Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: W.A.B.
The Sixth Extinction: An Unnatural History
literatura faktu
Ag2S

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki. W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę...

W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek.

Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/szoste-wymieranie-historia-nienaturalna.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/szoste-wymieranie-historia-nienaturalna.html

Papusza | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Książka „Szóste wymieranie, historia nienaturalna” Elizabeth Kolbert stara się nam uświadomić, że po pięciu zaczyna następować proces szóstego wymierania, w którym właśnie uczestniczymy.

„Największe z pięciu wymierań miało miejsce 252 mln lat temu: w ciągu 60 tys. lat z powierzchni planety zniknęło przeszło 90 proc. gatunków morskich i dwie trzecie lądowych. Ten scenariusz niepokojąco przypomina obecne czasy.”

Elizabeth Kolbert opisuje w książce swoje doświadczenia które zebrała w trakcie kolejnych podróży, do baz badawczych, instytucji naukowych zajmujących się problemami wymierania poszczególnych gatunków gadów, płazów, ptaków, zwierząt i roślin, a także badających wpływ globalnego ocieplenia i zwiększonej ilości składników którą pochłania woda.
Przybliżając nam wyniki badań zgromadzone przez badaczy, autorka w prosty sposób opisuje skutki związane z ingerencją człowieka w świat biosfery, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bardzo szybkie przemieszczanie się z...

klaju | 2016-10-04
Przeczytana: 01 października 2016

Wielkie zaskoczenie. Wspaniale napisana książka o świecie - tym, który zniknął i tym, który znika na naszych oczach. O ludziach, którzy żyli by poznawać te światy. Dzięki połączeniu w jedno historii rozwoju różnych dziedzin nauki i opowieści o badaczach, którzy poświęcili im życie, czyta się to rewelacyjnie. Autorka zmusza nas do myślenia i zastanowienia się dokąd, jako ludzie, możemy doprowadzić naszą planetę. Nie jest to podręcznik akademicki, lecz i tak jest to pozycja raczej wymagająca. Ale warto poświęcić jej tyle czasu, ile będzie trzeba.

GZal | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

W historii Ziemi rozpoznaliśmy do tej pory pięć katastrof – tytułowych wymierań, które prowadziły do niemal całkowitej zagłady gatunków. Najbardziej znane – wymieranie kredowe – odpowiedzialne za zagładę dinozaurów, nie było tym największym. 200 milionów lat wcześniej wyginęło ponad 90 procent gatunków morskich (wymieranie permskie). Według części naukowców być może właśnie mamy do czynienia z tytułowym szóstym wymieraniem, za które odpowiedzialny jest niesłychanie inwazyjny gatunek – człowiek.
Szóste wymieranie jest jedną z tych książek, która opowiada nam o rozwoju nauki. W jaki sposób formułowały się pewne hipotezy i koncepcje. Które przyjmowano, a które odrzucano i z jakich powodów. Tłem tej opowieści jest historia znikających gatunków. To co istotne, nie ma tu ideologicznego zadęcia, wezwań do opamiętania się i powrotu do natury.
[...]
całość:

haLina | 2017-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2017

Niezwykle ciekawie opisana historia ewolucji życia na Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem antropocenu, czyli epoki nam współczesnej zdominowanej przez człowieka. Troszkę przygnębiające, chociaż autorka stara się mitygować i nie używa wyłącznie czarnych barw (choć i tak smutno niekiedy). Sporym zaskoczeniem była dla mnie informacja, że teoria o uderzeniu asteroidy jako przyczynie wymarcia dinozaurów jest stosunkowo młoda.
Książkę nie tylko warto przeczytać ale i wziąć sobie do serca.

oureion | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Na sam początek warto może jedno zaznaczyć – osoby, które są w jakimś stopniu bardziej zainteresowane tematyką i mają o niej jakieś pojęcie (z innych książek, Internetu itp.), nie uzyskają po lekturze tej książki w zasadzie zbyt wielu nowych informacji. To książka popularnonaukowa, przy czym szczególnie podkreślić trzeba pierwszą część tego określenia, gdyż jest to dzieło skierowane do masowego odbiorcy, ale od razu dodam: w żadnym wypadku nie oznacza to, że wyrażam się o książce negatywnie, po prostu warto sobie uświadomić, czego się szuka i dla kogo książka jest przeznaczona.

Jak więc się rzekło, to książka dla szerokiego grona osób. I bardzo to się chwali, gdyż nie ma co ukrywać, że dla miażdżącej większości społeczeństwa kwestia wpływu człowieka na Ziemię nie ma najmniejszego znaczenia. Dlatego im więcej osób sięgnie po bardzo przystępną książkę Kolbert, tym lepiej. Za to należą się naprawdę słowa pochwały, bo w zasadzie niezbyt ekscytujący temat autorka potrafiła przedstawić...

BookBasset | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

O tym, że liczba gatunków zwierząt na naszej Ziemi zmniejsza się wie chyba już każdy, jednak niniejsza książka pokazuje jak zatrważające jest tempo tych zmian i jak nieodwracalne procesy do nich prowadzące.

Jednak myli się ten, kto spodziewa się tutaj histerycznego kazania eko-fanatyczki. Jest to fascynujący reportaż, który ukazuje nie tylko problem wymierania dookoła globu, ale także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy poświęcają swoje życie by walczyć z, jak się wydaje, nieuchronnym.

Książkę mogę polecić każdemu, któremu dobro naszej planety leży na sercu, a tym bardziej wszystkim pozostałym.

Piotr | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 04 października 2016

Ciekawie napisana historia wymierania życia na ziemi bez nadmiernego eko fanatyzmu

Katarzyna_Es | 2017-08-19

Po nas już tylko szczury.
Chcesz się przestraszyć?

SzklanaPoziomka | 2018-02-12

Jedna z pierwszych książek popularnonaukowych po które sięgnęłam po dłuższej przerwie. Napisana przystępnym, żeby nie napisać potocznym językiem. Nie jest to najwybitniejsze dzieło naukowe, ale dzięki niemu zapragnęłam sięgnąć po więcej książek tego rodzaju.

kaamisia | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Ta książka otworzyła mi oczy na temat życia i umierania na naszej planecie w szerokim kontekście, ale także wąskim - tu i teraz. Nie wszystkie rozdziały były równe, ale większość szalenie interesująca.

Książki przepowiadają przyszłość

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Na ogół nie wiemy, co przyniesie następny dzień, więc jak odgadnąć, jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Za 10? Za 100? Wielu próbowało przewidzieć przyszłość, niektórym się to udało. Przedstawiamy zestawienie książek, które prezentują futurystyczne wizje i kierunki, w jakich może rozwijać się nasz świat.

Nie piszę o ludziach, bo dla mnie są potwornie nudni

Uzależniony od przygód i natury. Mieszka w Puszczy Białowieskiej. To tam spotyka tematy, swoich bohaterów i problemy, które potem opisuje. W najnowszej książce opowiedział historię ucieczki psa tak, jak tylko Adam Wajrak potrafi - z niezwykłą wrażliwością i empatią.