Goodbye Kalifornio!

Sasha

źródło okładki: google

fulmir | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Literatura sensacyjna w starym, dobrym stylu. Pamiętam, że jako dziecko oglądałem okładki książek Alistaira MacLeana i zastanawiałem się o czym on może pisać. Teraz poznałem go jako pisarza i jestem zbudowany jego stylem, dokładnością i wnikliwością. Ta książka jest również bogata w informacje. W prologu zostaje nam przedstawiona garść faktów na temat trzęsień ziemi jak np. to, że skala Richtera na określenie stopnia trzęsienia ziemi jest skalą logarytmiczną. Oznacza to, że trzęsienie ziemi o skali sześciu stopni jest dziesięć razy silniejsze od tego o pięciu stopniach. Natomiast to o siedmiu stopniach już stokrotnie. To tak na marginesie, bowiem trzęsienia ziemi stanowią wstęp do napadu terrorystów na elektrownię San Ruffino. Wykradają oni drogocenny uran i pluton do konstrukcji bomby atomowej i porywają tamtejszych pracowników. Przywódca terrorystów, niejaki Morro grozi światu, że ukrywając bombę w odpowiednim miejscu w ziemi jest w stanie wywołać trzęsienie ziemi jakiego...

Nitager | 2016-10-31

Nie powiem, że zła, ale nie ma tego czegoś, co cenię najbardziej: nastroju. Akcja poprowadzona jest wzorowo, z odpowiednim tempem i racjonalnie dawkowaną sensacją. Sama intryga też nie jest za bardzo wydumana - tutaj autor zastosował złoty środek - nie przedobrzył w żadną stronę. Jest też sporo ciekawych informacji o trzęsieniach ziemi, które zapewne każdy Kalifornijczyk, czy Japończyk ma w małym palcu, ale dla mnie była to nowość.
Powieść jest w zasadzie gotowym scenariuszem filmowym, w dodatku bardzo klasycznego filmu sensacyjnego, w którym od pierwszej chwili akcja zaczyna się niepokojąco. Niby zwyczajnie - w domu policjanta zadzwonił telefon. Ale po podniesieniu słuchawki czytelnik od razu czuje niepokój.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Napad terrorystów na elektrownię atomową. Kiedyś sensacja pierwszego sortu a dziś.. Jak kto chce, niech czyta.

The_5nake | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

'Goodbye Kalifornio!' została wydana już jakiś czas temu i pewnie dlatego nie robi takiego wrażenia jakie robiła po premierze. Dostajemy tutaj sensacyjniak w starym stylu gdzie pozbawiony skrupułów i działający poza prawem policjant sierżant Ryder wraz z synem postanawia odbić swoją żonę i córkę z rąk terrorystów. Po drodze jednak dokonuje spektakularnego aresztowania swojego szefa i przyszłego sędziego sądu najwyższego, a wszystko to działając poza wszelkimi granicami prawa. Co ciekawe przyklaskują mu w tym koledzy policjanci oraz agent FBI. Nie wiem jak działał świat w latach 80, ale dzisiaj takie działanie na pewno by nie przeszło. Osią fabularną jest napad terrorystów - muzułmanów na elektrownię atomową i kradzież materiałów radioaktywnych, co dzisiaj nie robi już wrażenia, biorąc pod uwagę stosunki z państwem islamskim.
Wstęp od autora przekazuje czytelnikowi garść faktów na temat trzęsień ziemi, jednak fabuła nie ma związku z trzęsieniami ziemi w sensie stricte....

Anisz | 2016-10-06

Powieść sensacyjna w starym stylu. Wartka akcja. Wszechwiedzący superbohater nieprzejmujący się specjalnie prawem ratuje świat (w tym wypadku USA)przed zamachem nuklearnym. Jest trochę nielogiczności i niezgodności w książce, ale czyta się ją bardzo dobrze.

wnoto | 2017-05-15
fiolek_2702 | 2017-04-26