Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 2

Okładka książki Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 2 Demet Altınyeleklioğlu
Okładka książki Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 2
Demet Altınyeleklioğlu Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 1.2) Seria: Wspaniałe Stulecie literatura obyczajowa, romans
Tajemnice dworu sułtana (tom 1.2)
Wspaniałe Stulecie
Moskof Cariye Hürrem
W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
Agnieszka Erdogan
Agnieszka Erdogan romans sułtan władza Sułtanka

Na półkach: , , , , , ,

Ta książka to dobre zakończenie historii Hürrem, bo opisuje jej życie aż do śmierci. W tym tomie tytułowa bohaterka nie jest już tą samą dziewczyną co wcześniej - jest teraz dojrzałą kobietą, która nie zawaha się przed niczym, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom godną przyszłość. Podoba mi się to, że jest ona zdecydowana i sama o sobie stanowi. Nie jest marionetką w rękach sułtana, a kobietą, która wie, czego chce i ma odwagę po to sięgnąć.
Hürrem jest postacią, która odcisnęła swój ślad w historii i ciekawym doświadczeniem było przeczytać o niej w formie zbeletryzowanej. Uważam, że autorka zrobiła coś niesamowitego - wykreowała kobietę na postać z krwi i kości, ukazała, jakie przemiany w niej zaszły, i co musiała przejść.
Nie jest to może studium psychologiczne Aleksandry Anastazji Lisowskiej, ale bohaterka jest bardzo dobrze sportretowana.

Tutaj kończy się historia Hürrem, ale przede mną kolejne tomy sagi "Tajemnica dworu sułtana".

Naiwna, bez polotu, w dodatku potraktowana z duzym przymruzeniem oka na historie. Jak na romansidlo przystalo wszystko kreci sie wokol alkowy i serduszka glownej bohaterki, natomiast to czego Roksolana najbardziej pragnela czyli - wladza, polityka i wielkie intrygi sa potraktowane po macoszemu.
Krotko: Da sie czytac, ale po co?

Krotko: Da sie czytac, ale po co?

Wczoraj skończyłam czytać „Hürrem – słowiańską odaliskę – księgę II”, która okazała się ciekawą lekturą. W końcu nie patrzyłam na tę pozycję przez pryzmat serialu, z czego się bardzo cieszę, bo miałam teraz większą przyjemność z czytania.

Hürrem przedstawiono tam jako osobę sprytną, przebiegłą, która potrafi odegrać wyznaczoną przez siebie rolę, aby się przypodobać odpowiednim osobom, by ostatecznie osiągnąć własne cele. Zastanawiałam się jak ona to robi, że dostawała, to czego chciała. Pomimo, tego, co zrobiła (no bo święta nie była),podziwiam ją.

W tej powieści było mi mało wzmianek na temat dzieci Sulejmana, jednak z tego co się dowiedziałam, moja ciekawość powinna być zaspokojona po przeczytaniu dwóch kolejnych tomów serii „Tajemnice dworu Sułtana”, czyli „Mihrimah – córka odaliski”.

IG świat.według.książek

Saga, która stała się inspiracją dla twórców serialu Wspaniałe stulecie. Średnia oglądalność – 2,30 mln widzów!
Gdy w grę wchodzą polityka i miłość, upadek może być tylko kwestią czasu.
Powieść, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie, uwielbianego przez miliony polskich widzów!

Hürrem ma wszystko, czego pragnęła: miłość sułtana i jedną z najważniejszych pozycji w Imperium Osmańskim.
Ale czy w świecie pełnym wielkich namiętności, ukrytych żądzy i bezpardonowej walki o wpływy sułtanka zdoła utrzymać się na szczycie? Sieć intryg zagęszcza się coraz bardziej, a w haremie Sulejmana pojawia się coraz więcej młodych i niebezpiecznych kobiet, gotowych na wszystko, by zdobyć serce wielkiego władcy.

Gdy w grę wchodzą polityka i miłość, upadek może być tylko kwestią czasu.

Hürrem ma wszystko, czego pragnęła: miłość sułtana i jedną z najważniejszych...

Książka jest na prawdę bardzo dobra. Osoby które pokochały serial "Wspaniałe Stulecie" i lubią postarać Hurrem będą zadowoleni z tej książki. A ci którzy nie zobaczyli a sięgną po tą ksiażkę zobaczą najpierw dziewczynkę zabrana od rodziców wychowywana na dworze hana krymskiego a potem oddana do pałacu Sułtana Sulejmana. Zobaczą jak ta kobieta zmieniła się z bardzo nie pozornej dziewczynki w kobietę która znają wszyscy i która jest najważniejsza kobietą na Sułtańskim dworze. Książka pełna intryg ale także wielkiej miłości .

Pod względem fabuły jest lepsza od poprzedniej części. Więcej się dzieje, intrygi są ciekawsze. Naprawdę dobrze się ją czytało i mogła być arcydziełem, ale autorka sama zepsuła swoją książkę.

Zacznę od tego co mnie najbardziej zabolało: romans Hurrem z Fryderykiem, a dokładnej: Ruda zdradziła Sulejmana. Historie o niewierności Hurrem były tworzone przez jej wrogów po to aby ją oczernić, ale pisarka się nimi posłużyła. Kiedy wybaczyłem jej ten wątek to do akcji wkroczyła Semiha (żona Iskendera Czelebiego) z którą Ruda miała... romans? Tak.

Inna rzecz, która jest wadą: zamienienie Ayse Hatun i Hafsy rolami (że się już tak wyrażę). Hafsa przedstawiona jest jako zwykła niewolnica, a Hatun jako córka Mengli Gireja. W rzeczywistości jednak prawdopodobnie to Hafsa była jego córką. Teorii na ten temat jest dużo więc nie uważam tego za jakąś dużą wadę.

Podsumowując: nie licząc tego ohydnego wątku z Fryderykiem książka rewelacyjna.

cóż ja zrobię, że zawsze chciałam urodzić się jako sułtanka.
uwielbiam tego typu książki, a ten cykl wyjątkowo mi się spodobał.
Okładka jest taka, że w niej się od razu zakochałam.
Treść też przypadła mi do gustu i z chęcią przeczytam kolejne tomy

cóż ja zrobię, że zawsze chciałam urodzić się jako sułtanka.
uwielbiam tego typu książki, a ten cykl wyjątkowo mi się spodobał.
Okładka jest taka, że w niej się od razu zakochałam.
Treść też przypadła mi do gustu i z chęcią przeczytam kolejne tomy

2041

Wspaniała podróż w czasie do Stambułu Sulejmana Wspaniałego!
Tom 2 jest jeszcze ciekawszy niż tom 1. Dzieje się, oj dzieje!
Intrygi, wojny, morderstwa, miłość, zazdrość, zdrady, eunuchowie, barwne stroje i barwny język, przepiękne miejsca, Bosfor, meczety, wzywania do modlitwy, islam, chrześcijaństwo, macierzyństwo, ojcostwo, starość, umieranie, żmije, łaźnie, miecze, konie, seks, zawiść, próżność, dobroć.... to wszystko i jeszcze wiele więcej znajdziecie w tej powieści. Są też wątki polskie!
Polecam, polecam, polecam!

Wspaniała podróż w czasie do Stambułu Sulejmana Wspaniałego!
Tom 2 jest jeszcze ciekawszy niż tom 1. Dzieje się, oj dzieje!

Niezwykle barwna i wciągająca opowieść o życiu na sułtańskim dworze. Bohaterką książki jest Aleksandra, znana jako Hürrem – w Europie zaś jako Roksolana – która jako młoda dziewczyna trafia do haremu osmańskiego sułtana Sulejmana i od tej pory całe jej życie staje się nieustanną walką o tron potężnego imperium. Po zrobieniu pierwszego kroku Hürrem nie cofnie się przed niczym, bo przegrana w tym przypadku oznacza śmierć.

Hürrem jest w piątym miesiącu ciąży. Z dumą pokazuje innym odaliską, że niebawem urodzi potomka Sulejmana. Jest pewna, że będzie on księciem, któremu będzie dany osmański tron. Kobieta doświadcza jak to jest być kochaną i rozpieszczoną. Sułtan Sulejman jest gotowy uchylić nieba swojej ukochanej. Obsypuje ją prezentami i dba o to, aby niczego jej nie zabrakło.
Jednak idylla nie trwa długo, gdyż Sułtan oznajmia Rusince, że wyjeżdża na wojnę.
Kiedy wojska Padyszacha oblegają Rodos, Hürrem w bólach rodzi syna Mehmeda.
Nie mija dużo czasu jak kobieta rozpoczyna kolejną intrygę. Zrobi wszystko, aby to jej syn zasiadł na tronie. Jednak jest pewien problem, a jest nim syn Mahidevran, który jest pierwszy w kolejce do tronu. Rudowłosa piękność już dawno nauczyła się reguł władzy. Wie, że musi być czujna i wytrwała, aby sięgnąć po siłę i władzę. Dlatego za cel stawia sobie pozbycie się Ibrahima i Mustafy. Krok po kroku zamierza sączyć do ucha Sulejmana truciznę, aby pochłonęła go bez reszty.

Po przeczytaniu pierwszej części od razu sięgnęłam po tą. Autorka mnie po prostu oczarowała, a że ten typ literatury zawsze będzie stał u mnie na pierwszym miejscu. Więc jak mogłam się oprzeć?
Hürrem w końcu otwiera oczy i zaczyna rozumieć, że Sułtan może się jej pozbyć w każdej chwili tak samo jak Mahidevran. Uświadamia sobie, że jej życie to nieustanna walka nie tylko z wrogami, a nawet z Padyszachem. Chociaż moja moralna strona nie popiera jej decyzji to jako matka i ja zrobiłabym wszystko dla swoich dzieci, by przeżyły. W tamtych czasach, kiedy na tron zasiadał najsilniejszy książe, ten pozbywał się swojego rodzeństwa. To była walka na śmierć i życie wśród całej tej baśniowej otoczki.
Nie będę wybielać głównej bohaterki bo Hürrem kierowała się głównie zachowaniem swojej władzy. Chciała syna, którym będzie mogła kierować, ale który zapewni również stabilność państwu osmańskiemu. Jak widzicie jej postać jest skrajna. Czasem miałam wrażenie, że wyzbyła się wszelkich człowieczych uczuć, ale były takie momenty, kiedy odzywało się jej sumienie. Nie można jej też odmówić sprytu i aktorskich sztuczek, którymi się posługiwała, ale wiedziała, kiedy należy przestać i czekać na dogodny moment.
Zabrakło mi w tej książce pokazania jej relacji z dziećmi, rozwinięcia niektórych wątków.
''Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 2'' jest lepsza od części pierwszej. Dzieje się o wiele więcej, akcja prze do przodu nie pozwalając nam się oderwać. Autorka z lekkością prowadzi nas przez intrygi w osmańskim pałacu. Powieść ukazuje nam silną kobietę, która po trupach do celu sięga po to czego pragnie. Jednocześnie na przykładzie Ibrahima pokazuje do czego potrafi doprowadzić zbyt wybujała ambicja.
Powieść jest nie lada gratką dla miłośników ‘’Wspaniałego stulecia’’ i powieści historycznych.
Demet Altınyeleklioğlu poprowadzi Was przez magiczny i brutalny świat dynastii osmańskiej.

Jednak idylla...

• Historyczne