Książka Roku 2018

Wydawnictwo: W.A.B.
The Sixth Extinction: An Unnatural History
literatura faktu
Ag2S

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki. W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę...

W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek.

Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/szoste-wymieranie-historia-nienaturalna.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Zuba | 2018-12-17
Przeczytana: 30 listopada 2018

„Szóste wymieranie” w moim odbiorze jest jednocześnie książką ogromnie ciekawą, jak i dość irytującą w odbiorze.

Dla osób nieznających tej pozycji kilka słów o treści. Autorka, dziennikarka amerykańska, zajmuje się różnymi oznakami tzw. szóstego wymierania, czyli trwającego obecnie, powiązanego z ekspansją człowieka i wywoływanymi przez niego zmianami ekosystemów. Pierwsze pięć okresów masowego wymierania gatunków miało miejsce przed pojawieniem się Homo sapiens na powierzchni planety. Szóste wymieranie dzieje się teraz, chociaż zaczęło się tysiące lat temu i ciągle przyspiesza. Przyglądamy się procesowi z bliska na przykładzie wybranych gatunków czy grup zwierząt. Autorka pisze o złotych żabach, nietoperzach, alkach olbrzymich (nie wiedziałam nic o tych ptakach ani o okolicznościach ich wytępienia), nosorożcach z Sumatry czy nietoperzach. Osobny rozdział poświęcony jest rafom koralowym i procesowi zakwaszania oceanów – ten był dla mnie wyjątkowo ciekawy. Moją uwagę przyciągnął...

Papusza | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Książka „Szóste wymieranie, historia nienaturalna” Elizabeth Kolbert stara się nam uświadomić, że po pięciu zaczyna następować proces szóstego wymierania, w którym właśnie uczestniczymy.

„Największe z pięciu wymierań miało miejsce 252 mln lat temu: w ciągu 60 tys. lat z powierzchni planety zniknęło przeszło 90 proc. gatunków morskich i dwie trzecie lądowych. Ten scenariusz niepokojąco przypomina obecne czasy.”

Elizabeth Kolbert opisuje w książce swoje doświadczenia które zebrała w trakcie kolejnych podróży, do baz badawczych, instytucji naukowych zajmujących się problemami wymierania poszczególnych gatunków gadów, płazów, ptaków, zwierząt i roślin, a także badających wpływ globalnego ocieplenia i zwiększonej ilości składników którą pochłania woda.
Przybliżając nam wyniki badań zgromadzone przez badaczy, autorka w prosty sposób opisuje skutki związane z ingerencją człowieka w świat biosfery, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo szybkie przemieszczanie się z...

Radosław Gabinek | 2018-11-10
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Zmierzamy ku zagładzie i to w zastraszającym tempie. Pomimo propagandy rozmaitych środowisk, które usilnie próbują nam wmówić, że nie ma czegoś takiego jak globalne ocieplenie, a ekolodzy to nawiedzone jednostki i zwyczajnie panikują, nasza planeta ma się doskonale, to pamiętajmy że z nauką jednak nie da się dyskutować i fakty wskazują jednoznacznie znajdujemy się obecnie w miejscu z którego może już nie być odwrotu.

Elizabeth Kolbert w książce za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera zabiera nas w fascynującą, a jednocześnie przerażającą podróż w miejsca badań dotyczących efektów niszczycielskiej działalności człowieka na ziemi. Według tego co tu przeczytamy znajdujemy się obecnie w epoce antropocenu, czyli epoki zdominowanej działalnością człowieka, która na nasze nieszczęście jest w dużej mierze działalnością zawierającą się w bezmyślnej grabieży i destrukcji. Po pierwsze korzystamy na masową skalę z zasobów naszej planety nie bacząc na to że te...

klaju | 2016-10-04
Przeczytana: 01 października 2016

Wielkie zaskoczenie. Wspaniale napisana książka o świecie - tym, który zniknął i tym, który znika na naszych oczach. O ludziach, którzy żyli by poznawać te światy. Dzięki połączeniu w jedno historii rozwoju różnych dziedzin nauki i opowieści o badaczach, którzy poświęcili im życie, czyta się to rewelacyjnie. Autorka zmusza nas do myślenia i zastanowienia się dokąd, jako ludzie, możemy doprowadzić naszą planetę. Nie jest to podręcznik akademicki, lecz i tak jest to pozycja raczej wymagająca. Ale warto poświęcić jej tyle czasu, ile będzie trzeba.

Monika | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Nagrodzona Pulitzerem książka Elizabeth Kolbert to opowieść o szóstym wymieraniu, które rozgrywa się na naszych oczach. W antropocenie, bo tak uczeni nazywają ostatnią, zdominowaną przez człowieka epokę geologiczną, ludzkość dokonała wielu zmian w tak szybkim tempie, że natura przestała za nami nadążać. Zmodyfikowaliśmy od jednej trzeciej do jednej drugiej powierzchni lądów i bieg największych rzek świata, nasze fabryki produkują więcej azotu niż wszystkie ziemskie ekosystemy, rybołówstwo niszczy ponad jedną trzecią podstawowych wytworów wód, a spalanie paliw kopalnych i wylesianie zmieniło skład atmosfery, co doprowadziło do zakwaszenia oceanów i globalnego ocieplenia.
(...)
Historie, opowiadane przez Elizabeth Kolbert, są dowodem na okrucieństwo, bezmyślność i krótkowzroczność ludzi. Na skraju Andów we wschodnim Peru, w brazylijskim stanie Amazonas, na Wielkiej Rafie Koralowej, w Ameryce Północnej i w Panamie możemy zaobserwować, jak destrukcyjne są ludzkie działania. I tylko...

Burzyburzy | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Przejmująca. W mediach słyszy się, że generalnie rzecz ujmując, planeta ma się nie najlepiej, że pandy w Chinach, że nosorożce w Afryce, że lasy w Amazonii i tak dalej... książka opisuje przy tym los gatunków, o których wymieraniu nie słyszy się w zasadzie nic. Liczby (nietoperze, żaby, alki...) przerażają, ale ani przez moment nie żałowałem przeczytania tej pozycji.

W połowie książki znajduje się kilka rozdziałów które wydawały mi się mniej ciekawe niż pozostałe, jednakże żadnego potencjalnego czytelnika wyczulonego na los zwierząt i naszej planety nie powinno to zniechęcić.

GZal | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

W historii Ziemi rozpoznaliśmy do tej pory pięć katastrof – tytułowych wymierań, które prowadziły do niemal całkowitej zagłady gatunków. Najbardziej znane – wymieranie kredowe – odpowiedzialne za zagładę dinozaurów, nie było tym największym. 200 milionów lat wcześniej wyginęło ponad 90 procent gatunków morskich (wymieranie permskie). Według części naukowców być może właśnie mamy do czynienia z tytułowym szóstym wymieraniem, za które odpowiedzialny jest niesłychanie inwazyjny gatunek – człowiek.
Szóste wymieranie jest jedną z tych książek, która opowiada nam o rozwoju nauki. W jaki sposób formułowały się pewne hipotezy i koncepcje. Które przyjmowano, a które odrzucano i z jakich powodów. Tłem tej opowieści jest historia znikających gatunków. To co istotne, nie ma tu ideologicznego zadęcia, wezwań do opamiętania się i powrotu do natury.
[...]
całość:

haLina | 2017-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2017

Niezwykle ciekawie opisana historia ewolucji życia na Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem antropocenu, czyli epoki nam współczesnej zdominowanej przez człowieka. Troszkę przygnębiające, chociaż autorka stara się mitygować i nie używa wyłącznie czarnych barw (choć i tak smutno niekiedy). Sporym zaskoczeniem była dla mnie informacja, że teoria o uderzeniu asteroidy jako przyczynie wymarcia dinozaurów jest stosunkowo młoda.
Książkę nie tylko warto przeczytać ale i wziąć sobie do serca.

oureion | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Na sam początek warto może jedno zaznaczyć – osoby, które są w jakimś stopniu bardziej zainteresowane tematyką i mają o niej jakieś pojęcie (z innych książek, Internetu itp.), nie uzyskają po lekturze tej książki w zasadzie zbyt wielu nowych informacji. To książka popularnonaukowa, przy czym szczególnie podkreślić trzeba pierwszą część tego określenia, gdyż jest to dzieło skierowane do masowego odbiorcy, ale od razu dodam: w żadnym wypadku nie oznacza to, że wyrażam się o książce negatywnie, po prostu warto sobie uświadomić, czego się szuka i dla kogo książka jest przeznaczona.

Jak więc się rzekło, to książka dla szerokiego grona osób. I bardzo to się chwali, gdyż nie ma co ukrywać, że dla miażdżącej większości społeczeństwa kwestia wpływu człowieka na Ziemię nie ma najmniejszego znaczenia. Dlatego im więcej osób sięgnie po bardzo przystępną książkę Kolbert, tym lepiej. Za to należą się naprawdę słowa pochwały, bo w zasadzie niezbyt ekscytujący temat autorka potrafiła przedstawić...

Ted | 2018-12-19

Znakomita książka, lekki styl, sporo ciekawych naukowych informacji podanych w przystępny sposób. Doskonały język, świetne tłumaczenie... Bardzo dużo zagadnień poruszanych ale i jasno opisanych...Nie jest to książka katastroficzna ale bardzo rzetelny materiał do przemyśleń...Książka dla każdego...Duża dawka ciekawostek, tez, intrygujących spostrzeżeń...Wady to moim zdaniem tytuł, banalna okładka i jakość papieru...WARTO PRZECZYTAĆ