opisanych wypraw autora na Madagaskar i Tahiti.

Żałuję, ze nie zaczęłam mojej przygody z twórczością A. Fiedlera od tejże właśnie książki. Można ją potraktować jako swoistą autobiografię autora. Polecam.

• Podróżnicze
  • Mam